Davit Hairlight

Davit Hairlight

Yazar
6.6/10
7 Kişi
·
25
Okunma
·
2
Beğeni
·
102
Gösterim
Adı:
Davit Hairlight
Unvan:
Yazar
Dicle ve Fırat deltası, Asya, Afrika ve Avrupa arasında köprü vazifesi gören bir kavşak bölge olarak büyük bir uygarlığın gelişmesine ve çok elverişli bir yerdi. Burada gelişen Mezopotamya uygarlığının başlangıcı M.Ö. 3000 yıllarından öncesine gider. Bu Uygarlığı Sümerliler, Akadlılar, ve Babilliler ortaya koymuştur.
Bilinen ilk Türk yazılı anıtı Göktürk devleti (552-745) döneminden kalma Orhun Yazıtları'dır. Göktürkler On İki Hayvanlı Türk Takvimi'ni kullanmışlardır.
Coğrafi konumu çeşitli bölgelerle formülleri vermişlerdir. Geometrileri analitik idi bir köprü niteliğinde olan Anadolu yarımadasından ilk uygarlıkların tarihi M.Ö 8000'lere kadar görülmekte olup, bu uygarlığın bugünkü Aksaray ili civarında olduğu belirlenmektedir.
Çin Uygarlığında bilimsel faaliyetin başlangıcı M.Ö 2500'lere kadar görülebilir. Zaman zaman sınırları Hindiçinin de içine alan, zaman zaman ise sadece Sarı Irmak civarında ufak bir devlet şeklinde görülen Çin, ilk insan kalıntılarının (Sinantropus Pekinensis) bulunduğu yerlerden biridir.
Modern astronominin temelinde Mezopotamya astronomisi bulunur. Onlar mitolojiye ve dini inançlara dayanan astronomiden laik ve matematiksel astronomiye geçmeyi başarabilmişlerdir.
Nil nehri civarında gelişen Mısır Uygarlığı M.Ö 2700 yıllarında itibaren matematik, astronomi ve tıp konularındaki etkinliklerle parlamıştır.
Hindistan'daki bilimsel etkinliklerin başlangıcını M.Ö. 5000'lere kadar geriye götürmek mümkündür; ancak bilim gibi düzenli bir bilgi topluluğunun oluşumu için yaklaşık M.Ö. 2500'leri beklemek gerekmiştir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Davit Hairlight
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.