Deniz Seyhanoğlu

Deniz Seyhanoğlu

YazarÇevirmen
8.9/10
9 Kişi
·
23
Okunma
·
0
Beğeni
·
41
Gösterim
Adı:
Deniz Seyhanoğlu
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
160 syf.
·Beğendi·9/10
En basit temel kurallardan başlayarak satrancın gerçek anlamda "esaslarını" anlatan bir kitap. Satranç takımını alıp kitapla beraber ilerleyerek çok rahatlıkla kendinizi geliştirebilirsiniz. Açılışlar, oyun ortası ve oyun sonu için örnekler ve taktikler yer alır. En zevk aldığım ise birkaç hamlede mat sorularının olduğu kısımdır. Satranca ilgi duyan herkesin keyifle okuyacağı ve oyununu geliştirebileceği bir kitap.
160 syf.
·8/10
3. Dünya Şampiyonu Jose Raul Capablanca'nın hazırladığı iyi bir esaslar kitabıydı.

Kitabın baskı bilgilerinden sonra içeriğini anlatacağım. Onun için sadece içerikle ilgilenmek isteyenler ilk kısmı atlayabilirler.

Kitabı şu an Satranç Life isimli bir yayın cep boy olarak basıyor ama ben İnkılap yayınlarından çıkmış eski bir baskısından okudum. İki yayın arasında birazdan söyleyeceğim farklar dışında ek olarak belki içinde bir iki fazla oyun olabilir. İnkılap yayınlarındaki baskı sarı sayfalı daha samimi duran bir şekilde (tabii beyaz sayfalı olan çeşidi de var). Kitabı İnkılap baskısından okumak isteyenler ikinci el kitap satan yerlerde ve sahaflarda bulabilirler. (Satranç Life baskısı 24 lirayken İnkılap baskısı 5-10 lira arasında değişiyor) Ve son olarak İnkılap baskısı eski olduğundan çeşitli baskı hataları vardı, örneğin bazı hamleler atlanmış veya yanlış yazılmış olabiliyordu yer yer. Tabii Satranç Life baskısının dizgisi daha iyi olduğu için hamleleri takip etmek daha kolaydır.

Cabaplanca bu kitabında temel bilgilerini çok güzel bir dille aktarmış. (Ayrıca -İnkılap baskısında- satranç kurallarıyla birlikte Cabaplanca'nın yaşamından da söz edilmiş girişte) Samimi dili kitabı daha okunası kılıyordu.

Yeni başlayanlar için pek derli toplu bir çalışma değilse de öğrenilecek birçok nokta olduğunu söyleyebilirim. Derli toplu bir çalışmadan kastım Cabaplanca'nın kitapta bir oyunsonu bir açılış bir oyun ortası hakkında başlık açmasını kastediyorum. Yine de oyunsonu çalışmanın önemini kitapta iyi anlattığını söyleyebilirim. Örneğin Cabaplanca kitapta bahsettiği kavramlarla beraber oyunsonu tekniğini iyi bildiğinden açılış bilgisi pek olmadan iyi partiler çıkarmıştır.

Her oyunsonunun burada incelenmemiş olmasından dolayı -ki tek sebep bu değildir, okuyucunun tek oyunsonu kitabının bu kitap olmaması gerekir. Özellikle mesela sadece kale oyunsonları için hazırlanmış yayınlar vardır.

Kitaptan öğrenebileceğiniz diğer şeyler satrançta genel teorinin, girişimin, saldırı ve saldırı tehdidinin neler olduğuyla birlikte opozisyon, merkezin kontrolü gibi bazı kavramlar.

Ayrıca kitapta Cabaplanca çoğu konumda oyunun devamında neler olacağını görmeniz için analizi size bırakıyor.

Kitapta yoğun bir oyunsonu çalışması sonrası açıklamalı oyunlarla bitiyor. Cabaplanca bu seçme oyunlara kazandığı oyunlarla birlikte kaybettiklerini de eklemiş. Bunun iyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum, kaybettiği oyunlarda yaptığı hataları anlatıyor ve rakibinin nasıl kazandığını rahat bir şekilde anlatıyor. Kitaptaki Cabaplanca'nın kazandığı bazı oyunlar oldukça iyiydi ve bu oyunları kaydetmeyi düşünüyorum.
Batuhan
Batuhan Dünya Şampiyonlarından Matlar'ı inceledi.
@batu7·22 Eyl 2019·Kitabı okumadı
Satranç kitapları inceleme serisinde şimdi de bu kitabı ele aldım. Herhangi bir yerde eğlenceli ve düşündürücü vakit geçirmek için iyi bir kitap, Dünya Şampiyonlarından Matlar.

Steinitz'den başlayarak şu anki şampiyon Carlsen'e kadar olan tüm şampiyonların oyunlarından oluşturulmuş mat soruları var kitapta. Her şampiyon için 30 mat sorusu hazırlanmış. Yani kitapta toplam 480 mat sorusu bulunuyor.

Her şampiyona ayrılmış mat temaları kolay olandan (tek hamlede matlar) orta ve zor düzeyde olan matlara (2 ve üstü hamlede matlar) doğru ilerliyor. Yalnız zorluk derecesi yani kaç hamlede mat olduğu soruda belirtilmemiş ve matı bulduğunuzda şampiyonun izlediği yol farklı olabiliyor. Her sorunun kaç hamlede mat olduğu belirtilseydi daha iyi olabilirdi... Bunun yerine sorularda bazı ipuçları ve başka notlar verilmiş; bunlar bazen mat temasının nasıl olduğunu anlatıyor bazense maç hakkında bilgi veriyor.

Her şampiyonun hayat hikayesi de yer alıyor kitapta yaklaşık 1 sayfa boyunca. Soruları çözmeden önce hayat hikayelerini, şampiyonluk mücadelelerini okuyabiliyorsunuz. Bu hikayeler çeşitli bilgiler veriyor; şampiyonun unvanını nasıl kazandığı, kaç yaşında satranç öğrendiği, nasıl yükseldiği,...

Sayfaların sağ üst tarafında şampiyonların söyledikleri veya şampiyonlar hakkında söylenmiş sözler yer alıyor. Kitabın güzel bir yönü de bu ama seçilen sözlerin niteliği o kadar da iyi değildi genel olarak. Daha bilinen, etkileyici ve öğretici sözler alınsa kitabın niteliği daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Kitabın kapağında Steinitz'den Anand'a kadar olan şampiyonların fotoğrafları yer alıyor. Carlsen'in yer almayışının sebebi, bu kitap yazıldığı sırada henüz şampiyon olmamasıymış. Fakat yine de Carlsen'in oyunlarından hazırlanmış mat soruları ve Carlsen'in de hayat hikayesi de var.

Mat soruları çözmek, konsantre, dikkat ve imgelem gücü için egzersiz yapmak veya hoş ve düşündürücü vakit geçirmek isteyenler için bu kitabı öneririm. İyi okumalar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Deniz Seyhanoğlu
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 23 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.