Deniz Güldürmez

Deniz Güldürmez

Çevirmen
8.5/10
1.184 Kişi
·
9,1bin
Okunma
·
1
Beğeni
·
277
Gösterim
Adı:
Deniz Güldürmez
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
208 syf.
·7/10
Kızıl Soruşturma'ya göre biraz zayıf kalsa da zevk alarak okuduğum bir Sherlock Holmes romanı oldu. Sayfalar hızla aktı, katili ve katilin hikayesini beğendim, yazarın katillere derin ve güzel geçmişler bulması hoşuma gidiyor. Okurken esrarın daha büyük olacağını düşünmüştüm ama biraz basit kaldı yine de severek okudum.
384 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Serinin 11 öyküden oluşan 2. kitabı
"Oyun Başladı" gerçekten harikaydı.

Sherlock Holmes'un sıradışı yöntemlerine hayranlık duymamak mümkün değil.

Yüz ifadelerinden arkadaşı Watson'un neler düşündüğünü ayrıntılı olarak anlatan, birkaç satır yazıdan yazanın karakterini ve fiziksel özelliklerini tahmin eden Dedektif Holmes, hiç şüphesiz tüm övgüleri hakediyor.

Ayrıca bu kitapta iki zeki adamla daha tanışma fırsatı buluyoruz.

Birincisi Sherlock'un abisi "Mycroft". Kendisi de ünlü dedektifimiz kadar zeki ve iyi bir gözlemci olmasına rağmen, onun gibi hırslı ve enerjik değildir.

İkincisi ise; son öyküde karşımıza çıkan "Moriarty".
Kendisi zekice ve kurnazca geniş bir suç ağını yönetmektedir. En az dedektifimiz kadar dâhi olan bu adam yeteneklerini tamamiyle Sherlock Holmes'un zıttı yönde kullanmaktadır. Yani suçta ve adaletsizlikte!

Hiç şüphesiz Sherlock Holmes'un Moriarty ile giriştiği amansız mücadele kitabın doruk noktasıydı.

Her ay bir kitabını okuduğum bu serinin 3. kitabı okumak için sabırsızlanıyorum.

İyi Okumalar_
272 syf.
·3 günde·7/10
Dizisi ve filmi çekilen çok en ünlü dedektif Sherlock Holmes serisinin 5. kitabı olan ve şu ana kadar 20’den fazla televizyon ve sinema filmine uyarlanmış olan The Hound of the Baskervilles ( Baskerville'lerin Köpeği) kitabında ki hikaye 5 asırdır varlığını sürdüren Baskerville sülalesinin en yaşlı üyesinin esrarengiz bir şekilde ölmesiyle başlıyor . 1889'da Londra, İngiltere'deki Baker Caddesi'nde geçen kitapta Baskerville ailesinin lanetli olduğunsöylentileri var ve nesiller boyunca, devasa, siyah, ateş soluyan bir köpek tarafından öldürüldüğü söylentileri kol gezmekte. Kitapta Sherlock Holmes az görülürken gizemde eksilmiyor. Kitapta başrol yine Sherlock Holmes olmasına rağmen arkadaşı Dr. Mortimer ve arkadaşı Watson daha çok görünüyor.
416 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
5 kitaptan oluşan serinin birinci kitabı olan "Suç Uyanıyor" 12 öyküden oluşmaktadır.

Oldukça akıcı ve akılcı kurguları okumaktan keyif almamak mümkün değil.

Keskin zekâsı, kendine has yöntemleri, olağanüstü gözlem yeteneği ile Sherlock Holmes benim en sevdiğim karakterdir. Paraya önem vermeyip, zekâsına ve zevkine uygun olan her gizemli vakayı çözmeyi kabul eden Holmes, olayı çözüme kavuşturana kadar gece gündüz insanüstü bir yoğunlukta çalışabilen, ustaca kılık değiştirebilen bir dedektiftir.
Piposu, keman çalması, bir takım deneyler yapması da şahsına münhasır özellikleri arasındadır.

Dr. John H. Watson ise bu maceraların bazılarında Sherlock'un yanında olan ve sonrasında bunları kaleme alan, aynı zamanda Sherlock'un muammalı karakterini ve sıra dışı yöntemlerini bize açıklamaya çalışan sadık ve gözüpek bir dosttur. Sherlock her ne kadar dostunun kaleme aldıklarını alaya alsa da tek dostu olan Watson'u bu maceralara ortak etmekten geri durmaz. Seviyorum bu ikisinin dostluğunu...

Kitap, dizi, film her türlü uyarlamalarını sevdiğim Sherlock Holmes'u okumayan kalmasın...

İyi Okumalar_
416 syf.
·9/10
ilk okuduğum Holmes hikayesiydi. Daha önce okumamıştım ve bu kadar seveceğimi düşünmemiştim. Daha önce de tanısam iyi olurdu bu güzel karakteri diye düşünüyorum. Konusundan bahsetmeme gerek yok sanırım. Sherlock'un ününü duymayan ve hayran olmayan az kişi olduğunu düşünüyorum. Bu arada şunu da söyleyip noktalamak isterim. Martı yayınlarının da çıkardığı kitaplar var Holmes adına. Birkaç yıl önce okumuştum fakat o seriyi sevmemiştim. Birkaç hikayeden sonra bırakmıştım. Birkez daha #renyayınları na şans vereyim dedim ve yüzümü kara çıkarmadı. Alacaksanız Ren Yayınlarını öneririm.
243 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Baskerville'nin Köpeği’nin konusu kısaca şöyle. Uzun uzun anlatıp hikayenin tadını kaçırma niyetim yok. Vakti zamanında Hugo Baskerville isimli zengin bir adam varmış. Bu adam yaşadığı köy veya kasaba gibi bir yerde bir çiftçinin kızına aşık olmuş. Ancak ne kızın ne ailesinin kötü şöhreti ile ünlü Hugo Baskerville ile akraba olmaya niyeti yoktur. Ama Hugo Baskerville yine de kızı kaçırır ve evine getirir. Arkadaşları ile eğlenirken kızı da eve hapseder. Ancak çiftçinin kızı bir yolunu bulup kaçar. Hugo da bunu görünce kızın arkasından vahşi köpeklerini gönderir. Köpeklerin arkasından da kendisi ve arkadaşları giderler. Bir süre sonra çiftçinin kızı ve Hugo’nun cesedini bulur arkadaşları. Cesetlerin başında cehennemden çıkmış gibi görünen bir köpek vardır. Köpek, Hugo Baskerville’nin gırtlağını koparır ve oradan uzaklaşır. Evet işte biz bu hikayeyi Sherlock Holmes ile Dr. Watson’ın yanına gelen Hugo Baskerville’nin soyundan olan ve varisi Sir Charles Baskerville’nin arkadaşı ve komşusu olan Dr. Mortimer’den dinliyoruz. Dr. Mortimer’in Sherlock ile Dr. Watson’ı ziyaret etme sebebi ise Sir Charles Baskerville’nin ilginç bir şekilde dedelerine ait çiftlik evinin baktığı bozkırda ilginç bir şekilde ölü bulunmasıdır. Cesette hiçbir yara bere izi yoktur. Sir Charles Baskerville soyundan gelen lanete inandığı halde öldüğü gece neden tek başına bozkıra çıkmıştır. Ölü bulunmasına rağmen neden yara bere izi değil de yüzünde bakanların bile dehşete düştüğü bir korku ifadesi vardır. Olay gecesi neden çığlık atarak soluk soluğa kaçmıştır. Yoksa o da soyundan olan diğer insanlar gibi Baskerville’nin köpeğinin lanetine uğramıştır. Sir Charles Baskerville’nin akrabası olan Sir Henry’i Sir Charles Baskerville’nin ölümünden ve akrabasına ait olan eve yerleştikten sonra kim neden öldürmeye çalışmıştır. Baskerville’nin köpeği Sir Henry’yi de öldürebilecek midir? Bilimsel yöntemlerle çalışan Sherlock Holmes böyle metafizik bir olayı nasıl çözecektir?
Farkındayım çok soru sordum. Ama galiba polisiye romanlarda sorularla kitabı çaktırmadan anlatmak daha kolay oluyor. Ayrıca kitaptaki önemli karakterlere özellikle yer vermedim ki meraklanın diye. Zaten ismi görünce bence herkesin en merak ettiği konu bu köpek olayının ne olduğudur. Ona da ayrıntılı değindim zaten. Bu okuduğum üçüncü Sherlock Holmes kitabı ancak en çok kafamın karıştığı kitap da bu oldu. Neden? Çünkü işin içinde metafizik bir varlık söz konusu. Yani yukarıda anlattığım Baskerville’nin Köpeği. Oldukça heyecanlı bir kitap. Sürükleyici. Ancak yazar kitabın sonunda bu köpek olayını açıklama da biraz zayıf kalmış. Ya da belki bana öyle gelmiştir. Ancak katilini öyle hemen tahmin edebileceğiniz bir hikaye değil. Velhasıl tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.


Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
416 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merak ve gizem tutkusu olanların beğeneceğini bir kitap. İçinde birbirinden bağımısız 12 hikaye yani 12 farklı çözülmeyi bekleyen olay anlatılıyor. Sharlock'un müthiş zekası ve Watson'un katkılarıyla birer birer çözülüyor. Vakit geçirmek için okunabilecek eğlenceli bir kitap serisi.
416 syf.
·4 günde·10/10
Sherlock Holmes maceralarına başladığım ilk kitap. Muazzam bir kurgu. Kesinlikle okunulacaklar listesinde ilk sırada olmalı. Okudukça doyamadım şuan 3. serisindeyim ve asla bitmesini istemiyorum.
208 syf.
·Beğendi·6/10
En itici detayı HOLMES' in kokain kullanması. Genel olarak orta düzeyde olan kitabı okurken hayalimde bir dizi film yarattım. Sabırsızlıkla diğer HOLMES kitaplarını okumak isteği oluşmasa da bende, yinede fikir edinmek için okumaya devam edeceğim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Deniz Güldürmez

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 9,1bin okur okudu.
  • 207 okur okuyor.
  • 2.158 okur okuyacak.
  • 64 okur yarım bıraktı.