Derleyici: Sonia Leong

Derleyici: Sonia Leong

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
196 syf.
·1 günde·8/10
Shakespeare'in kahramanlarını tanımayan yoktur sanıyorum. Malum hikayenin etkisini yoğunlukla olmasa da çizgi roman sayesinde de hissedebiliyor insan. Kısa sürede okunabilecek bir kitap. En büyük sıkıntım şu oldu : Everest yayınlarının hazırlamış olduğu baskı kalitesinin kötü olması. Cilt haline getirme işlemi iyi yapılmamış ve sayfalar okurken tek tek koptu ve kitaplarımın derli toplu olmasına azami dikkat eden biri olarak hoşuma gitmeyen bir durum ortaya çıktı. Kitabı yeniden ciltlettirmem gerekecek maalesef.
Konu ve anlatım etkileyici, hikaye malumunuz ;) Kitaplarla kalınız...
196 syf.
·3 günde·3/10
Günümüzün Japonya'sında iki düşman aile; Capuletler ve Montagueler. Capuletlerin kızı Juliet ile Montaguelerin oğlu Romeo birbirine aşık olur. Ailelerinden gizlice evlenirler. Romeo bir cinayet işler ve sürgüne gönderilir. Juliet'in evli olduğundan bîhaber olan babası onu başka biriyle evlendirmek ister. Peki Juliet, içine düştüğü bu çıkmazdan kurtulup Romeo'ya kavuşabilecek midir? Sorunun cevabını pek çok kişinin bildiğini tahmin ediyorum, bilmeyenler de kendileri okuyup öğrenmeleri için itina ile spoilerdan kaçınıyorum.
Ben Shakespeare'in orijinal Romeo ve Juliet metnini okumadım. Daha önce birkaç defa temsilini izlemişliğim var tabi. Bu mangada ise 1500lü yıllarda yazılan hikaye günümüze uyarlanmış. Açıkçası sevemedim. Aralara serpiştirilen 500 yıl öncesinin replikleri bu çizimlere gitmemiş bence. Oturmamış, eğreti durmuş. Zaten herkes samuray gibi koca koca kılıçlarla dolaşıyor etrafta. Hikayenin dramatik bir aşk hikayesi olduğu düşünülürse o duyguyu hiç yaşatamadı. Gerçi benim buradaki eleştirim hikayenin aslına değil, manga uyarlamasına. Yani kitabını da alıp okumam gerekiyor. Ama çizimleri güzeldi. Manga Shakespeare serisinden bir de Hamlet var elimde. Romeo ve Juliet hayal kırıklığı olunca Hamlet'i okumak için pek de acele etmeyeceğim gibi görünüyor...