Giriş Yap

Derin Tarih Dergisi

Yazar
Dergi
7.3
237 Kişi
Tam adı
ISSN: 2147-0553
Unvan
Aylık Tarih Dergisi
Doğum
İstanbul, Türkiye, Nisan 2012
Yaşamı
Derin Tarih, Albayrak Grubu tarafından ilk sayısı 2012 yılının nisan ayında yayımlanmış aylık bir tarih dergisidir. ISSN: 2147-0553 koduyla yayınlanmaktadır. Genel yayın yönetmenliğini, 2021 yılının Nisan ayına kadar gazeteci-yazar Mustafa Armağan üstlenmiştir. Daha sonra derginin genel yayın yönetmenliğini gazeteci-yazar Taha Kılınç devralmıştır. Ağırlıklı olarak Türkiye'nin yakın tarihi konuları ve Türk-İslam tarihi gibi muhtelif konuların da işlendiği dergide, bu tarihten sonra özellikle İslam ülkelerinin tarihini de kapsayacak şekilde içerik güncellenmiş ve okurlara farklı perspektiflerden coğrafyanın geçmişi anlatılmıştır. Dergi ilk 13 sayısında "Geçmişin Büyüsü" adıyla, çocuklara yönelik hediye dergi eki hazırlamıştır. Daha sonrasında ise bazı tarihsel kitapçıklar tıpkıbasım olarak dağıtılmaya başlanmıştır. Derginin özel sayıları da çıkmaktadır. Bunlardan bazıları: Mevlana ve Mevlevilik, Mimar Sinan, Dört Halife Devri, Selçuklular, İkinci Dünya Savaşı, Kudüs, Çanakkale ve Son Sultan, Delhi Türk Sultanlığı. Aynı zamanda her ay dergiye ek bir kitapçık okurlara sunulmaktadır. Yazar kadrosu arasında; Mustafa Armağan, Semavi Eyice, Ekrem Buğra Ekinci, Mehmet Çelik, Abdülkadir Özcan, Mustafa Özel, Adnan Demircan, İsmail Kara, Muharrem Kesik, Fahameddin Başar, Aykut Kazancıgil, Mustafa Budak, Norman Stone, Yavuz Bahadıroğlu, Yavuz Bülent Bakiler, Özlem Kocukeli Özbay, Mehmet Poyraz, Mustafa Alican, Adem Apak, Mehmet Fatih Can gibi yazarlar yer almaktadır.

İncelemeler

Tümünü Gör
160 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Güzel bir sayı olmuş, bölümlerde sıklıkla tekrara düşülmüş, özellikle mimar sinanın kısa hayat hikayesi neredeyse tüm bölümlerde vardı. Bir de mimari terimlerin açıklamaları yapılsaydı bu alanda fazla bilgim olmadığı için daha çok istifade ederdim. Mimar Sinan'ın kafatası üzerine açılmış bahisler sayının en dikkat çekici yerleri oldu benim için. Semavi Eyice söyleşisi de oldukça hoş olmuş. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.
Derin Tarih - Özel Sayı 15
7.0/10 · 3 okunma
Reklam
120 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Çok güzel bir sayı olmuş. Özellikle Suud'da taht oyunları, ingilizlerin arabistan projesi, osmanlı kudüsü neden kaybetti yazıları dikkat çekiciydi. Bugün derginin genel yayın yönetmenliğini yürüten Taha Kılınç ağabeyin bir yazısı da vardı. Geç olsun, güç olmasın. Allah bu istifadeli derginin ayağına taş değdirmesin :)
Derin Tarih - Sayı 69
8.4/10 · 19 okunma
250 syf.
Ayn calut savaşının İslam coğrafyasına etkilerini Sultan Kutuzu,şarkın kalkanı Baybars’ın Memlük devletinin temellerini atmasını kavramaya yardımcı olacak,eylül sayısında. 1260 yılı Ayn Calut savaşını,Memlük ile İlhanlı savaşının etkilerinin, bir kaç yazar ,tarihçi, araştırmacı ağzından öğrenmek gayet eğiticiydi. Ayn calut savaşını anlamak bakımından. "Tarih okuyan şaşırmaz" Derin Tarih Eylül 2021
Derin Tarih - Sayı 114 (Eylül 2021)
9.0/10 · 8 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42