Deniz Erten

Deniz Erten

Yazar
8.6/10
451 Kişi
·
1.419
Okunma
·
276
Beğeni
·
12,5bin
Gösterim
Adı:
Deniz Erten
Unvan:
Avukat, Bestekar, Yazar
Eski bir basketbol ve tenis oyuncusudur. Yurtdışında hukuk eğitimi almıştır.Avukatlık yapmakta olup çok sayıda ünlü sanatçıya besteler yapmıştır. Beste çalışmalarına devam edmektedir
Her insan evrenin ve dünyanın bir numunesidir. Boyutsal olarak küçültülmüş ve dürülmüş. Oysa içerik olarak daha da büyük halidir. Kısacası düşünürsek, Büyük dünyanın (gezegen dünyanın) üzerinde milyarlarca “küçük dünya” düşünün. İşte her birimiz onlarız.
344 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bu kitabı size nasıl anlatacağımı bilmiyorum.
Öncelikle bu bir seri kitap.
Kitaptan Azra Kohen Gör Beni kitabıyla haberdar oldum.
Ve okumak istedim bu seriyi. Ama seri daha tamamlanmamıştı.
Tamamlanmasını bekledim ve hemen alıp ilk kitabını okudum.
Öncelikle altını çizdiğim çok fazla sayfa var ve ara ara da
hikayemde paylaşmıştım.
.
.
Bilirsiniz ki, kişisel gelişim kitaplarıyla pek aram yok.
İnsanın gelişiminin kitaplarda olduğuna pek inanmıyorum ben.🤷‍️
Kitap tasavvufi şekilde kişisel gelişim olarak düşündüğüm ki ben
tasavvufi kitapları severim lakin,
kitap kişisel gelişim değil, tamamen ruhsal gelişim kitabı.
.
.
Ben başak burcuyum. Ve kalbim ne derse desin mantığıma uymuyorsa
hiç bir işte adım atmam. Bana kalbinin sesini dinle dediklerinde de
hadi ordan be derim yalan yok.
Kitap kutsal kitabımız Kuranı Kerimi mantıksal çerçevede elinden geldiğince
araştırmalara dayanarak yol göstericiğini anlatmış.
Ramazan ayında okumak ayrı bir güzel oldu benim için.
.
.
Ben Kuranı Kerimi hem arapça hem de Türkçe meal şeklinde okumuş biri olarak,
yakın zamanda çok sevdiğim bir ablayla da danışma anlamında sohbet etmiştim.
Evet okuyorum ama benden ne istediğini anlamıyorum bu kitabın.
Bir yol gösterici kitap olduğuna inanıyorum ama mantığıma uymayan şeyleride
ezbere yapmak bana sadece görevmiş gibi geliyor. Ben anlayarak okumak istiyorum dediğimde
bana güvendiği bir hocanın tesfir cildini önermişti. O 25 ciltlik kitabı
almayı kafaya koyduğum zamanda bu kitabı okumak kesinlikle doğru bir karar verdiğimi
bana hissettirdi.
.
.
Beni ruhani olarak çok iyi hissettirdiğini canı gönülden söyleyebilirim.
İyiki okudum ve serinin devamını da çok merak ediyorum.
Bu türü seviyor ve araştırıyorsanız size önerebilirim.
Okuması kolay, sindirme gerektiren, sizi araştırmaya iten ve düşünmeye sevk eden
türünün başarılı bir kitabıydı.
474 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Misafir’in şu sözleri bütün hücrelerimi âdeta yakmıştı. Günah-kâr...
Günahlarından dolayı duyduğu “ samimi “ utancı ve pişmanlığıyla Rabb’inin affı ve merhameti sayesinde “ kâr “ edip temizlenmiş, böylece de yüceltilmiş ruh... Aman Ya Rabbî bu ne muhteşem bir açıklamaydı...

Kitabı okumadan önce baktığımda buraya 100’ün altında kişi okuyup sadece 2 kişinin inceleme yaptığına üzülmedim diyemem benle beraber belkide devamı gelir kitaba gelirsek
Deniz Erten ne kadar kendine buyruk biraz eleştirici ve yargılayıcı konuşmaları olsada gerçekten haklının ötesinde...
Bazen sinirlenseniz de ama iki saniye olsa hayatınızı gözden film şeridi gibi geçirseniz yargılamanın âlâ’sını hak ettiğinizi anlarsınız hatta birkaç alıntım da da belli olsa da gerçekten haklı buluyordum onu....
#105623240
#105249219
Kitabı okumanızı tavsiye ederim bazı tartıştığı konulara kendinizi dahil bile edebilecek türden, bazen katılmayacağınız, bazen olsada karşı karşıya tartışsak diyeceğiniz yazılar bulabilirsiniz. Akıcı bir üslubuyla kendini bize aşina ediyor benim hoşuma gitti böyle bir karaktere sahip olması okumanızı tekrar tekrar tavsiye ediyorum...:):):)

Kitabın önsözünde o kadar masum bir yazıya rastladım ki bir teşekkür yazısıydı Peygamberlerimiz’den tutun kendi ailesine kendi ailesinden bu kitabın okurlarına kadar teşekkür etmeyi ve tabi ki en sonda Yüce Rabbimize bir mahçup olma sözünü yazıp bırakıyor ve o cümleler
Ve...
Canım Allah’ım, ne olur...
Hiç hak etmesek de... Sen de bizden razı ol...
Okumaya ne dersiniz..!;);)
688 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Ne mucizelerle yaratıldığımızı, kim olduğumuzu bilmeden yol alıyoruz şu hayal Dünya'sında. Din hassas bir konu. Bu nedenle bu zamana kadar din kitaplarından hep uzak durdum. Algılarımla oynanmasından, yanlış yönlendirilmekten korktum belki.. Bu kitap İslamiyet'ten Kuran'a; varoluşumuzdan, manyetik alana kadar pek çok konuyu ilim ve bilimle harmanlamış muhteşem bir kılavuz. Kendini bilen, hakikatini bilir, bütünün parçasındaki ilahi yerini bilir ve bu bilinç, Dünya'yı değiştirir. Cahilliğimi, kalemiyle ve sorularıma bıkmadan verdiği cevaplarla yok eden Deniz Erten'e çok teşekkür ediyorum. Kendi geleceğiniz ve tüm insanlık için mutlaka okuyun..
688 syf.
·75 günde·10/10 puan
Bu kitap öyle bir hafta da okuyup bitirilip rafa kaldırılacak bir kitap değil. Sindire sindire anlayarak özümseyerek okunacak bir kitap.Derin bir çalışma ve emeğin karşılığı. İlim var ,bilim var, ayet var, duygu var, ama en önemlisi İŞARET var okumak isteyene. Pi kitabında bu kitabı bana işaret ettiği için Azra KOHEN' e ayrıca teşekkürler.
344 syf.
·59 günde·2/10 puan
Toplamda 5 kitaptan oluşan serinin ilk kitabı işaret 1 (Kıyam - Et).Yoğunluktan dolayı ara verip devam ettiğim kitap. Kitap içerisinde bol bilimsel bilgiler de bulabileceğiniz bir kitap.Okurken Allah'ı tanımak, islamin özünü anlamak için yazılmış ve illaki dini duyguları barındırdığı için de okurken mutlu oldugum huzurlu hissettiğim bir kitap oldu.
Fakat bazı konularda acaba bu konu yazılmasa mıydı dediğim kısımlar oldu.
Güncel bir kitap olarak alıp okumak isteyen biri bazı noktalarda hataya düşer mi diye veya gerek var mı bu bilgiye dediğim yerlerde oldu. Okurken aldığım diğer bir mesaj sürekli işaret beklemek mi gerek veya işeretleri etrafta mı aramak zorundayım sorularını da aklıma getirmedi değil.
Bazı yerleri tartışılabilir fakat totalde bilgi alabileceğiniz her kesimin de okuyabileceği bir kitap. Diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum hangi konulardan bahsetmiş merak ediyorum.
288 syf.
·10/10 puan
İyi ve anlamlı bir hayatın, kültürün emrettiği eğitim basamaklarını çıkmak olduğunu zan'nediyoruz. Çocukların kendini bulmalarına izin vermiyoruz. Fakirlik korkusundan çocuklarımızı öldürüyoruz. Kendi kendimize sanal korkular yaratıyoruz. Harika bir arabaya, eve sahip olmak başarı tanımı oluyor. Sonra da tüm bunları kaybetmekten korkuyoruz ve sürekli biriktirmeye başlıyoruz. Biriktirdiğimiz kadar varız sanıyoruz; ama aslında o kadar yokuz, bilmiyoruz. Bundan yıllar önce Kur'an'da köle azad edin sözünü hiiç üstümüze alınmıyoruz. Halbuki en büyük kölenin; ne olduğunu, kime hizmet için burada olduğunu unutan, ruhunu,özgürlüğünü ipotek ettiren, kendimiz olduğunu görmüyoruz. Eğlence,süs,kendi aramızda övünme, mal ve evlat çoğaltma yarışı olan dünya hayatına tutunuyoruz da aslımızı unutuyoruz. Hep birlikte uyuyoruz. Artık gözleri, kalbi açma vakti.. Kulunu katip yapan, kelamını güzel insan Deniz Erten aracılığıyla aktaran güzel Allah'ıma ve o güzel kuluna şükürler olsun..
688 syf.
·1 günde·2/10 puan
Hiç bu tarz okumamış biri için muhteşem gelebilir ki gelemeyedebilir ..ama benim zorlama ile bitirdiğim bir kitaptı,hatta öyle ki şu an nereye bıraktığımı hatırlamıyorum.Herkesin kendine göre evreni,hakikati,doğayı,dini ve insanlığı yorumlama biçimleri vardır.Bunda heyecanlanıp kitap yazacak kadar bir ilginçlik göremedim.
284 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Ne zaman ki yolunu kaybetmiş bir yolcu gibi hissedersen kendini,ne zaman ki hiç ummadığın dağlar sırtını yaslayınca bir bir yıkılırsa...Anlatma kimselere tek kelime,seninle her yerden konuşan Rabbin'e dön ve bir kitap oku,mesaj kutuna gelen mesajları,kalbini iyi oku...
Okunmalı,her şeyiyle yaşanmalı ve idrak edilmeli.Diğer işaret serisine göre biraz ağırdı ama tam da vaktinde okudum.Okuyacaklara idrak ve irfan dolu okumalar diliyorum.
424 syf.
Deniz Erten'in yeni bir kitabı çıksa alır mıyım, almam.

Din ve Tasavvuf konulu olan iki ciltlik kitapta güzel bilgiler de var ama bir insan bu kadar tekrara düşmez. Kitap gayet net bir şekilde 1 cilt arkadaşlar yarısı tekrar, sıkıldım, değişik bakış açısı var duymadığım bilgiler ediniyorum diye okudum okumasına ama bitmek bilmedi kitap.

Ayrıca tam bir konuyu derinlemesine başlamış anlatıyor hehhh diyorsunuz tamam frekansı yakaladım, bir bakıyorsunuz konunun akışında kendinden geçmiş yazar anlatııkları karşısında dua ediyor neredeyse her paragrafın sonuna Allahül alem diye şükür ediyor. Tamam biz de seviyoruz dinimizi Allahımızı Peygamberimizi çok şükür ama beni yazarın Allah sevgisi ilgilendirmez ben kitabın içindeki bilgiler için okurum duanı edeceksen kendi kendine et kitaba neden ekliyorsun.

Kitap uzun sürdüğü daha doğrusu süründüğü için bunaldım, sizleri de çok darlamayayım. Kitabın değişik yönü kelime kelime kuranı açıklamış bilimsel yönlerden desteklemeye çalışmış, sabırlı arkadaşlara iyi okumalar dilerim.
344 syf.
·146 günde·Beğendi·10/10 puan
#okudumbitti ne söyleyeceğimi, nereden başlayacağımı hiç bilmiyorum kitap ayrı güzel yazar apayrı güzel. Kitapla, canım @azrakohen in Pİ kitabında yer vermesi ile tanıştım. 6 kitaptan oluşan UYANIŞ serisinin ilk kitabi, kitap tam anlamıyla efsane, muhteşem bir anlatımı var. Bilimsel olayların asırlar önce Kuran ve hadislerde nasıl anlatıldığı, kelimelerin gücünü, namaz, zikir, insan, Esma terkibi, kader, din, ses-ışık ve kainat, tevhid ve daha bir sürü konuyu ele alan kişisel gelişimi değil, ruhsal gelişimi etkileyen, bilimsel İslamı anlatan muhteşem bir kitap. Şiddetle tavsiye edeceğim ve okuma durumunu asla "okudu" yapmayacağım bir kitap çünkü bu kitap okunup kitaplığa kaldırılacak kitaplardan değil sürekli okunması gereken- yazarın tabiriyle "döne döne tekrar tekrar okuyun" - kitap ;çünkü her okuduğunuzda sizde farklı açılımlar yaratan bir kitap. Beni en çok etkileyen bir kaç cümleyi paylaşmak istiyorum.
Fiilleri yaratan Allah niyetlerimize bakar... Ve niyetlerimizse kaderimize sebebiyet verir... İşte bu da "gerçekliğimiz" olur...
Aydınlanma ve nurlanma aslında hep bu kavramı anlatıyordu. Allah'ın ilmine kavuşma yolu kendi bilncimizde yatıyordu. Miracımız da öyle, çünkü tüm evren katman katman bilncimize gizlenmiş gibiydi.
Hayvan deyip geçeriz. Oysa o Allah'ın "HAYY" isminin AN'daki tecellisidir...
"La İlahe illallah" =La İlahe... (İlah yok, sen de yoksun....), İlla...( Sadece...), Allah.... (Allah var.)
Varlığını ya da yokluğunu savunduğumuz şeylerin bize ezberletilmiş"kalıplar" dışında hakikatte ne olduğunu anlamaya dahi çalışmıyoruz! Ama sorarsanız hepimiz her şeyi biliyoruz. " Bir zamanlar her şeyi bilirdim. O zamanlar çok cahildim."

Yazarın biyografisi

Adı:
Deniz Erten
Unvan:
Avukat, Bestekar, Yazar
Eski bir basketbol ve tenis oyuncusudur. Yurtdışında hukuk eğitimi almıştır.Avukatlık yapmakta olup çok sayıda ünlü sanatçıya besteler yapmıştır. Beste çalışmalarına devam edmektedir

Yazar istatistikleri

  • 276 okur beğendi.
  • 1.419 okur okudu.
  • 216 okur okuyor.
  • 1.466 okur okuyacak.
  • 49 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları