Derin Tarih Dergisi

Derin Tarih Dergisi

YazarDergi
7.5/10
208 Kişi
·
704
Okunma
·
247
Beğeni
·
2.679
Gösterim
Adı:
Derin Tarih Dergisi
Cesaret bir tarihçide aranacak vasıflardan sayılmaz ama bu ülkede tarihçi cesur olmazsa söyleyecekleri boğazında düğümlenip kalır.
Karlı Dağların eteklerinde Kafkas halklarının istiklâli için cenk ederken elinden Kur'an-ı Kerim'i hiç bırakmamıştı. Çelik gibi cesaretiyle düşmanlarının dahi hayranlığını kazanmış, saraylarda yaşayacakken Cennet-ül Baki'de Peygamber efendimize (sas) komşu olmayı seçmişti.


#şeyhşamil #17şubat1871
Derin Tarih Dergisi
Sayfa 42 - Çarı Dize Getiren Kafkas Kartalı
Mert olan her fert asildir. Asil olan için servet ve ziynet ayıptır. Gurur ve büyüklenme asalet alameti olamaz. Asalet fazilet demektir. Kaynakları da cömertlik, haya, istiğna ve tevazudur. Asalet mutlak manada ırsî değildir. Hizmet ve fazilet, zekâ ve dirayet bir şahsı veya bir aileyi asil mertebesine yükseltebilir. Harp meydanında kılıcı, meclis kürsüsünde dili keskin olan önderimizdir... Başkalarının şeref ve namusuna karşı saygılı olunuz. İkiyüzlü ve iki kararlı olmaktan kaçınınız.

-Büyük Çerkez Bilgesi Kazanıko Jebağı
Derin Tarih Dergisi
Sayfa 53 - Kafkasya'nın parlayan kılıcı İmam Şamil
Seçkinlerin isyanı, haksızlık ve adaletsizliğe değil, alışa geldiklerini rahat minderin altlarından çekilmesinedir. Ancak tarih göstermiştir ki, orta kattaki kargaşalık her zaman alt kata bulaşmıştır. Aşağıdakilerin isyanı çok daha korkunçtur.
Derin Tarih Dergisi
Sayfa 34 - ABD'nin yerini Çin mi alacak?
Bizden torunlarımıza kalacak en büyük miras; özgürlük uğrunda savaşmak ve Hakkı yayma uğrunda can vermek olacaktır. Torunlarımız özgürlük ve bağımsızlık uğruna yapılan savaşların kuyruğu değil, başı olmalıdır.
Bu kabul edildiği gün memleket hercümerce girer. Her şeyden sarfı nazar (her şeyi bir kenara bıraksak) bizim kütüphanelerimizi dolduran mukaddes kitaplarımız, tarihlerimiz, yazılarımız ve binlerce cilt eserlerimiz bu lisanla yazılmış iken büsbütün başka bir şekilde olan hurûfu kabul ettiğimiz gün en büyük bir felakete maruz kalacağız. Ve böylece derhal bütün Avrupa'nın eline güzel bir silah vermiş olacağız. Bunlar alemi İslam'a karşı diyecekler ki Türkler ecnebi yazısını kabul etmişler ve Hristiyan olmuşlardır. İşte düşmanlarımızın çalıştığı şeytankarâne fikir budur.

#kazımkarabekir
Derin Tarih Dergisi
Sayfa 37 - Kâzım Karabekir Paşa Hakkında Belgeler Konuşuyor
"Evet General ben senin tavsiyelerine baş eğmedim, fakat bir gaye uğruna çalıştım. Benim hedefim İstiklaldi. Dağlıların hürriyetiydi. Ben haydut değilim, katil de olmadım. Bir vatanseverim. Ben 35 yıl Rus boyunduruğuna karşı geldim. Kafkas milletlerinin hürriyeti için çok uğraştım. Her şeye göğüs gerdim... Fakat ben görmesem de bir gün gelip bu dağların, bu vadilerin, bu derelerin üstünde İstiklal güneşi doğacaktır."

#ŞeyhŞamil Gunib'de Ruslara teslim olduktan sonra huzuruna çıkarıldı Rus Generali Prens Baryatinsky ' nin konuşmasına karşı söylemişti bu sözleri.
Derin Tarih Dergisi
Sayfa 42 - Çarı Dize Getiren Kafkas Kartalı
Eskiden insanlar ölmez, vefat ederlerdi. Canı bahşeden Yüce Rabb'e dönmenin adıydı vefat. Osmanlı'da vefat edene vefa vardı. Madem o Rabbi'ne varmıştı, kullar dahi ona vefa eyler, ardından cenaze namazını kılar, dua ederlerdi. Kabre konulduktan sonta unutulup gitmesin diye güzel bir mezar taşı veya makamına türbe yaptırılırdı.
128 syf.
·2 günde·9/10 puan
Tarihi ve tarih araştırmalarını seviyorum. Kitap okumaya başlamadan önce sadece tarih dergileri veya araştırmaları okuyordum. Tarihimiz hakkında yeni bir şeyler öğrenmeyi seviyorum. Bu dergiyi de Osmanlı ve Kurtuluş savaşı döneminde çok etkisi olan ama çok partili ödeme geçiş dönemi denemeleri zamanında İstiklal mahkemesinde yargılanıp idam edilen Kazım Karabekir'in hayatından kesitler ve gizli kalmış gerçekler olduğu için aldım ve okudum.
Kazım Karabekir aslında ilk milli mücadeleyi başlatan adamdır. Ve Mustafa Kemal Atatürk'e milli mücadele döneminde çok katkıları bulunmuş korkusuz bir komutandır. Erzurum kongresinde Mustafa Kemal'e kefil olan ve onun desteği ile başkan seçilen Atatürk'ün can dostudur.
Bence ders kitaplarında bir kaç cümleden fazla bahsedilmeyi hak eden bir kahraman. Gerçi Kazım Karabekir kendine kahraman denilmesini sevmez ama. Ve çocukları seven Yetim ve öksüzlere çok yardımda bulunan bir babadır. Onu yazdığı kitap maalesef imha edilmiştir. Neyse.
Kazım Karabekir gibi komutanlar olduğu sürece ne olursa olsun Türk milletinin sırtı yere gelmez ve gelmeyecektir.
96 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Mehmet Poyraz'ın "Millî Mücadele’de Bolşevik Dönemin İçyüzü-Ankara’nın Yoldaşları" yazısı dikkat çekiyor. Sanırım Bolşevizm ve Rusya Müslümanlarını devam ettirecek yazar.
64 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Nezih uzel kütüphanesinden ödünç alınan notların tab'edilmesiyle oluşan bir risale. İskilipli atıf hocanın doğumundan ölümüne kadar yaşadıklarını anlatıyor en çok etkilendiğim kısım, babasının onu göndermek istemediği eğitimden dönüşünde at üstünde karşılaması kendisinin de inip babasının ayağını üzengideyken öpmesi (türkmen geleneği imiş) oldu hatta sonrasında geldiği arabaya babasını da almak istiyorda babası reddediyor. o
Oğlum biz türkmeniz at üstünde yaşar at üstünde ölürüz diyor, orada da bu ifadelerden bayağı etkilendim tevkif edilmesi ve idamından önce ne kadar soğukkanlı vakur olduğu da malum... Hangi müslüman haksızlık karşısında boyun bükme, isyan etme tavrını göstermiş ki zaten ama aklıma şey geldi bunları okuyunca - herkesin ne kadar ağız yaptığını korkak davrandığını görünce- bir generalin "ben bu millete saygı duymuyorum" sözü geldi, ben de bu millete saygımı bu koyun sürüsü tavrını gördüğümde kaybediyorum galiba... Kitap sonunda da iskiliplinin sohbetlerinden iktibaslar yer edinmiş.Yine imtihana gelirsekte Rabbim bize böyle imtihanlarla karşılaştırdığımızda dik durabilme kabiliyeti versin amin. Hülasa okunabilir ama daha kıymetli kaynaklar da bulunabilir yine de vakit kaybıydı diyemem vesselam...
128 syf.
·4 günde
Bu ay ki sayısında derginin ana konusu KADIN hakları,İslam'da kadının yerine, değerine yönelik açıklamalar, röportajlar bulunmaktadır.tarihsel boyutta konu değerlendirilmiş ve İslamin KADIN'a verdiği değer ortaya konulmuştur.
Dergide ayrıca tarihsel dönemlere ismini altın harflerle yazdırmış olan Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmet, Kelam alimi Bakillani gibi değerli kişiler hakkında açıklamalar yapmış, kısa kısa hikayeler ele alınmıştır. Tarih meraklıları için keyifli okumalar dilerim...
Bilmediğimiz ve bize yanlış anlatılan tarihin doğrusunu okuduğumu düşünüyorum. 1. Dünya Savaşına boşu boşuna girdiğimizi hezimete uğrayacağımız baştan belli olmasına rağmen girmişiz.
96 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Derin tarih dergisine de bir giriş yapmak istedim kendimce. Bu dergi öyle açıklanabilir cinsten değil. Konu pek yok. Birbirinden bağımsız konuların kısa kısa(kimileri biraz daha uzun oldu) incelemesi yapılıyor. Bu derginin ayrı bir güzelliği ise paketinin içinde tarih ile alakalı değişik hediyeler vermesi. Mesela ben bu sayıda eski Türk gazetesini hediye olarak aldım.İYİ OKUMALAR :)
192 syf.
·141 günde·10/10 puan
Hüsn-i hat sanatı ile alakalı her şey bu derginin içinde. Güzel bilgiler var. Görsel olarak da harika. Bir çok eser eklenerek çok özenli hazırlanmış. Hat sanatı meraklılarına tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Derin Tarih Dergisi

Yazar istatistikleri

  • 247 okur beğendi.
  • 704 okur okudu.
  • 32 okur okuyor.
  • 345 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları