Daniil Kharms

Daniil Kharms

8.6/10
5 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
363
Gösterim
Adı:
Daniil Kharms
Unvan:
Yazar
"İnsan yavaş yavaş biçimini kaybeder ve küreye dönüşür. Ve bir kere küreye dönüştü mü de bütün arzularını yitirir."
İnce boyunlu adam dedi ki: Demek ki, yaşam benim anlamadığım bir şekilde ölüme karşı zafer kazandı.
1.
Yazar: ben bir yazarım.
Okur: bana kalırsa sen boksun!

yazar bu yeni fikirle sarsılmış biçimde bir iki dakika dikildikten sonra düşüp bayılır. dışarıya taşınır.
2.
Sanatçı: ben bir sanatçıyım.
İşçi: bana kalırsa sen boksun!
sanatçı kağıt gibi bembeyaz olur, saz gibi sallanır, ansızın son nefesini verir. dışarıya taşınır.
3.
Besteci: ben bir besteciyim.
Vanya Rublyov: bana kalırsa sen...!
besteci nefesi kesilip çöker. ansızın dışarı taşınır.
4.
Kimyager: ben bir kimyacıyım.
Fizikçi: bana kalırsa sen...!
kimyager bir kelime daha söyleyemeden sertçe yere yığılır.''
"İşten çıkan adam eve dönerken yolda bir dilim Polonya ekmeği almış olan bir başka adama rastlar. Bununla ilgili bütün anlatacaklarım bu kadar."
GOGOL sahnenin kenarından yere düşüp sessizce uzanır. Sahnede beliren PUŞKİN, GOGOL'e takılıp yere düşer.
PUŞKİN: Hay kör şeytan! Anlaşılan Gogol'e takıldım!
GOGOL (Doğrularak): Ne iğrenç bir nefret bu! İnsan bir dakika bile dinlenemiyor. (Adım atar, ayağı PUŞKİN'e takılır ve düşer) Anlaşılan Puşkin'e takıldım!
PUŞKİN (Doğrularak): Bir dakika bile rahat yüzü yok! (Adım atar, ayağı GOGOL'e takılır ve düşer) Anlaşılan gene Gogol'e takıldım!
GOGOL (Doğrularak): Her şeyde bir engel çıkıyor! (Adım atar, ayağı PUŞKİN'e takılır ve düşer) Ne iğrenç bir nefret bu! Gene Puşkin'e takıldım!
PUŞKİN (Doğrularak): Holiganizm! Tam anlamıyla holiganizm bu! (Adım atar, ayağı GOGOL'e takılır ve düşer) Hay kör şeytan! Gene Gogol'e takıldım!
GOGOL (Doğrularak): Alay mı geçiyorlar benle! (Adım atar, ayağı PUŞKİN'e takılır ve düşer) Gene Puşkin'e takıldım!
PUŞKİN (Doğrularak): Hay kör şeytan! Hay kör şeytan! (Adım atar, ayağı GOGOL'e takılır ve düşer) Gene Gogol!
GOGOL (Doğrularak): Ne iğrenç bir şey! (Adım atar, ayağı PUŞKİN'e takılır ve düşer) Gene Puşkin!
PUŞKİN (Doğrularak): Hay kör şeytan! (Adım atar, ayağı GOGOL'e takılır ve düşer) Gene Gogol!
GOGOL (Doğrularak): Ne iğrenç bir şey! (Adım atar, ayağı PUŞKİN'e takılır ve düşer) Gene Puşkin!
(Perde)
"Ne gözleri ne de kulakları olan kızıl saçlı bir adam vardı. Ne de hiç saçı olduğundan ona kuramsal olarak kızıl saçlı adam deniyordu. Konuşamıyordu, ağzı yoktu çünkü. Burnu da yoktu. Kolları ya da bacakları bile yoktu. Midesi yoktu, sırtı yoktu, omurgası yoktu, iç organları falan da yoktu. Hiçbir şeyi yoktu! Bu yüzden kimin hakkında konuştuğumuzu bile bilmiyoruz.
En iyisi onun hakkında daha fazla konuşmamak."
Şimdi uykum geldi ama uyumayacağım.Kağıt kalem alıp yazacağım.İçimde müthiş bir güç hissediyorum.Bunu düne kadar hep düşündüm.Hikaye günümüzde yaşayan,mucizeler yaratabilen ancak mucize göstermeyen bir işçi hakkında olacak.Mucizeler yaratan ve herhangi bir mucize gösterebilecek bir işçi olduğunu biliyor ama mucize göstermiyor.Oturduğu apartman dairesinden atılıyor ve parmağının tek hareketiyle dairenin kendisinin olabileceğini biliyor, ama bunu yapmıyor; boynunu bükerek daireden çıkıyor ve şehrin dışında bir barakada yaşıyor.Bu barakayı güzel tuğla bir eve dönüştürebilir, ama bunu yapmıyor; barakada yaşamayı sürdürüyor ve sonunda ömrü boyunca tek bir mucize bile göstermeden ölüyor.
Puşkin bir şairdi ve sürekli bir şeyler yazardı. Bir keresinde Zukovski ona yazı yazarken rastladı yüksek sesle haykırdı: "Yazar bozuntusu." Bu olay üzerine Puşkin Zukovski'yi çok sevdi ve dostluğunun bir göstergesi olarak ona kısaca "Zukov" demeye başladı.
Daniil Kharms
Kendi Yayınları
#DaniilKharms daha dün tanışdığım, tanımaya gec kaldığım için çok üzüldüm. Çağdaş rus edebiyatının sevdiğim yazarlar sırasına girmeği başaran yazar, ironi dozunu harika bir şekilde tutturarak bana kalırsa günümüz yaşantısının eleştirisini ortaya koyuyor. Keyifle bir solukta okunan bir roman
Dünden bugüne ümidi kesmiş gibiyiz. Bu hâlden yarın da payını almış, bütün fenalıklar bir ömür devam edecek sanmışız. Zamyatin, "Ve yarın... Ne? Kimse bilemez. Anlıyor musun? Ne ben ne başkası bilebilir. Yarın, bilinmezdir." demiş, duymamışız. Yeni bir gün doğar, karanlıklar dağılır, kuşlar uçar, denizler uyanır. Her yarın yeni bir başlangıç için ne güzel bir şanstır. 
Dikkat spoiler içerir.
Yazardan fena değil diyebileceğim bir hikaye kitabı. Bazıları 3-5 satır bazıları da onlarca sayfadan oluşan irili ufaklı hikayeler mevcut. İnsan davranışları üzerine hikayeler yazıyor ve kahramanlarımız Rus olmuş. Bazı hikayeler dünyanın her yerinde insanın aynı olduğunu gösteriyor bize. Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Daniil Kharms
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.