Deniz Oral

Deniz Oral

Çevirmen
8.2/10
77 Kişi
·
33
Okunma
·
0
Beğeni
·
32
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·Beğendi·10/10 puan
George Orwell in muhteşem eseri. Kitapta verilen mesaj o kadar iyi ki. Yazar hayvanlar ve onların yaşadığı çiftlik üzerinden aslında dünyamızı sistemlerimizi bize dayattırılan düzenleri ve onlara kuzu kuzu uyan bizleri anlatıyor. Çok beğenerek okumuştum. Herkesin okuması gereken bir kitap ki kitapseverlerin çoğunun okuduğunu düşünüyorum zaten. Hala okumadıysanız daha fazla geç kalmayın derim :)
320 syf.
·22 günde·Beğendi·9/10 puan
Parti’nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. (...) Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu.

George Orwell’in kült kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kâbus senaryosudur. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgâhlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır.
152 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Alışılagelmiş düzenin zaman mekan fark etmeksizin her yerde her zaman aynı olduğunu anlatan distopik bir eser. "Tüm hayvanlar eşittir, bazıları daha fazla eşittir."
128 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Öncelikle belirtmek isterim ki bu kitap bir şah eser.Bu kadar geç kaldığıma yandım. Kurgusu, konuyu en ince detayına kadar bu kadar güzel ifade edişi...Kahramanlarını insanlarla değiştirince bizi ne kadar çok çağrıştırıyor değil mi? Galiba her topluluğun bir Napoleon'u ve de cevresinde davulunu döven yalaka takımı var?Tıpkı her dönem bizim olduğu gibi!
320 syf.
·5 günde·Puan vermedi
BİTTİ
YAZAR: GEORGE ORWELL
YAYIN: YAKAMOZ
ÇEVİRİ: DENİZ ORAL
PUAN: 10/10

Geoge Orwell'in hayvan çiftliği ve 1984 sonrası en beğendiğim kitabı son derece akıcı bir dille yazılmış, karakterlerin fiziki ve kişilik özellikleri çok güzel tasvir edilmiş. İngiliz sömürüsünü beyazların Hintlileri aşağılayıp kendilerini çok değerli görmelerini yer yer tiksinerek anlatmış İçinde bir aşk hikayesi de yer alıyor.

ALINTILAR

✔İstersek bir ayda Her şeyi düzene sokarız. Bize lazım olan tek şey beş kuruşluk bir cesaret.

✔"Sadece hırsız olduğumuzu itiraf edip bu saçmalıklarla uğraşmadan hırsızlığa devam etsek."

✔Okullarımıza bak ucuz katipler yetiştiren fabrikalar.

✔Zamanla, gizli gizli beslediğiniz İsyan sizi hastalık gibi zehirler. Tüm yaşamınız yalanlardan ibarettir.

✔"Kitapları seven biriyle karşılaşmak ne kadar güzel bir duygun! okumaya, vakit ayırmaya değecek olan kitaplardan söz ediyorum elbette.

✔"Ah, fakat ben kitaplardan konuşmaya bayılırım. Ben de okumak Harika bir şey yap her olmasaydı hayat nasıl olurdu bilemiyorum.

✔Dünyadaki herhangi bir konu üzerine fikirlerinizi dürüstçe söylemenizi ayıp bir şey olarak gören insanların arasında hayatınızı acı bir yalnızlık içerisinde sürdürmüş ve orta yaşlarınıza yaklaşmışsanız, konuşma ihtiyacı diğer tüm ihtiyaçlardan daha büyüktür.

"✔Nasıl desem, içimizde bizi konuşmaya iten bir şeytan var sanki. Birisiyle paylaşmak için yanıp tutuşmamıza rağmen nedense kimseyle paylaşamadığımız Hatıralar altında eziliriz."
240 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Jack Ensign Addington - %100 Düşünce Gücü ‘nden etkilenip başka kitabı da varsa okumalıyım diyip aldığım kitap. Tam bir uygulamalı başucu kitabı ve ek olarak “rehber” kitap da desem yanlış olmaz. Kitap 10 bölümden (dersten) oluşan, her hafta 1 bölümü (dersi) işlemenizi öneren bir uygulama sunuyor. Ancak ben ilk olarak kitabı tamamen okumayı tercih ettim. Sorularınıza cevaplar bulabileceğiniz, meditasyon ve olumalarla da desteklenmiş keyifli, kendi alanında başarılı ve yorulmadan okuyup kavrayabileceğiniz bir eser.
240 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
İrade Eğitimi'nden sonra(Jules Payot) , düşünceye dair kitaplar okumaya karar verdim ve kitaplıkta daha önce aldığım " Her Şey Zihinde Başlar" kitabını okumaya başladım.

Kitap başlangıçta belli adımlar takip edildikten sonra zihnimizin neleri başardığını anlatıyor ve 70 günlük bir program sayesinde bir hapishanede ki mahkumların hayatına etki ettiyse neden bizlere de bir umut olmasın?
Bu etki için belli aşamalar ve çalışmalar gereklidir, bunların sonucuna artık zihnimiz bize değil, bize ona hüküm sürmeye başlarız diye devam ediyor .

Her şeyin zihinde başladığına bizi inandırmaya çalışan bir kitap desem yanılmış olmam sanırım,ve içimizdeki mükkemel güç sayesinde yapılamayacak şeyin olmadığını anlatan kitabımız, bizlere belki de içimizde ki gücün önemini farkına varmamıza sebep oluyor. Tanrı' ya olan inancın bu süreçte olan önemine ve sevginin önemine önemle vurgu yapıyor yazar.

Beynimiz için bir uyarı niteliğinde bir kitap, ve etkisine sahip olmak da tabiki bizim kitabı ne kadar benimsediğimize bağlı...
Sağlıcakla kalın iyi okumalar...
25.04.2021(04:35)
128 syf.
·8/10 puan
george orwell’ın bu kitabını gerçekten beğendim. yazar hayvanlar, özellikle de kendilerini zeki zanneden domuzlar üzerinden stalin dönemini, o dönemdeki sömürüyü anlatıyor. domuzların başta belirlenen hayvan çiftliği kurallarını nasıl lehlerine çevirdiklerini, her şeyi kalıba uydurarak yaptıklarını, kendilerinden aşağı gördükleri diğer çiftlik hayvanlarının ürettiklerini ve emeklerini nasıl sömürdüklerini ve bu sürecin nasıl işlediğini anlatmış. başarılı da olmuş ama sonunun biraz daha açıklayıcı bitmesini ve bir başkaldırı daha bekledim. final beni tatmin etmedi. 8/10
128 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Nihayet bu çok çok okunan klasik kitabı okumanın keyfini yaşadım ben de. Müthiş benzetme sanatı ve ironiler kullanılarak anlatılan olay akışı doğrusu hayran bıraktı. Yıllar, yıllar öncesinden de demek ki işleyiş böyleydi , yönetimin, yaşam şartlarının irdelendiği Hayvan Çiftliği kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap. Masumiyet , iyi niyet, azim, nankörlük, menfaat, bağnazlık, sadakat, vefa daha fazla nasıl bu kadar anlamlı ve güzel anlatılabilir bilemiyorum.
128 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bir devlet anca bu denli güzel tasvir edilebilirdi..
Bir intak sanatı anca böyle güzel yapılabilirdi.
Biraz siyaset, biraz düşünce diyorsanız bu kitaptan geri durmayın lütfen.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 33 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 42 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.