1000Kitap Logosu
Resim
Dilek Bilgiç Esen

Dilek Bilgiç Esen

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
441 Kişi
1.348
Okunma
72
Beğeni
2.593
Gösterim
Unvan
Yazar,
Romanı Bir Türk Yazdı
DRAMATİK ÖTEKİLEŞTİRME Okumakla vakit kaybetmek istemediğim ama isminden bile Kürt halkını ötekileştirdiği ortada olan bu kitabı inceleme yazmak için okumak zorunda kaldım çünkü Kürt arkadaşların romanın sevme kısmına aldanıp ötekileştirildiklerini fark etmemelerini kitaba vakit harcamalarını engellemek istedim . Bir Kürt sevdim kitap bir aşk hikayesi ama adına bir Kürt sevdim diyebiliyor . Kürt sevmek çok mu değişik bir durum da bunu bu kadar belli etmek istercesine romana adını verebiliyor! Kitabın içeriğinde de ötekileştirmekten geri durmamış ! " Baba sen teröristlerden bahsediyorsun , şahin de ailesi de terörist değil her Kürt terörist değil ki " Kürtler için terörist sıfatını kullanmaktan vazgeçmeyen bir topluluk ! Kürtler terörist ama hepsi değil ! Halkım için bu sıfat kullanıldıkça Kürt halkını Kendi içinde de ayrıştırmaya sebep olan faşist düşüncelerinizi Kürtlerden uzak tutun ! " Ben Diyarbakırlıyım Gülşah dedi sanki işlediği bir kabahati dile getirir gibi " Diyarbakırlı olmak ne zamandan beri kabahat oldu da bir Diyarbakırlı bunu böyle dile getirsin ! " Mümkün olsaydı keşke seçebilmek doğduğum toprakları " Bizim doğduğumuz toprakları seçebilme şansımız olsa Diyarbakır'ı yada kastedilmeye çalışılan Kürt topraklarını seçmeyecekmiydik biz doğduğumuz topraklardan memnunuz Halkımızdan , dilimizden kültürümüzden memnunuz. "Hani derdin ya benim memleketim başkalarının sürgün yeri diye " hangi Diyarbakırlı bunu niye söylesin ? Kendi kirli düşüncelerini biz düşünüyormuşuz gibi aktarmak ... Ki Diyarbakır’ı da çok seviyoruz ve bizim severek yaşadığımız topraklar . Birde kitapta " Biz doğu insanlarını kitaplar ve filmlerde çok yanlış tanımışız" diyor . Kitabın da bunu yaptığını görmezden gelircesine! Okunmaması gereken bir kitap ne böyle sevmek marifet ne de böyle sevilmek bu ötekileştirmeyi de böyle dramatik bir aşk hikâyesi gibi anlatmak da çok saçma . Vaktinizi harcamayın .
Bir Kürt Sevdim
7.9/10 · 1.348 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
272 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
İLK İNCELEMEM BİR YANLIŞIM OLURSA MAZUR GÖRÜN SPOİLER İÇERİR İMKANSIZ AŞK Hani iki kişi birbirini gerçekten severse hiç kimse onları ayıramazdı gerçek aşk engel tanımazdı gerçekte böyle olmalı din,dil,ırk ne olursa olsun iki kişi birbirini gerçekten seviyorsa hiçbirinin önemi olmamalı . Kürt olman Türk olman ne fark eder. Bir şenlikte başlıyor aşkları geleceğin onların getireceği kötü bir geçmişten habersiz aşklarını yaşıyorlar sonra noluyo mahşere kalıyor sevgileri şahin kötü geçmişi kürt oluşu gülsahın babasının ön yargıları engel oluyor bunlar engel olmamalı herkesi aynı kefeye koymamalı insan o Kürt diye terörist denmemeli " Sen hiç doğduğun Topraklar yüzünden terörist olmakla suçlandı mı ? Ana dilini konuşmak istediğin için hapis yattı mı ? Anne babanın sana vermek istediği isim yasak olduğu için değiştirildimi hiç ? Ülkeni gerçekten sevdiğim halde vatan hain ilan edildinmi" Bu satırlar bile yeterli bence çektiklerini anlatmaya ben Kürt değilim ama eyer bir Kürt tü seversem benim için hiçbir önemi olmicak Gülşah bu hikayede en çok acı çeken o önce ailesi sonra sevdiği adam gidiyor sevmediği adamla evlenip son hayali olan bir kız çocuğu dünyaya getiriyor ve tüm hayatını ona adıyor. Hikayenin sonunda nemi oluyor adam ve kadın ölü ruhlara sahip bir şekilde yaşıyorlar güzel geçmişleri ağır bir yükmüş gibi sırtlarında taşıyorlar Mahşere kalıyor aşkları . Her aşk hikayesi güzel bitse mahşerde kimler kavuşacak bir tarafın acı çekmesi gerekiyor;)
Bir Kürt Sevdim
7.9/10 · 1.348 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
272 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
GÜLŞAH VE ŞAHİN'İN DUYGU DOLU AŞK HİKAYESİ :))
Selamünaleyküm değerli 1k ailesi , Bugün yine çok fazla etkisinde kaldığım kitabın incelemesini sunmak için karşınızdayım . Batılı yani Türk Gülsah'ın Diyarbakırlı aşiret çocuğu Şahin'e aşık olması ona layık bir eş ve ailesine layık gelin olmak için hiç bilmediği bir Dili kültürü öğrenmek için mücadele verdiği ve Şahin'in de onunu tutkuyla sevdiği ve bir o kadar da Gülsah'ın ailesinin kürd bir damat istemeyeceği korkusuyla mücadele etmesi ama Gülsah'ın babasının Kürtlerden nefret etmesi yüzünden doğru düzgün veda bile etmeden ayrılan bir çiftin gerçek aşkını anlatığı bir kitap. Kitaptaki aşk her ne kadar güzel ve özenilesi gerçek bir aşk hikayesi hatta yeri geldiğinde ağlamaktan yorgun düştüğüm Allah'ım inşallah bu mücadelye rağmen kavuşsunlar diye dua etmesem de yine de zoruma giden şeyler oldu. yazarın ötekileştirme çabası içinde olduşu. Mümkün olsaydı keşke seçebilmek doğduğun toprakları, mümkün olsaydı keşke silebilmek ön yargıları, değiştirebilmek yazgıyı... Ne yani doğduğum toprakları seçebilme şansım olsaydı Kürt olmayı seçemez miyim Ne kadar saçma bir düşünce böyle... Kürtlerin bu denli ötekileştirilmesi ve devamlı Kürtleri biraz aşağıya çekme çabaları canımı çok sıktı. Sanki bir kürdü sevmek suçmuş gibi gösterilmeye çalışması " Biz Doğu insanlarını kitaplar ve filmlerde çok yanlış tanımışız" Yazar öyle diyorda e gülüm sen böyle düşünürsen bir başkasının Kürtler hakkında düşüncelerini değiştirmeyi bir ihtimal bile olarak sayma. Ne demişler dünyayı insanı değiştirmek istiyorsan önce kendinden başla sen kendini değistirmezsen algılarını değistirmesen insanlar asla değişmez DEĞİŞİMİN KENDİSi OLL!! Edebî yönünden biraz zayıf kalmış bir kitap ama yazarımızın ilk kitabı olduğu için bence biraz tolerans gösterilmesi gerekir diye düşünüyorum. Kitabın ötekileştirme dışında bana çok Duygu dolu hatta saatlerce ağlatığı bir okuma süreci oldu. Gülşah'ta biraz kendimi gördüm ne yalan söyleyeyim. Veee sevdiği biri için ölümü bile göze alışını sevdiği uğruna hiç bilmediği bir yeri Kendi memleketiymiş gibi benimsemesi oranın dilini öğrenmeye çalışması sevdasına, tutkusuna çaresizlik içinde kalıp yine de kendini toparlamasına güçlü durmasına her şeye rağmen yaşamaya devam etmesine hayran kaldım. Ve şunu da öğrendim bazen istesen de bir şeyi olduramasın ya kendini ömür boyu bu acıyla karşılıklı bırakırsın ya da vazgeçerek en azından kalan ömrünü mutlu olmaya çalışarak devam edersin. Gülşah; biraz sen biraz ben biraz bizz. Okumak isteyenler okusun bence. ötekileştirme dışında güzel sürükleyici bir gerçek aşkı anlatıyor. Şimdiden keyifli okumalar dilerim hayırlı geceler sağlıcakla sevgiyle kitap ile kalın görüşmek üzere inşallah başka bir incelemde ... :))))
Bir Kürt Sevdim
7.9/10 · 1.348 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.