Deniz Yazgan

Deniz Yazgan

Çevirmen
8.4/10
33 Kişi
·
75
Okunma
·
0
Beğeni
·
51
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
304 syf.
·27 günde·Beğendi·8/10 puan
Asistanlık yıllarından başlayarak başından geçen sıradışı vakaları anlatıyor Atul Gawande. Sağlık çalışanı değilseniz anlatılanlar aklınızı durdurabilir, inanmakta zorluk çekebilirsiniz, kitaptaki örneklerin bazıları uç noktalar olabilir ama bu kitap bir doktorun insan hayatına nasıl dokunduğunu anlatıyor. Üstelik sadece başarılı olduğu vakalarla değil başarısız olduğu vakalarla da kitabı süslüyor. Tıbbi terimlere çok alışkın değilseniz zaman zaman zorluk çekebilirsiniz. Ama genel itibariyle çok akıcı bir dil kullanılmış, güzel ve ilginç başlıklar seçilmiş, kendi deneyimleriyle süslenmiş vakalarla hastaların tepkileri çok güzel bir şekilde yansıtılmış. Ben ağzımı açık bırakan pek çok şey okudum tavsiye ederim.
240 syf.
·3 günde·7/10 puan
Kitap evliliklerde şehvetin nasıl üst noktalara çıkabileceği konusunda fikir veriyor. İçinde öneriler ve gerçek danışmalardan örnekler barındırıyor. Yazar yahudi olduğu için kendi dinine mensup kurallarla açıklamalar yapıyor. Eğer farklı dinlere merakınız varsa etkili bir kitap. Bence evlilik ve cinsel ilişki konusunda İslam dini ile benzerlik gösteriyor. Yazar evlilikte eşlerin birbirine nasıl bağlı kalabileceğini, evliliklerle birlikte aşkın nasıl ölmeyeceğini anlatıyor.
304 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Amerikan tıbbının önemli cerrahlarından biri olan Atul Gawande,gerçek vakaların dikkat çekici anlatımıyla tıbbın gücünü ve sınırlarını keşfederken neşterin ucundan korkusuz bir bakış açısı sunuyor.KOMPLİKASYONLAR,bir bilimi idealize edilmiş haliyle değil belirsizliği şaşırtıcılığı ve içten insancıllığıyla gerçekte nasılsa öyle masaya yatırıyor.
"Doktor olmanın nasıl bir sanatı varsa hasta olmanın da bir sanatı var.Teslim olacağınız ve kendinizi savunacağınız zamanı akıllıca seçmelisiniz.Hastalar karar vermemek üzere karar verdiklerinde dahi doktorlarını sorgulamalı ve ısrarla açıklama istemelidirler."
280 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Atul Gawande belki de birçoğumuzun tereddütle yaklaştığı tıp alanında gene her okula hitap edebilecek bir eser çıkarmış ortaya. Özellikle sona yaklaşan insanların ruh hallerinde yaşanan dalgalanışları, vazgeçişleri, son mücadeleleri halen duyarlılığını koruyan bir doktor bakış açısıyla bizlere aktarmış. Özellikle babasının yaşadıkları, son anları bir tıp kitabı okuduğumu bana unutturdu. İncelememi de babasının son anlarını alıntılayarak bitirmek istiyorum:

"Sonunda akşamüzeri saat altıyı on geçe, annem ve kız kardeşim sohbet eder ve ben kitap okurken öncesine göre daha uzun bir süredir soluk almadığını fark ettim.
- 'Sanırım durdu.' dedim.
Yanına gittik. Annem elini tuttu. Hep birlikte sessizlik içinde dinledik.
Bir daha nefes almadı.
240 syf.
·Beğendi·10/10 puan
10 yılını doldurmuş evli çiftlerin okumasını tavsiye ediyorum. Güzel , etkili öneriler ve açıklamalar var. Yalnız kitabı sadece kadınlar değil de erkeklerin de okuması gerekir. Ya da çift olarak okunması daha etkili .
304 syf.
·11 günde·8/10 puan
Amerika'da önemli bir cerrah olan Atul Gawande asistan olduğu dönemden başlayarak karşılaştığı birçok tıbbi vakayı gerçek detaylarıyla çarpıcı bir şekilde anlatmış. Özellikle vakalardaki karar verme ve belirsizlik konularının anlatımı okuru fazlasıyla sarsıyor. Tıbbi terimlerin olması zaman zaman sizi sıksa da olayların gerçekliği okumanın heyecanın azalmasına izin vermiyor.
304 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Her santral venöz katater açılımını gördüğüm de bu kitap gelir aklıma. Atul Gawande'nin bu kitabında bir çok bilginin altını çizmeniz gerekecek. Bu kitap için birçok kitapevi gezdim kitabın sonunda iyiki okudum dediğim kitaplardan biri
304 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Bir hekim olarak Atul Gawande nin kalemini gayet akıcı ve anlaşılır buldum. Eğer tıbbi hikayeler çerçevesinde dolaşan bir anlatım arıyorsanız güzel bir kitap. Dili ağır ve sıkıcı değil

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 75 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 70 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.