Demet Çizmeli

Demet Çizmeli

Yazar
9.3/10
3 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Adı:
Demet Çizmeli
Unvan:
Yazar
İnsanın Taşrasından Dünyanın Ortasına

Sevgili dostum Demet Çizmeli'nin, her birini ince işçilikle çalışarak yazdığı öyküleri, "Dünyanın Ortasında" adıyla Alakarga Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Demet, yazarlığını bu kitapla ispat etmedi bence; iyi bir yazar olarak ilk kitabını yayımladı sadece. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları/Dramatik Yazarlık Bölümü mezunu Demet Çizmeli'nin; gerek radyoda gerek devlet tiyatrolarında -Türkiye dışında da- pek çok oyunu oynandı. Öykülerindeki sinematografik yapı, tesadüfe veya sezgiye değil, bilgiye dayalıdır ve bu nedenle kıvamındadır; çünkü postmodernizmi içselleştirmeyenlerce yazılan 'türlerarası'(!) bulamaç değil, seçtiği türün (bu kitap için, öykünün) gerektirdiğini yazar.

Yaşayan büyük yazarlarımızdan (ve bence öykünün çok büyük isimlerinden) Füruzan'nın "İşte bu öykü kitabı birikimli, çalışkan, yetenekli bir yazarın edebiyatımıza getirdiği yeni bir soluktur kanısındayım." diye tanımladığı "Dünyanın Ortasında"ki öykülerin başardığı; dış cephedeki taşranın, şehrin, savaşın, geleneğin, yeniliğin, yerelin ve evrenselin görüntülerini, bireyin iç dünyasından verebilmesidir. Gelenek ve dönüşümü kitle hâlinde yaşarken görünmeyen birey; "firari", "harf kuyumcusu", 'zaman ayarlayıcısı' (muvakkit), 'oyuncu' gibi kimliklerle -ama "âsude" ama "yitik"-, dünyalarının ve dünyamızın ortasında duruyor. "İnsanın Taşrası" (Canetti), "Dünyanın Ortasında"ndan geçiyor...

Edebiyatımız için iyi bir kazanım olan bu kitabı, cân u gönülden tavsiye ederim...

Yazarın biyografisi

Adı:
Demet Çizmeli
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.