Deniz Torcu

Deniz Torcu

Çevirmen
7.4/10
179 Kişi
·
492
Okunma
·
0
Beğeni
·
27
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle bu kitabı beğenmeyenlerin oluşu canımı sıktı. Çünkü beğenmeyen kişilerin ne yazık ki Küçük Prens'i boş okuduklarını düşünüyorum. Bu eser belki onun kadar tatmin etmez herkesi, sonuçta yazar farklı ancak onun kadar da değerli bir eser.

Başlamadan önce kitabı okurken bu çalma listesini dinleyiniz
https://open.spotify.com/...9RtPpNQcaBFDh2UL94_g

Küçük Prens aramızda yaşamaya devam etseydi ne olurdu? Kalbinin saflığını, yumuşaklığını nasıl koruyacağını aynı bizler gibi merak eden yazar, bir nebze de olsa bunu aydınlatmak için bu kitabı bize sunmuş. Önsözde bu aydınlatmadan sonra şunları eklemiş:
" İşte bu yüzden sana yazmaya cüret ediyorum sevgili okur; yeni bir yüzyılın, bir milenyumun başında, içinde bulunduğumuz zamana daha umutla bak, bu kadar üzülme diye ..."

Ve o kadar muhteşem başka bir cümle ile devam ediyor önsöze:
" Eğer kendini yalnız hissediyorsan, eğer kalbinin safiyetini koruyor eğer gözlerin halen bir çocuğun hayatını muhafaza ediyorsa; belki de bu sayfaları okuduktan sonra yeniden yıldızların tebessümünü hissedebilirsin yüzünde, milyonlarca zil çalıyormuşçasına yakından duyabilirsin onları. "

Ve devam ediyoruz. Kemerlerinizi bağlayınız. Çünkü bu hikaye genç prensi yolda bulan birinin, onunla araba ile seyehati ile başlıyor. Emniyet kemeri şart bu yüzden. Arka koltukta yer alalım bizde.
Çünkü muhteşem sohbetimiz var. Prensimizin sorularına ve şoförümüzün terlemesi ancak tatmin edici ve mükemmel cevaplarına şahit olacaksınız. İçimizi ferahlatan cinsten ...
Başlarda şoför onun kim olduğunu anlayamadı ancak ileride farketti. Sonrasında canım prensin hikayesini dinliyoruz efendim.
Hikayede, umudunu kaybetmiş bir genç prens var. Tıpkı hepimiz gibi. Yol göstericimiz ise şoför ve hem genç prense hem bize hakikatleri göstererek, içimize sevinç ve umut tohumları ekiyor.

Öyle mutluluk ve umut vadedici ki bu kitap, tam okumalık, sarılmalık ve herkese hediye etmelik. Ben çok etkilendim. Olumsuz yorum yapan herkese inat okuyun. Pişman olmayacaksınız. Bizim şoförümüz yok belki ya da genç prensi görmüyoruz; ancak hissedebiliriz, herkesin gülümsemesi ve ışığında.Tıpkı yazarın dediği gibi. Herkes genç prens aslında. Şimdi onun gibi umudumuzu ve mutluluğumuzu geri alma zamanı kitapdaşlarım...
128 syf.
·1 günde·10/10
Kitabı büyük bir hevesle aldım hatta, aldığım gün bir arkadaşımla birlikteydim ve daha önce o kişiye Küçük Prens'i hediye etmiştim.

Küçük Prens'in bendeki yeri ayrıdır, ne kadar kitap okursam okuyum bazen aklıma gelir. Ve en az üç sefer okumuşumdur. Bu kitap da ona benzer diye alıp okuyum dedim.

Ama maalesef okurken hiç mutlu olmadım, kitap güzeldi ama burdaki Prens büyümüştü artık Küçük Prens yoktu. Ama düşünceler aynıydı hâla.

Eski tadı vermedi kitap. Kitabın kapağında şu söz yazıyordu:
"Mutluluğun yolu, büyümeye cesareti olanlar için açılır."
Evet bu söz beni o kadar derinden etkiledeki alma isteği uyandı bende.

Kitabın içeriğini anlatayım, Prens başka bir gezegende yaşamakta bildiğimiz üzere Küçük Prens'in genç hali zaten. Prens gezegeninden otoyola düşmüştür. Ve baygındır. Çok yalnız, hayatından sıkılmış bir adam onu görür ve arabasına alır. Prens hâla baygındır. Uyandığında ilk söylediği şey susadığını söylemek olmuştur. Daha sonra Prens tuhaf sorular sormaya başlar. Adam şaşırır. Prens kendisini anlatır. Ve Prens adama kaybettiği şeyleri anlatır, insanları sevmeyi, hayvanları sevmeyi, yaşamaktan zevk almayı...
Yardım etmeyi öğretir...

Evet Prens büyümüştür, o da herkes gibi büyüdü...
Keşke büyümeseydin...

Ama güzeldi, Prens büyüdüğü halde kendisinden hiç ödün vermemişti hâla aynıydı...

Biz de öyle kalabilsek, düşüncelerimiz değişmese, iyimser kalsak... Bu kötü düşünceler yok olsa dünyadan...

"İnsanlık, tüm insanların birbirine bir şekilde bağlanmış olmasıyla lanetlenmiş(veya kutsanmış)."

"Benim için hayaletler, kalpsiz insanlardır."

"Asıl önemli olan, diğer insanların zevklerine uyum sağlayabilmek için kendinden ödün vermemen."

"Bir çiçeği severek, onu özel kılarız."

"Sevilmemek çok üzücü bir şey olmalı."

"Kendini sevmeden ve affetmeden, başkalarını sevmen ve affetmen imkansızdır."
128 syf.
Küçüklüğümden beri Küçük Prens 'i kaç kez okudum bilmem. Hani şu minicik gezegeninde günbatımlarını izleyen, çok sevdiği gülünden ayrılarak dünyamıza gelen arkadaşımız. Fazlasıyla dürüst, nahif, duygusal olduğu için de bu dünyadan biri olamazdı zaten. Herkesçe çok sevildi küçük arkadaşımız. Kitabı milyonlarca kez basıldı, milyonlarca hayran kazandı. Benim de onlardan biri olduğumu söylememe gerek yok sanırım.

Kitabın sonunu ise hep merak etmişimdir. Acaba Küçük Prens'e ne oldu? Gezegenine dönebildi mi ya da tekrar dünyamıza uğradı mı? İşte bu kitap, bu sorulara cevap arıyor.

Genç Prens'in Dönüşü'nü ilk duyduğumda çok sevindim. Sonuçta tekrar Küçük Prens'e kavuşacaktım, üstelik sorularım yanıtlarını bulacaktı. Ancak çok sevilen bir kitap baz alınarak yazılan birçok kitap, okuyucuda maalesef hayal kırıklığı yaratmaktan öteye gidemiyor. Aynı durumu yaşamak istemediğimden bu kitaba başlamayı sürekli erteledim, sonuçta yazar dünya çapında çokça sevilen ve beğenilen bir kitaba devam kitabı yazarak büyük bir işe girişmişti. Açıkçası Küçük Prens'i bu kadar sevmiş biri olarak kafamda bir dolu "acaba" sorularıyla başladım okumaya.

Patagonya'da arabasıyla yolculuk eden birinin, yol kenarında Genç Prens'le karşılaşması ve beraber yolculuk etmesiyle başlıyoruz kitaba. Bu yolculuk sırasında ise yazar, Genç Prens'e ve bize hayata dair öğütlerde bulunuyor. Yalnız kişisel gelişim kitaplarıyla arası pek iyi olmayan biri olarak bu kitapta ben, söylemek ve yapmak arasındaki farkı kitaptan çıkarabildiğimi gözlemledim. Bu nedenle diğer kitaplardan ayrı bir yerde durduğunu söyleyebilirim. Küçük Prens'te olduğu gibi bu kitapta da güzel çizimler var ve hikayeye hoş bir şekilde eşlik ediyor.

Sonuç olarak Küçük Prens'i okuyanlar ve onu özleyenler bu kitaba gönül rahatlığıyla başlayabilirler. Tabii ki Küçük Prens'i aşmasını beklemiyoruz, zira çıta çok yüksek ancak güzel bir devam kitabı olmuş. Herkese keyifli okumalar dilerim..
416 syf.
·8/10
Berbat denecek kadar kötü degildi. Sadece düz bir kitapti. Insalar olay ariyorlar. Kitap güzeldi bence. Tabi herkesin fikrine saygı duymak gerekiyor.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Hayata bakış açımızı hayata bakış açımızı nın bir nebze de olsa değişebileceğini hissettim .
Anlatımın yazarın kalemi süper idi. Küçük prens'in devamı niteliğinde o kitapdaki tadı yakaladım diyebilirim. Yaşadığımız zorluklardan dersler çıkarabilecegimizi anlatıyor. Tavsiye ederim mutlaka okuyun.
128 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Küçük Prens'in tadında olmasa da, çarpıcı bir anlatıma sahip. Kişisel Gelişim kitabı olarak nitelendirmek yerinde olur. Bazı bölümlerde çok güzel öğütler var. Sevginin büyüsüne ve onun her şeyi değiştirme gücüne olan inancımızı tazeliyor.
128 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Küçük Prensin devami niteliğinde, üslubu ve bölümleriyle Küçük Prensi anımsatan 2. kitap hissi veren güzel ve kıssadan hisselerle insanı etkileyen iyi bir kitaptı .
416 syf.
·3/10
Kitabı okuyorsun okuyorsun sonunda bir olay var sanıyorsun ama o kadar basit bitmiş ki sonu gerçekten şaşırdım bence sonunu bitirememiş yazar.
416 syf.
·9 günde·2/10
Spoi içerir.Açıkcası bu seriyi beğenmedim.Bana biraz ‘Grinin Elli Tonu’ serisine benzetilmeye çalışılmış Ve bir diziye benzetilmeye(Dedikoducu Kız/Gossip Girl) çalışılmış gibi geldi.Ana karakterimiz boşanmaya karar verir ve tatile çıkar.Bu sırada kitabı yayımlanır Ve arkadaşları ile kitap yüzünden ufak bir tartışma yaşar.Ayrıca boşanma kararı aldığı eşi ile de bir sürtüşme yaşar,bu kitap yüzünden.Daha sonrasında ise ikinci kitap İçin başlar ama bitiremez ve yayımcısı ise onu ikinci kitap İçin biraz zorlar.İkinci kitabı yazarken boşanır Ve boşanmadan önce de başka bir adama da aşık olur.Aşık olduğu adamda hamile kalır Ve aşık olduğu adamla da nişanlanır.Okuyacak olan okur arkadaşlara keyifli okumalar.
128 syf.
·5 günde·8/10
Küçük Prens kadar çarpıcı bir anlatıma sahip değil ama çok yumuşak bir dili var. Hepimiz özümüzde iyi insanlarız ve kitap bize bunu açığa çıkarmak için sevmenin yeterli olduğunu söylüyor. Ben beğendim, ufakta olsa hayata bakış açımı etkiledi. Denemenizi tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 492 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 129 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.