1000Kitap Logosu
Daniel N. Stern
Daniel N. Stern
Daniel N. Stern

Daniel N. Stern

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.1
10 Kişi
34
Okunma
4
Beğeni
2.449
Gösterim
Unvan
Amerikalı Psikiyatr, Yazar
Doğum
New York, ABD, 16 Ağustos 1934
Ölüm
Cenevre, İsviçre, 12 Kasım 2012
Yaşamı
Daniel N. Stern (16 Ağustos 1934 - 12 Kasım 2012), bebek gelişimi konusunda uzmanlaşmış ünlü bir Amerikalı psikiyatr ve psikanalitik kuramcıydı. 1952-1956 yılları arasında Harvard Üniversitesi'nde lisans öğrencisi olarak çalıştı. Daha sonra Albert Einstein Tıp Fakültesi'nden mezun oldu ve 1960'da MD'sini tamamladı. 1961'de Stern, ırk ayrımcılığına meydan okuyan bir grup siyah-beyaz aktivist olan Freedom Riders'e üye oldu. 30 yıldan fazla bir süredir, gelişim psikolojisi ve psikodinamik psikoterapide de araştırma ve uygulama alanında çalıştı. Araştırmalarında zamanını, bebeklerin gözlemlenmesine ve erken tecrübelerin klinik yeniden yapılandırılmasına adadı. Çabaları şu an var olan gelişim teorilerine katkıda bulunmaya devam ediyor.
Yüz Düeti
Annemin yüzünün dünyasına giriyorum. Yüzü ve yüzünün özellikleri gökyüzü, bulutlar ve sudur. Onun canlılığı ve ruhu hava ve ışıktır. Genelde ışığın isyanı ve havanın oyunu olur. Ama bu sefer girdiğim zaman dünya hareketsiz ve sıkıcıdır. Ne eğik çizgiler ne ne yuvarlak hacimler hareket ediyor. Annem nerede? Nereye gitti? Korkuyorum. Bu sıkıcılığın içime doğru girdiğini hissediyorum. Kaçacak bir hayat belirtisi arıyorum.
Geçmiş; şemalar, temsiller, modeller, önyargılar, beklentiler ve özgün fanteziler gibi birçok yapıdan oluşur. Geçmişten gelen bu yapılar, şimdiki zamanda açığa çıkan olaylarla karşı karşıya gelir. Dinamik bir diyalog meydana gelir. (Bir şekilde şimdiki zaman her zaman yenidir. Kendine özgü, eşsiz durumları vardır. Şimdiki zaman, sadece daha önce olan bir şeyin tam olarak tekrarı olsa bile ikinci kere oluşumunda bir farklılık vardır ki bu da onu eşsiz kılar. Şimdiki zaman geçmişin kontrolü altında oluşur ve geçmiş şimdiki zaman tarafından şaşırtılabilir, değiştirilebilir ve gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde geçmişin hangi parçalarının yeniden canlandırılmak ve bir araya getirilmek için seçileceğini şimdiki zaman karar verir. Geçmiş ve şimdiki zaman hep birbirlerinin üzerinden çalışır.
3
50 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.