David Levithan Levithan

David Levithan Levithan

Yazar
8.2/10
5 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
47
Gösterim
Adı:
David Levithan Levithan
Unvan:
Yazar
Doğum:
7 Eylül 1972
Tıpkı köpekler ve aslanlar gibi çocuklar da korkuyu sezebiliyorlardı. En ufak bir kaçınma , en ufak bir gönülsüzlük üzerinize atlayıp sizi parçalamalarına yeterdi.
Birinin yüzüne karşı yalan söylemek çok daha zordu.

Ama.

Birinin yüzüne karşı gerçeği söylemek daha da zordu.
"Hayatımıza giren önemli insanlar iz bırakırlar. Fiziksel olarak hayatında kalabilir ya da çıkabilirler ama hep kalbindedirler çünkü kalbini şekillendirmeye yardım etmişlerdir."
Hayatın anlamı sana bir dua aracılığıyla açıklanmayacak. Sana ben de açıklayamam. Sırf diğer herkes gibi cahil, umutlu ve görmek istemediklerime karşı kör olduğum için değil, anlamın açıklanacak bir şey olduğunu düşünmediğim için. Onu kendi başına anlamalısın. Okumayı öğrenmeye başladığın zamanki gibi... Önce harflerin hangi seslere denk geldiğini öğrenirsin. Sonra, harflerin seslerini öğrenince kelimeleri söyleyebilmek için o sesleri kullanırsın. K-e-d-i’nin kedi, k -ö -p -e -k ’in köpek olduğunu bilirsin. Ama sonra o kelimenin, o sesin, "kedi’nin gerçek bir kediyle bağlantılı olduğunu, “köpek”in gerçek bir köpekle bağlantılı olduğunu anlaman için bir aşama daha atlaman gerekir. Hayatta çoğu zaman sadece sesleri çıkarıyoruz. Cümleleri ve onları nasıl söyleyeceğimizi biliyoruz. Fikirleri ve onları nasıl sunacağımızı biliyoruz. Duaları
ve kelimeleri hangi sırayla söyleyeceğimizi biliyoruz. Fakat bunlar sadece sesler, seslerin bağlı olduğu asıl şeyi kaçırıyoruz.
Noel yaklaşırken kardeşinin artık bir sevgili bulması gerektiğini düşünen Langston, eline Lily'nin(kardeşinin) kırmızı defterini alıyor ve içine bu defteri bulan kişinin uyması için bazı talimatlar yazıyor. Kütüphanede kitapların arasına bıraktığı bu defteri ise Dash buluyor. Dash de etrafındaki herkes tarafından alaycı ve garip bir çocuk olarak değerlendirildiği için sıfatlarının hakkını vererek o da bu oyuna katılıyor. Lily'ye yeni talimatlar yazıyor ve böylece defter sayesinde birbirleriyle konuşmaya başlıyorlar. Karakterleri birbirine tamamen zıt olmasına rağmen, düşünceleri bir yapboz parçası gibi birbirini tamamlıyor.

Lily Noel günlerine bayılan, ailesiyle ilişkisi mükemmel olan, etrafına neşe saçan bir kız. Dash ise Noellerden nefret eden, birbirlerinden ayrı olan anne ve babasıyla pek de güzel ilişkisi olmayan, kendini kitaplar, sessizlik ve yalnızlık üçlemesinde huzurlu hisseden bir tip.
Kitapta en beğendiğim kısım, Lily'nin ya Dash benimle yüz yüze görüştüğünde beğenmezse, düşüncelerimle konuştuklarım birbirine uyuşmazsa diye endişelenmesiydi. Klavyede veya defterlerde düşüncelerini konuşturan kişilerin ortak sorunudur bu. Yüz yüze olan ilişkilerde kendimizi tam olarak ifade edemez, doğru kelimeleri kısıtlı süre içinde bir ara getiremeyiz bazen. Biz diyorum çünkü ben de o bahtsız insanlardan biriyim.

Genel olarak kitap güzeldi. Kitap seven karakterlerin olması çok daha güzeldi. Okurken yormayan, kafa dağıtmak için okunabilecek çerezlik bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
David Levithan Levithan
Unvan:
Yazar
Doğum:
7 Eylül 1972

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.