Defterdar Seyfi Çelebi

Defterdar Seyfi Çelebi

Yazar
9.3/10
6 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
53
Gösterim
Adı:
Defterdar Seyfi Çelebi
Unvan:
Yazar
Türk Dünyası algısının yurdumuzda layıkıyla yerleşebilmesi için söz konusu kavramın kökenine ilişkin ciddi çalışmalara hararetle ihtiyaç duyulmaktadır.
Ve Kâlmâk (Çin/Moğol) taifesi ne kadar canlu canver var ise dünyada anun etin yerler hatta yılanın bile amma hepsi değil ancak bir cinsi bu makule nesneler yirler.
158 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Arada kalmış belki unutulmuş ve elimizde fazla nüshası olmayan bir seyahatname. Fransa'da 1968'de basılmış. Ülkemize daha geç tarihte geliyor.
Dönem Kanuni ve hemen sonrasını anlatıyor. Dili Osmanlı Türkçesi ancak çok rahat anlaşılabiliyor. Arka sayfada bulunan sözlük yardımıyla da gerekirse anlamadığınız kelimeleri bulabiliyorsunuz.
İlginç bilgiler var. Ancak düzenleyenin de sıkça belirttiği gibi fahiş hatalarda var.
158 syf.
·1 günde·8/10
Üçüncü Murad zamanında neşredildiği bilinen eserin, o dönemdeki Safevi çatışmalarına karşı Türkistan ve Hindistan ile yapılan ittifaklar ve oluşan yakınlığın neticesinde uzak doğuya duyulan merak ile yazıldığı aşikar. Fakat adı seyahatname olmasına rağmen Seyfi Çelebi'nin eseri masa başında yazmış olduğu ve anlattığı coğrafyaları gezmemiş olduğunu pek bir hissettiriyor. Çünkü ne bir seyyahın yaşadıklarını aktardığını ne de gördüklerini yazdığını söyleyebilirim.

Çelebinin Hindistan, Türkistan, Acem ve Moğol-Çin topraklarına giden seyyah, hacı ve kervanlardan duyup işittiği hikayeleri derleyip, öncesinde yazılmış eserleri okuyup ortaya bir tarih coğrafya kitabı çıkarmış olma ihtimali yüksek. Yine de yazıldığı dönemin ruhunu yansıttığı söylenebilir. Ayrıca Çinlilerin yeşim taşına olan meraklarının yıldırım korkuları olduğunu ve bu taş üzerinden yarattıkları argoları öğrenmek ilginç oldu. Filler de dört yüz yıl yaşıyormuş ayrıca.

Kitabı okurken bir seyyahın gezisini değil dönemin merakına kapılıp yazma eserlerden derlediği bilgiler ile bir tarih coğrafya kitabı yazan seyfi çelebinin masa başında yazdıklarını okuduğumuz aşikar. Yine de anlattığı coğrafyalar ve aktardığı tarihi bilgiler ile kıymetli bir eser ve akıcı bir üsluba sahip. Ayrıca kitabın Osmanlıcadan doğrudan Latin harflerine çeviri olduğunu bilip elde bir Osmanlıca sözlük ile okumak gerek. Yoksa anlamını bilmediğiniz onlarca kelime arasında öyle alelade okur gidersiniz, dönemin tarihini.
158 syf.
·Beğendi·10/10
Defterdar Seyfi Çelebi / Türkistan ve Uzakdoğu seyahatnamesi.
Yayına hazırlayan ve notlandıran Serkan Acar. Kitapta ne yazık ki Serkan Acar hakkında herhangi bir açıklama yoktur. Kitap hakkında bilgi sahibi olmak adına Serkan Acar'dan da bahsedilmesi uygun olurdu. Serkan Acar eğer Ege üniversitesi Edebiyat Fakültesi Genel Türk Tarihi anabilim dalındaki Doçent Serkan Acar sa gerçekten bu mütevazi çalışmayla kendine yakışanı yapmıştır.
Osmanlı imparatorluğu'nun her bakımdan zirvede bulunduğu 16. asırda nevi şahsına münhasır bir eser telif eden Seyfi Çelebi, Osmanlı bürokrasisi içerisinde defterdar olarak görev yapmıştı. Bu zat yaşadığı dönemde Türkistan Çin, Hint ve İran hakimlere hakkında az rastlanan bir tarihi coğrafya yazmış lakin günümüze dek eserine neredeyse hiç kimse alaka göstermemiştir. Kitap arka kapağında bu şekilde tanıtılmaktadır.
Eser 9 bölümden meydana gelmektedir. Bugünkü İran Türkistan ve uzak doğudaki o dönemde kurulmuş olan devletlerin tarihini ve o gününü anlatmaktadır. Akıcı bir üslup kullanılmıştır, özellikle notlandırmalarla okuyucunun, dikkati dağılmadan konuya vakıf olması sağlanmaktadır. kitabın son kısmına orijinal metinlerin eklenmesi ise esere ayrı bir değer katmıştır.
Seyahatname türü eserlerde konunun geçtiği yerlerin bir haritasının verilmesi okuyucuyu bilgilendirmek noktasında daha da aydınlatıcı olacaktır.
#Kitapşuuruinsanlıkşuuru.

Yazarın biyografisi

Adı:
Defterdar Seyfi Çelebi
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.