Didem Duygu Demir

Didem Duygu Demir

Yazar
7.7/10
257 Kişi
·
578
Okunma
·
48
Beğeni
·
2638
Gösterim
Adı:
Didem Duygu Demir
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Kırşehir, Türkiye, 25 Temmuz 1990
25.07.1990 Kırşehir doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü’nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken yolu Güney Kore ile kesişmiştir. Halen SookMyung Kız Üniversitesi’nde eğitim görmektedir. Uzun süre tiyatro yaparak sanatla olan bağını sürdüren yazar, sonrasında yazmaya yönelmiştir. 2016 yılında ilk kitabı Kore’deki Çatı Katımdan Sesleniyorum ve 2018 yılında serinin ikinci kitabı Kore’deki Çatı Katımdan Sesleniyorum-2 adı eserini yayımlamıştır.
Kendimle yalnız kalıp yüzleşmeli miyim, yoksa bir hayale sarılıp zamanın acımasız olduğunu bildiğim ağrılı kollarına mı bırakmalıyım kendimi?
378 syf.
·1 günde·7/10
Daha bugün başladığım bu güzel, hayal dolu, yaşanmış anıların kırıntıları olduğu kitabı bitirdim.

Yeri geldi anlık gözlerim doluverdi, yeri geldi 'DongHo'nun Türkçe ile savaşı' şeklinde adlandırabileceğimiz olaylara tanık olup güldürdü beni çokça DongHo.

Olaylar öyle ahım şahım değildi, ki doğal olarak böyle bu. Sonuçta bir kurgu değil, yaşanmış şeylerdi.

Kimi zaman okurken "Biz de mi böyle olacağız?" diye düşünmeden, kafamda canlandırmadan edemedim. Bir kez daha hayatın sürprizlerle dolu olduğunu, her an hiç beklemediğimiz bir şekilde olumlu yönde şeylerin olabileceğini hatırlattı bu kitap bana.

Çoğunlukla duygulandım. Ve demem o ki, bir hayalin mi var, asla yılmayacaksın kardeşim! Pes etmek olmayacak lügatında senin. Savaşacaksın, direneceksin. Dünya küçük, Allah büyük. Allah olur elbet yardımcı sana, bir 'Ol' demesine bakar her şey.

Duygu ve DongHo... Allah mutluluğunuzu daim etsin. Allah yüzünüzden o güzel tebessümünüzü hiç bozmasın. Ve her daim birbirinize sahip çıkın.
378 syf.
·1/10
Kesinlikle bir editöryal süreçten geçilmeli, ikinci kitap yaziminda ise bu hata tekrarlanmamali. Ama yine de kitap içten bir dil ile yazilmis olabilir ama başari mükemmelliyetle gerçekleşir. Çok okunmasi bence yazarlik anlamini taşimaz. Bir hayranlik icin okudugumu belirtmek isterim. Onun disinda hic bir katki saglamadigini bir otobiyografi oldugunuda eklemeliyim.
378 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Çok fazla mükemmel bir kitaptı. Okurken sanki sizde onu anı yaşıyormuşsunuz gibi oluyor. Herkesin okumasını tavsiye ederim. Çok fazla mükemmel
311 syf.
·5 günde·7/10
Türkiye'den Güney Kore'ye uzanan gerçek bir hikaye.. Bambaşka kültür, dil ve insanlar.. Yazar Güney Kore'de birbirinden farklı deneyimleri, Uzakdoğu insanını, yaşayış tarzlarını, dine bakışlarını, genel olarak insan ve farkındalık üzerinden ele almış. Dili çok sade. Genel olarak güzel kitaptı ama nedense serinin ilk kitabını daha çok sevmiştim.
378 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kendi hayatını anlatan bir kitap aslında.
Kitap şöyle ki; Ankara'da ailesiyle yaşayan bir kızken koreli bir sevgilisi var sonra onunla ayrılıyorlar, kız depresyona girer sonra bir anda annesi hastalanır. O sıralar arkadaşlarıyla görüşmez. Sonra birden saçlarının rengini değiştirmeye karar verir ve aslında başta tuhaf  göründüğünü düşünse de alışır. Kendi kendine bir karar alır ve depresyondan çıkıp yeniden hayatın akışına katılır.

Arkadaşlarıyla görüşür ve bir buluşma ayarlarlar  hazırlanıp onların yanına gider, o zaman tanışır DongHo'yla. Başta takıntıdır ama sonrasında gerçekten aşık olur. Tabi uzun bir süre peşinde koşar kız. Ama sonunda başarır DongHo 'da ona aşık olur ve çok mutlu olurlar. Fakat bir sorun vardır DongHo'nun Türkiye'de daha fazla kalabilmesi için kısa bir süreliğine başka bir ülkeye gitmesi gerekir. Bu sıralarda kız kardeşi ses yarışmasına katılır ve birinci olur. Sevgili oldukları zamanlarda sürekli gezerler bir günlerini bir ay gibi yaşarlar. Pamukkale'ye giderler. Sürekli birlikte zaman geçirirler.  En sonunda birlikte mutlu bir şekilde yaşamaya devam ederler tabii Kore'de...
378 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
'Ne çabuk bitti ya' diye yakınmaktayım. Bu kitabı okurken Duygu'nun yaşadığı aksilikleri okudukça, gerçekten yaşanabiliyormuş böyle durumlar dedim. Yani okuduğumuz o kurma kitaplardaki şeylere 'oha ya bu kadar da olmaz' derken aslında gerçekte de olabiliyormuş... Bu kitabı, Duygu'yu ve sevgili sevgilisi Dongho ile birlikte çekildikleri o güzel fotoğraflarına imrenerek bakarken, her anları bu fotoğraf kareleri gibi mutlu mu geçiyor veya geçti mi? Bu zamana sorunsuz mu geldiler? diye düşündüğüm soruların, cevaplarına olan merakımdan dolayı istiyordum ve tabii aşklarını biraz daha yakından okumak için... Ve sonunda okudum. Cevaplarıma ulaşmak beni mutlu etti mi diye sorarsanız, bir bakıma derim. Aşklarını biraz olsun okumuş olmakta güzeldi. Hayat, tüm güzel şeylerin çabalamadan elde edilmediğini her fırsatta hatırlatırken, biz hâlâ pembe gözlerle baktığımız hayatın, siyaha bulandığını görünce hemen bırakıyoruz kendimizi. Oysa ki siyah değil midir ışığı en belirgin gösteren? Bu kitap gerçeklik barındırması ile her okuyana "Güneş her gün doğuyordu farkında olana" başlığı misali, 'Bu kitap birçok şey katıyor farkında olana...' diyorum. Duygu'ya ailesi ve sevgili sevgilisi-bu hitap oldukça hoşuma gitti- Dongho konusunda oldukça imrendim. Ailesinin o anlayışı ve sevgisi, Dongho'nun şu anda bilinen erkeklere nazaran kendini her konuda çok başka ifade etmesi ile imrenmemek elde değil ki.☺ "Zor atlatılan o kötü dönemler, gelecek güzel dönemlerin habercisidir..." Bunun gibi bir sözü yine bir kitapta okumuştum ve hayatımda bu söze hep yer vereceğim. Bu kitaptaki birçok kural ve söze yer vereceğim gibi... Ben tek kitap diye düşünmüştüm ama "devam edecek" yazısını görünce de şaşırmadım. Hüzün dolu bitti bu kitap ama neyse ki şu an bakınca mutluluk onlarla gibi görünüyor... "Farklılıklar zenginlikmiş... Birinin kültürü yüzünden yargılamak ne gereksizmiş!"
320 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Bu kitabın ilkini geçen sene okumuştum. Şimdi ikincisini de okumak nasip oldu. Yazarın kendi hayatını anlattığı bu seriyi okurken içim ısınıyor, hayallerim tekrar gün yüzüne çıkıyor ve ben onlara sarılıyorum. Yine insanların ön yargı ile yaklaştığı kitaplardan biri, oysaki içinden çıkarılabilecek güzel mesajlar varken sırf içeriğinde Kore'ye dair şeyler var diye yüz buruşturanları görüyorum. İnsanların Kore'ye ve Korelilere olan ön yargısını hiç anlamadım zaten. Bazı düşünceler bize ait değil aslında, sadece birileri öyle diyor diye insanlar da öyle hissediyor, daha doğrusu hissettiğini zannediyor. Derin mevzu şimdi, en iyisi konudan sapmayayım.

Bu kitap da beni gülümseten hatta yer yer sesli güldüren, çiçek gibi bir kitap. Yazarı da öyle. Üçüncüsü de çıkacakmış. Duygu Didem ve Dongho'nun masalsı ama gerçek hikayesinin devamını merakla bekliyorum.
320 syf.
·26 günde·Beğendi·Puan vermedi
 Bu kitaba başlamadan önce serinin ilk kitabını  tekrar okudum hatırlamak için. Okumamın üstünden epey bir geçtiği için unutmuşum çoğu yeri o yüzden tekrar keyifle okumuş oldum.Hemen arkasına da ikinci kitaba başladığım için hiç bir kopma yaşamadım :) İlk kitap oldukça merak uyandıran bir yerde bitmişti. O yüzden heyecanla ikinci kitaba başladım ve o da aktı gitti. Meşguliyetten uzun sürede bitirmiş olsam da her okuduğumda sayfaların nasıl geçtiğini anlamadım bile. Yazarın hayatını sosyal medyada uzun bir süre takip etmiştim. Oldukça merak uyandırıcı geldiğinden kitap çıkaracağını duyduğumda da sevinmiştim :) Şimdi kendi ağzından, hatta çok kısa olsa da erkek arkadaşının ağzından hayatlarını, deneyimleri okumak hoşuma gitti. Devamında neler olacağını merak ediyorum. Üçüncü kitabı sabırsızlıkla bekliyorum. 
320 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
İlk kitabın aksine bu kitap Kore de geçiyor ama yinede bana istediğim zevki vermedi.Çünkü Kore de genel bir yaşantısı var sanıyordum ben kızın ama sadece kısa bir süre için Kore de sevgilisinin yanına gitme kısmını anlatmış genel olarak hep kendi duygularına yer vermiş.O kadar süsleyerek anlatmış ki duygularını ilk başta çok romantik ve duygusal bulsam da sonrasında baymaya başladı beni.Duygudan çok olay görmek,okumak istedim tabi gerçek bir hayat hikayesine dayanınca öyle çok büyük şeyler beklemiyor insan ama Kore ye çok gitmek isteyen biri olduğum için oralar ve orada ki yaşam hakkında daha ayrıntılı şeyler okumak isterdim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Didem Duygu Demir
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Kırşehir, Türkiye, 25 Temmuz 1990
25.07.1990 Kırşehir doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü’nden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken yolu Güney Kore ile kesişmiştir. Halen SookMyung Kız Üniversitesi’nde eğitim görmektedir. Uzun süre tiyatro yaparak sanatla olan bağını sürdüren yazar, sonrasında yazmaya yönelmiştir. 2016 yılında ilk kitabı Kore’deki Çatı Katımdan Sesleniyorum ve 2018 yılında serinin ikinci kitabı Kore’deki Çatı Katımdan Sesleniyorum-2 adı eserini yayımlamıştır.

Yazar istatistikleri

  • 48 okur beğendi.
  • 578 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 226 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.