Deniz Öztürk

Deniz Öztürk

YazarÇevirmen
9.0/10
47 Kişi
·
41
Okunma
·
0
Beğeni
·
319
Gösterim
Adı:
Deniz Öztürk
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
496 syf.
·Beğendi·9/10
Bir seri katilin kendini unutturduktan yıllar sonra yeniden eyleme geçmesiyle başlayıp yakalanmasıyla sonlanan, Fransa'dan Kanada'ya taşan müthiş bir gerilim ve polisiye. Polisiye sevenlerin mutlaka okumasını tavsiye ederim. İlk yüz sayfadan sonra müthiş bir akıcılığı var. Kitap okuma rekorum bir gece de 270 sayfayla bu kitaptadır. Yazarın Türkçeye çevrilmiş başka kitabı var mı bilmiyorum. Varsa mutlaka bulmam lazım.
448 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Çok iyibir başlangıç mükemmel bir degişim ve kötü bir son. Kahramınımız Martin Eden yaman bir denizcidir. Bir tesedüf sonucu tanıştığı burjuva ailenin güzel kızına aşık olması sonuçu, yaşadığı entellektüel değişim ve aşkına ulaşmak için verdiği çaba. Amcak hiç hesapta olmayan büyük ruhsal değişimler sonuçunda başarının yanında gelen hüsran. Genel olarak kitabı beğendim giriş ve gelişme mükemmel ancak kitabın sonu için aynı şeyleri söyliyemiycem.
448 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
JACK LONDON
1876: Kaliforniya
1916:Kaliforniya (40 yıl )
Amerika'nın doğurduğu ilk proleter yazar.
London istenmeyen bir bebek. Kendisini manevi abim ilan ediyorum. Annesi müzik öğretmeni. Bir Astroloji Profesörü'yle birlikteyken London'a gebe kalıyor. Kötü baba çocuğu istemeyince anne intihar ediyor ama ikisi de kurtuluyor. Annesi, ihtimal yalnız kalmamak için, London 8 aylıkken John London ile evlenir.
Jack fakirlik nedeniyle 8 yaşındayken çalışmaya başlamış. Okulu yarım yamalak okumuş, parasızlıktan tabi ki, ama tam bir okuma tutkunuymuş. Kütüphaneye üye olup durmadan okumuş. Bir sürü işe girip çıkınca para kazanmak için yazmak daha mantıklı gelmiş. Martin Eden'da anlattığı gibi eserleri kabul edilene kadar bıkmadan yazmış. "Kitaplarım ticari araçlarım," diyen London Abim, paraya kavuşunca 15.000 kitaplık şahsi bir kütüphane kurmuş, iyi yapmış, tam da hayalime kavulmuş.
Ünlü olmadan önce altın aramaya gitmiş. Proleterliğin güzel yanı da bu, gözün kara oluyor. Altın ararken soğuktan hasta olup 4 dişi kaybetmiş. Bu maceradan yazdığı kitapla üne kavuşuyor.
Eserlerinde Kapitalizmi eleştirmiş, Sosyalizme destek vermiş, Darwin ve Nietzsche etkisinde kalmış.
50'yi geçkin kitabı var. Bir insan 17 yıl yazıp nasıl olur da 50 fikir üretir ? Okumaya kalksam bitiremem.
448 syf.
·Puan vermedi
Okuması iki günümü aldı ama etkisi üç yıldır üzerimde ve bu etkinin bitmemesi için bu kitabı defalarca okumaya hazırım. Müthiş bir anlam yoğunluğuna ve insanın zihnindeki paradigmaları değiştirebilecek güce sahip eşsiz bir başyapıt. !
496 syf.
Parisli baş kahramanı komiser Adamsberg in geçmişten gelen bir seri katilin peşinden koştuğu, kanada ve fransa arasında gidip gelmeler, cinayetlerden birinde komiserimizin de zanlı durumuna düşmesiyle temposu artan roman.
klasik avrupa dedektiflik-polisiye tarzına yakın az actionlı bol iz sürmeli hızlı rahat okunan sonunda da insanı pişman etmeyen hatta yazarın çevrilmiş diğer kitaplarına da okunmak üzere referans olabilecek türden.
269 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitabı okumayı düşünenlere tavsiyemdir, başlarda sıkıcı gelebilir. Hatta kitabın bence sıkılmadan okuyacağınız bölümü son 70-80 sayfasıdır. Ama kurgu gerçekten güzel olmuş. Katil çok zeki. Kesinlikle yarım bırakmayın, okuduğunuza değdiğini göreceksiniz.
448 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Kitap, Jack London'un öz yaşam öyküsünü içerecek şekilde kurgulanmış olup, yazarın yaşamı boyunca verdiği yazma mücadelesini akıllara kazıyacak derecede etkili bir şekilde aktarabilmiş bir eserdir. Henüz yaşamı algılama becerisine yeterince sahip olmayan genç Martin, Burjuva sınıfına mensup Ruth ile tanışınca tam anlamıyla bir uyanış yaşamış ve hayatının gidişatı değişmiştir. Martin'in yaşadığı uyanış öyle böyle bir uyanış değildir. Aslında bu yönüyle eski Türk filmlerini anımsatmadı da değil. Ancak, yazar bu gelişmeleri müthiş bir inandırıcılıkla aktarmış ki örneğin Martin'in aç kaldığı günlerde o açlığı ve yaşadığı güçlüğü siz de hissediyorsunuz. Yazar, sınıf farklılıklarını ve bu sınıfların yaşama bakışını, kitabın kurgu gelişimi içerisinde okura başarılı bir şekilde aktarmış ve eserini akıcı bir dille ve unutamayacağınız derecede etkili cümlelerle tamamlamıştır. Kitap, modern klasik tanımını hak edecek derecede iyi. Özellikle yazmaya merakınız varsa bu kitabı mutlaka okumalısınız.
448 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bugüne kadar okuduğum en iyi kitaplardan biri olduğunu söyleyerek başlamam gerek incelemeye. Aşk, tutku, azim, inanç üzerine okunabilecek en güzel kitaplardan biri kuşkusuz. Kimse size inanmasa bile, yapacağınıza, başaracağınıza inanmasa bile siz kendinize inanmaya devam ederseniz ve bu yolda yılmazsanız istediğiniz her şeye ulaşabilirsinizin mesajını veriyor kitap. Ancak istediğiniz şeylerin gerçek hayalleriniz olduğundan emin olup olmadığınızı da kitabın ilerleyen bölümlerinde sorgulatıyor. Jack London insanların değer yargılarını, önemsedikleri şeyleri, toplumun ve yüksek sosyete de denebilecek burjuva ve aristokratların gerçek yüzlerini öylesine güzel anlatıyor ki, karakter tahlilleri, insan ilişkilerini okurken etkilenmemek elde değil. Martin Eden' in herkese karşı verdiği mücadeleyi unutamam sanırım. Barbar, cahil, köylü diye nitelenen birinin kendini ne denli geliştirebileceginin kanıtı niteliğinde bir roman. Aynı zamanda yazarın yarı otobiyografik romanı olan bu kitabı mutlaka ama mutlaka okuyun.
448 syf.
·58 günde·9/10
Sanırım kendime en yakın bulduğum karakterlerden biriydi Martin Eden. Her davranışın tek düze olduğu bir toplumda bir isyan Martin Eden. Değişimin en güzel örneği. Edebiyat ve bilimin ışığında insanın nasıl kendini bulduğunu anlatan bir kitap. Ve bu yolda herşeye kulaklarını kapatıp kendini dinleyerek nirvanaya ulaşıyor karakterimiz. İnsan her zaman yalnız mıdır bu hayatta yoksa yalnız olmak istediği için mi uzaklaşıyor insanlardan? . Kitabı okuduktan sonra bu soruyu kendime sordum ve galiba herzmana yalnız olacağız bu hayatta, tıpkı Martin Eden gibi
458 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Belki topluma ayak uyduramayıp farklı (Aykırı) olduğum için belki de resme ve güzel sanatlara ilgim olduğu için okudum bu kitabı bilemiyorum belki ikisi de . . .
Ama abartmadan şunu söyleyebilirim ki , keyif alarak okuduğum sıcacık bir hikayeydi. Ön yargılarınızı kaldırın ve kendinizi hikayenin akışına bırakın derim . . .

Yazarın biyografisi

Adı:
Deniz Öztürk
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 41 okur okudu.
  • 19 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.