Deniz Dengiz Şimşek

Deniz Dengiz Şimşek

Yazar
7.3/10
3 Kişi
·
13
Okunma
·
2
Beğeni
·
435
Gösterim
Adı:
Deniz Dengiz Şimşek
Unvan:
Yazar
Doğum:
Pınarbaşı, Kayseri, 1972
Deniz Dengiz Şimşek, 1972 yılında Kayseri-Pınarbaşı’nda doğmuştur. 1996 yılından bu yana Fizik Öğretmenliği yapmakta. Yozgat, Bingöl ve Kayseri’nin de çeşitli okullarında öğretmenlik yapmıştır.
İnsanlara pek yaklaşmıyorum zira uçurumum ben. Ne olur ne olmaz, biri düşer alimallah dibi boylar falan, sonra kendimi suçlu hissederim.
Bu hikaye, Ispıdın Kütüphanesi'nin bodrumunda çürümeye terk edilmiş kitaplar arasında bulunmuştur. Devrin Kültür Dairesi Başkanı (İsmi okunamamıştır-Tanro ondan razı olsun) tarafından eski eserleri koruma altına almak için eski yazı uzmanı Şabenlili Şifer İsmael soyundan Ehmet Oğlu, çevresi tarafından Karabıyık diye bilinen emekli başkâtip Alptopak Taş tarafından günümüz Türkçesine kazandırılmıştır(Tanrı ondan razı olsun). Hikaye, el yazması eserler kısmına kayıtlı olup kayıt numarası rakamlarla değil yazıyla yazılmıştır ve bu kayıt da şöyledir: Okunmuyor, nokta, iki, nokta beş, okunmuyor, beş ya da sekiz, nokta, yetmiş iki.
Şehrin uykuya hazırlanan apartmanlarına gölgemle dokunarak yürüdüm, kadınsız evimin önünde buldum kendimi. Şehrin iğrenç kokusu üzerime sinmişti. Sırıttım, kedileri alt ettim. Birkaç martı, elimde simit var sandı, ben de yanımda Esma. Ürperdim ya, geçti.
94 syf.
Külden, Dumandan, Ateşten olmak üzere üç bölümden oluşan öykü kitabı. Beğendim. Yazarın ismi de, kitabın ismi de ilgimi çekti. Sanki bir yarışma da tüm yeteneklerini göstermeye çalışan yarışmacı gibi geldi yazarımız bu kitabında. Bu kitabında diyorum ki ilk kitabı değil üstelik... Kitapların devamı gelecektir diye düşünüyorum.
128 syf.
·1 günde·9/10
Deniz Dengiz Şimşek - Boş Parantez... İndie Yayınları'ndan çıkıyor. Deniz'in ilk romanı. Onu daha çok öykü yazarlığıyla tanıyoruz. Öncelikle şunu söylemem lazım, demek ki yayınevi isteyince kitaba dair söz söyleyen, görende merak uyandıran kapak tasarlanabiliyormuş. Kitabın kapağı enfes. Romanın kahramanı bir "anti- kahraman". Kahraman olmak için hiçbir özelliği olmayan bir kahraman. İçi boşaltılmış gibi zaman zaman duygusuz ve "aptal"; fakat ondan beklenmeyecek kadar içli ve hazırcevap. Kahramanın adı İhsa. İşi gücü kitaplar arasında dolaşıp İnci'ye mektuplar yazmak. Kedisi Bekir ve arada bir görünüp kaybolan Musibako, antikahramanın yoldaşları. Yan komşusu F Hanım'ı da unutmak olmaz Sevgiye, komşu olmaya, kitaplara "yabancılaşmaya" dair bir roman bu. Deniz şöyle başlamış: " O benden çok uzaklardaki bir şehirde benim içimde, ben de kendimden çok uzakta bu şehrin içinde yaşıyorduk." Bir mektupta da şöyle söylüyor: " Sen aslında hiç olmadığını bildiğin bir olayın aslında hiç yaşamadığını bildiğin birilerinin başından geçmişliğine şahitlik etmiyor musun okurken ve bunlar var olan ama hiç tanımadığın birinin görmediğin bir kalemle yazmış olduğuna. Var olan hayattan, olaylar ve kişilerden daha heyecan verici değil mi? Başı da sonu da olmayan, bir başa ve sona ihtiyaç duymayan, yalnızca "büyükçe bir boş parantezin içini dolduran" hem de hiç fena doldurmayan bir roman. Seveceğinizi düşünüyorum. #denizdengizşimşek #boşparantez #indieyayınları #roman #türkiyeedebiyatı #bookstagram #instagram #book #kitap #kitaplık #neokudum #zorbasahaf Deniz Dengiz Şimşek
112 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Biraz basite kaçan biyografi kitabı olmasına rağmen yine de Rıfat Ilgaz hakkında bilinmesi gereken önemli noktaları öğrenebileceğiniz bir kitap derim ben.

Yazarın biyografisi

Adı:
Deniz Dengiz Şimşek
Unvan:
Yazar
Doğum:
Pınarbaşı, Kayseri, 1972
Deniz Dengiz Şimşek, 1972 yılında Kayseri-Pınarbaşı’nda doğmuştur. 1996 yılından bu yana Fizik Öğretmenliği yapmakta. Yozgat, Bingöl ve Kayseri’nin de çeşitli okullarında öğretmenlik yapmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.