Derin Tarih Dergisi

Derin Tarih Dergisi

Dergi
7.2/10
157 Kişi
·
542
Okunma
·
173
Beğeni
·
1725
Gösterim
Adı:
Derin Tarih Dergisi
MENFAAT ELDE ETMEK İÇİN İNANMADIĞI HALDE İNANMIŞ GÖRÜNENLER, YANİ MÜNAFIKLAR DAHA İSLAMİYET'İN İLK YILLARINDA ORTAYA ÇIKMIŞ; İFTİRA, YALAN VE DEDİKODULARLA MÜSLÜMAN TOPLUMUN HUZURUNU KAÇIRMIŞLARDI.
Eskiden insanlar ölmez, vefat ederlerdi. Canı bahşeden Yüce Rabb'e dönmenin adıydı vefat. Osmanlı'da vefat edene vefa vardı. Madem o Rabbi'ne varmıştı, kullar dahi ona vefa eyler, ardından cenaze namazını kılar, dua ederlerdi. Kabre konulduktan sonta unutulup gitmesin diye güzel bir mezar taşı veya makamına türbe yaptırılırdı.
Birine büyük denildi mi, akan sular duruyor Türkiye’nin tarih kısırlığında. Ne bilgileri kontrol eden var ne de cesaret edip eleştirebilen.
Osmanlı medeniyet şelalesinden dökülen suların esrarlı sesleri hâlâ gönül tellerimizi titretmekte, hafızalarımızda uğuldamakta ve sık sık “Geri Gel Ey Osmanlı" dedirmektedir ki hâlâ ölmediğinin, dışımızda ve içimizde yaşamakta olduğunun en kesin ispatıdır.
Bir zamanlar Nobel'in sahibi olduğu Bofors silah devinin bugün hala Nobel ödüllerinin verildiği İsveç'teki en büyük silah şirketi olması gerçeğini de not düşelim. İşte dünyamız böyle bir yer: "Barış" diye yırtınanlar onun kökünü dinamitliyor.
Derin Tarih Dergisi
Sayfa 65 - Nobel'in Dinamitlerinde Barış Ne Gezer?
Selçukluların bazı savaşlarda atlarının nallarını ters çaktıkları doğru mu?

Bazı savaşlarda atlarını ters nalladıkları doğru. Mesela Sultan Süleymanşah'ın Antakya'yı fethi sırasında (1084-85) Selçuklular yürüyüş amaçlarının anlaşılmaması ve takip edilmemek için atlarını ters nallamışlardı.
128 syf.
·2 günde·9/10
Tarihi ve tarih araştırmalarını seviyorum. Kitap okumaya başlamadan önce sadece tarih dergileri veya araştırmaları okuyordum. Tarihimiz hakkında yeni bir şeyler öğrenmeyi seviyorum. Bu dergiyi de Osmanlı ve Kurtuluş savaşı döneminde çok etkisi olan ama çok partili ödeme geçiş dönemi denemeleri zamanında İstiklal mahkemesinde yargılanıp idam edilen Kazım Karabekir'in hayatından kesitler ve gizli kalmış gerçekler olduğu için aldım ve okudum.
Kazım Karabekir aslında ilk milli mücadeleyi başlatan adamdır. Ve Mustafa Kemal Atatürk'e milli mücadele döneminde çok katkıları bulunmuş korkusuz bir komutandır. Erzurum kongresinde Mustafa Kemal'e kefil olan ve onun desteği ile başkan seçilen Atatürk'ün can dostudur.
Bence ders kitaplarında bir kaç cümleden fazla bahsedilmeyi hak eden bir kahraman. Gerçi Kazım Karabekir kendine kahraman denilmesini sevmez ama. Ve çocukları seven Yetim ve öksüzlere çok yardımda bulunan bir babadır. Onu yazdığı kitap maalesef imha edilmiştir. Neyse.
Kazım Karabekir gibi komutanlar olduğu sürece ne olursa olsun Türk milletinin sırtı yere gelmez ve gelmeyecektir.
142 syf.
Müsbet kahramanların menfi kahramanlar olarak gösterilmesi bildiğim gerçekler. Sovyet denetim ve sansüründen çıkan kitaplar bunu bize bariz bir şekilde göstermiştir. Fakat, Türkiye literatüründeki kadar aşırı değilmiş meğer. Batı ülkelerinde nasıl bilmiyorum. İlk duyduğumda garib gelmişti; Korkunç İvan, Deli Petro, Kızıl Sultan... Nerdeki iki üç tane akıllı adam var, büyük işler yapmış adamlar onlar olmuş "korkunç" veya "deli". Kesin, Putin'e de bir isim bulmuşlardır. Kısacası, birileri iş başında...

Günümüzde Putin kadar hiçbir siyasi lider merak çerçevemde değildir. Derginin kapağında Putin'i görünce de tabii almak istedim. Erzurum'daydım. Her istediğini kolayca bulamıyorsun. İllaki bir gün bulup alacağım. Fuar vardı.. 'Albayrak' standına gittim. Derginin tüm sayıları serili.. Aradım, aradım, bu sayıyı bulamadım. Sordum..aradılar..bulamadılar. Ama ne sinirlendim! Nasıl olurda tüm sayılar var bu yok!? Böyle bir tesadüf olabilirmi? Üzerinden neredeyse bir yıla yakın zaman geçti. Sergen Özen'den "Kargoyu gönderdim, muhtemelen 3 güne ulaşır." mesajını aldım. Şaşırdım :) Daha önce de beni sevindirmiş, memnun etmişti. Şaşırdığım kargo gönderilmesi değil, beklemediğim zamanda olması ve öncesinde bu konuda bir sohbetimizin olmadığı. Kapağında Petro ve Putin olan bu sayı artık yoldaydı, geliyordu. Ben sonra mesaj geçmişine baktım, meğerse bu konuya yakın sohbetimiz olmuş. Unutmuşum. Unutmak hikmetmiş. Bir tek bu sayının olmaması, adına tesadüf mü denir neyse, hikmetmiş. Hiçbir şey vaktinden önce olamıyormuş, hikmetmiş. Böyle düşünüp, bu duyguyu içimde hissedince ..Allah.. diye bildim. Allah seni vesile ettiyse ve ben bu duyguyu yaşadımsa...

Yazarlar bahsederler ya, 'bir tutam delilik'..Şahidim ki ben de bu delilik biraz fazla. Reklam konusu. Puanlar gitti.

Derin Tarih'in derin olmayan sayısı. İlaveten iki sayı daha okudum, bu onların çok gerisinde kaldı. Putin'i de bulamadık. Petro'yu bulduk ama bizim açımızdan, düşman olan Petro'yu bulduk. Puitn'i, Petro iştahında görmeye başlamışız bile. Bana göreyse Putin, Rusyanın 100 yıl geçikmiş II Abdülhamid'idir. Bu cümlede tüm anlatmak istediklerimi özetledim.

Mehmet Doğan'ın "Kahve" makalesi en çok beğendiğim oldu. Cafe Bıstro'lara kesin gitmişsinizdir. 1815'te Ruslar Paris'e girdiklerinde, askerlerin yeme içme talebi Rusça "bıstro" (çabuk, tez) sözcüğüyle olsa gerek ki, rus askerine 'çabuk' servis yapan fransız (lokanta) mekanları bu isimle (Cafe Bistro) anılmış. Ben spoileri verdim, bundan sonra cafe bistro'lara hangi edayla gideceğiniz sizin meseleniz :)

Tabii bir de derginin ilk sayfası arasından çıkan mektup var. Uzaktan bakınca evet bir mektup ama eline alıp okumaya başlayınca eczacınıza okutmak isteyeceğiniz reçete gibi :) :D Allah seni de sevindirsin, Sergen...

Dergi falan demeden okuyalım. Güzel şeyler öğreniyoruz. Okuyalım..
128 syf.
·4 günde
Bu ay ki sayısında derginin ana konusu KADIN hakları,İslam'da kadının yerine, değerine yönelik açıklamalar, röportajlar bulunmaktadır.tarihsel boyutta konu değerlendirilmiş ve İslamin KADIN'a verdiği değer ortaya konulmuştur.
Dergide ayrıca tarihsel dönemlere ismini altın harflerle yazdırmış olan Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmet, Kelam alimi Bakillani gibi değerli kişiler hakkında açıklamalar yapmış, kısa kısa hikayeler ele alınmıştır. Tarih meraklıları için keyifli okumalar dilerim...
120 syf.
·Beğendi·10/10
-->Üzülme ey aksa!
"İman varsa imkan da vardır"
-->"İmkan meselesi değil iman meselesi"
Aylardan ağustos, günlerden cuma
Gün doğmadan evvel iklimi rum'a
Yiğitler ordusu geçti hücuma
Ya allah, bismillah, allahu ekber
96 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Derin tarih dergisine de bir giriş yapmak istedim kendimce. Bu dergi öyle açıklanabilir cinsten değil. Konu pek yok. Birbirinden bağımsız konuların kısa kısa(kimileri biraz daha uzun oldu) incelemesi yapılıyor. Bu derginin ayrı bir güzelliği ise paketinin içinde tarih ile alakalı değişik hediyeler vermesi. Mesela ben bu sayıda eski Türk gazetesini hediye olarak aldım.İYİ OKUMALAR :)
192 syf.
·141 günde·10/10
Hüsn-i hat sanatı ile alakalı her şey bu derginin içinde. Güzel bilgiler var. Görsel olarak da harika. Bir çok eser eklenerek çok özenli hazırlanmış. Hat sanatı meraklılarına tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Derin Tarih Dergisi

Yazar istatistikleri

  • 173 okur beğendi.
  • 542 okur okudu.
  • 21 okur okuyor.
  • 308 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları