1000Kitap Logosu
Resim
Deniz Kılıç

Deniz Kılıç

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
195 Kişi
622
Okunma
680
Beğeni
9,3bin
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Kilis, Türkiye, 5 Şubat 1992
Yaşamı
Deniz KILIÇ 05.02.1992 tarihinde Aydın'da doğdu. Çocukluk dönemi İzmir’de geçti. İlkokul hayatını İzmir/ Çeşme Namık Kemal İlköğretim Okulunda tamamladı. Babası o dönemlerde bir girişimciydi. Ancak iflas etmesi nedeniyle babasının doğduğu topraklara yani Kilis’e göç etmişlerdir. Bu sebeple ortaöğretim ve lise hayatını burada tamamlamıştır. İki üniversite bitirmiş olup, üçüncü ve dördüncü üniversite öğrenimine devam etmektedir. Efla/Yalancı Kasım kitabındaki; "Bir değirmenin su sesini bile duyabilmek mümkündü burada" cümlesi çocukluk yıllarının yansımasıdır. Şu an da Devletin üst düzey kadrolarından birinde görev yapmaktadır. Romanlarında, insanların başına gelmiş veya gelebilecek talihsizlikleri vurgulamıştır. İnsanların, hayatın güçlükleri karşısında dayanmaları gerektiğini anlatmaya çalışmıştır. Efla/ Yalancı Kasım isimli ilk kitabında oluşturduğu kurgu çağımızın gerçekliğini gözler önüne sermektedir ve insanların para hırsıyla ne denli kötü bir karaktere dönüşebileceğini ortaya koymaktadır.
171 syf.
·
7 günde
·
10/10 puan
Bazı yollar yıllar alır.
Merhaba 1k okurları! Kitabın içeriği hakkında yazmadan önce bana kitabını imzalı olarak yolladığı için (ülke farkı olmasına rağmen)
Deniz Kılıç
beye teşekkür ederim. Kitabınız bir ömür bana emanettir yazar bey. Bazı kitaplar vardır ki her harfi bile hata olsa geçirdiği o eşsiz duygulardan dolayı defalarca okunmaya değer. İşte Efla da onlardan biri. Şimdi gelelim kitaba. Öncelikle, yazarın ilk kitabı olduğu varsayımı ile yola çıkacağım. Genç yazarlara her birimiz bir şans tanımalıyız. Evet, ben de klasikler okudum, okuyorum. Şiir okuyorum ve de çok değerli yazarlarımızdan büyük keyif alarak okuyorum. Peki biz yeni yazarlara şans vermezsek, yıllar sonranın klassikleri kim olacak? İncelememi yazarken yazarın bana kitap yollamış olmasını tamamile unutarak fikirlerimi dökeceğim satırlara. Çünkü bu gün ben eleştirmezsem, artılarını, eksilerini söylemezsem, önce kendime ihanet etmiş olurum.
Efla
yı okurken anladım ki, her bir yazarın çok başarılı bir editöre ihtiyacı var. Bir kitap yalnız bir yazarla bitmiyor. Bir de yazarın yazdıklarını derleyip toplayıp kitap haline getiren biri olmalı ki, burada editöre iş düşüyor. Kitapta bazı yazım hataları var. Çok değil ama, benim gibi takıntılı birini rahatsız eder mesela. Ben Türkiye Türkçesini hiçbir okulda eğitim almadan 1 yıl içinde kendim çözdüm. Buna rağmen beni rahatsız ettiyse işin ehli okuyunca daha çok farkına varacaktır. Kitapta diyaloglar var mesela kahramanın dilinden anlatılan, editör düzenleyip diyalog haline getirirse çok güzel bir iş çıkar ortaya. Şimdi diyebilirsiniz ki; "editöre yüklenmişsin." Hayır, şunu bir ayıralım. Yazar hikayesini, romanını, kitabını yazar. Fikir ona aittir. Derleyip toplamak, imla üzerinde düzenlemeler yapmak editörlerin işidir. Okurken bunu göz önünde bulundurursanız, hikayeye odaklanırsın ve keyfini çıkarırsınız. Umarım kitabın yeni baskısında
Deniz Kılıç
bu söylediklerimi dikkate alır. Kitapta ikinci takıldığım nokta, Efla isminin sık sık tekrarlanması. Yani farklı kelimelerle değişebilirdi yazar anlatırken. Ama kitabı tam bitirdiğimde bir fikir yarandı bende. O kadar Eflayla bütünleşmiş ki, ismini anmadığı tek satır bile bırakmak istememiş. Ve bunu yaparken farkına bile varmamıştır yazar eminim. Gelelim kitabın konusuna. İki gencin yollarının kesiştiği bir aşk hikayesi. Efla ve Ef diye adlandırmış Deniz ve Belis'i baş kahraman. Aşkını anlatmış. Hiç bir ekleme yapmadan. Bütün saflığıyla. Hani iki konuşma tarzı vardır; evde ailenle, dışarıda toplum fertleriyle. Kahramanımız tabiri caizse ailesi gibi görmüş okurunu, içini dökmüş. Anlatırken kendinden bir parça bırakmış. Kitabın 70 sayfasını okudum ve dedim ki:"Aksiyon yok. Hep Efla ve Ef var." Ama hayatında tek bir defa aşık olmuşsanız, o 70 sayfada da kalbinize dokunacak bir şeyler bulursunuz. Sonra aksiyon dahil oldu okuduklarıma. Kızdım, üzüldüm, hatta canım yandı. Ama yargılamadım. Çünkü her bir fert topluma ailesi, çevresinin etkisinde kalarak dahil oluyordur. Her bir insanın ruhunda ona katkıda bulunanlar saklıdır. İşte bunun için yargılamadım. Yaşattığını yaşamadıkça ölmezmiş insan Ben değil, bunu azizimiz söylemiş. Eflayı okuyacaksınız. Ef'in gözünden bir aşka şahit olacaksınız. Spoiler olmasın diye söyleyemediklerim var. Unutmadan! "Kitabı okudum ve okula bıraktım, çocuklar okusun diye" bir yorum okumuştum. Kitabı okuyan biri bilmeli ki, kitap çocuk kitabı değildir. Kitabı okumadan, okutmayın. Fazla bir şey demeyeceğim bu konuda, çünkü yasaklar her zaman cazip gelir. Uzun yazdım ama, inşeAllah anlatabilmişimdir. Edit: Kitaba vereceğim puan 8 aslında. Ama verdiğim 10 puan Ef'in aşkından dolayı. Kitabı eleştirip tam puan vermem ters köşe olabilir ama kitabı beğendiğimi de belirtmiş olayım:) Keyifle okumanız dileğiyle...
Efla
8.8/10 · 619 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
144 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Efla/ Yalancı Kasım
Selam herkese Efla kitabını okumayı çok istiyordum ve sonunda okumak nasip oldu.. Kitap size akıllardan silinmeyecek bir aşk hikayesini anlatıyor. İçerisinde şehvet, tutku, aşk, hüzün ne ararsanız var. Çok az karakterle böyle büyük bir hikaye yaratmak da ancak Deniz Kılıç gibi usta yazarların işidir zaten. Kitabı okurken kahramanların duygularını bizzat siz yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz. Yazar kullandığı anlatımla, okuyucuya bir film izletiyor hissi vermiş. Oldukça etkileyici bir hikayeye sahip olan kitabı, elinize aldığınızda bir an önce bitirmek isteyecek kadar sürükleyici olduğunu göreceksiniz.Yazar yarattığı kurguyla, hiç aşk romanı okumam diyen birini bile kendine hayran bırakıyor.Hatta ağlatıyor ben tutamadım kendimi.. Aşk romanlarının hepsinin aynı olduğunun düşünenler var aranızda biliyorum. Evet bu düşünce kısmen doğrudur da. Fakat her yazar anlattığı kitabına kattığı küçük ayrıntılarla, öyküsüne farklılık katar. Efla kitabında ise, hayran kalınası bir fedakarlık örneği izliyoruz. Kitaptaki teşbih ve betimlemelerle, edebiyata doyduğunuzu hissediyorsunuz.Nefis bir kalemle tanıştığım için mutluyum.. herkesin okumasını çok ama çok tasviye ederimm. Kitapla kalın..
Efla
8.8/10 · 619 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
144 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
"Bazı yollar yıllar alır.." Bu Ef' in imkansızı olan Efla 'sına yolculuğunun hikayesi.. Her şey Kasım ayında bir gün izne gelen Ef'in O'nu görmesi ve bir gülümsemeye kanmasıyla başlıyor. Öyle ki Ef; " Kasım ayının yaprakları dalından ayıran ayazı beni onun gülüşündeki sıcaklıktan ayırmaya yetmiyordu. Kilitli kalan bölmelerini bile açıp kalbimin ısıtıyordu içimi" diyor. Böyle bir gülüşe hangi Ef olsa düşerdi.. " Bir Efla'sı vardır her insanın, bir ömrü, bir yanlışı, bir doğrusu ve bir de kaybettiği".. Efla.. Ef'in daha kazanmaya başlarken kaybettiği aşkın en masum hali. Efla diyorum çünkü ben "Belis'i" hiç sevmedim. Ef 'te Belis'i değil Efla' yi sevmişti zaten. Bazen bazı harflerin bir araya gelmesine hiç gerek yoktur. Hayat hepsini beş harf ve sadece bir kelime ile karşınıza çıkarır. Kader.. Ef'in kaderi yerlere göklere sığdıramadığı büyük bir aşkla sevdiği Efla'sının ona yaşattığı tarifsiz acılarla değişiyor. Onsuz kalmak, onsuz olmak hiç böyle anlatılır mı.. " Asla bilmediğim bir yer orası, sensizliğe seyahat ediyorum" Peki ya gözler unutulur mu bir gün.. " Gözlerinizi her kapattığınızda O'nun gözleri ile tesadüf ettiğiniz bir an vardır kafanızın içinde" Bu bir kitap ve romandan çok daha fazlası Öyle ki okumayı bitirdiğimde dakikalarca kendime gelemedim. Ef'in bir gece vakti dolunaya döktüğü içini toplamak zaman alacak ben de gözyaşlarıma engel olamadığım bir sondu. Şimdi tutup sayfalarca inceleme yazardım ama bu bir inceleme değil ikinci bir kitap olurdu. Yazarın dili edebi yönü oldukça başarılı ve bu kitap bir gün herkes tarafından okunmalı. "Gittin ama sen, sonra sen kaldın gittiğin yerde.. Ben ise kaldım bıraktığın yerde." Kalbi yananların cehennemi içlerinde.. Her cehennemin bir Efla'sı vardır.. Kitapla kalın keyifli okumalar..
Efla
8.8/10 · 619 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.