Dimitri Papagianni

Dimitri Papagianni

Yazar
8.2/10
52 Kişi
·
109
Okunma
·
3
Beğeni
·
156
Gösterim
Adı:
Dimitri Papagianni
Unvan:
Yazar
If the Neanderthal story were a movie, this would be the dramatic final act. Their last 30,000 years of existence had incredible twists and turns – wild swings in temperature, extinctions of large European mammals and the intrusion of a rival human species into their homeland. It is the period for which we have by far the most evidence of their way of life, and yet it is a time that remains full of mystery.
Pek çok türde, hatta kayıpları için inledikleri bilinen hipopotam gibi primat olmayan türlerde bile, ölen akrabalar (özellikle çocuklar) için yas tutma ve bağlılıkla ilgili bulgular vardır. Fakat kasıtlı defin, özellikle mağara gibi korunaklı yaşam alanlarının içine gömme, ölümle ilgili çok daha sofistike bir anlayışa, hatta bir ruh inancına işaret eder. Gömme davranışı bireye yaşamın ötesinde bir saygı duyulduğunu ve ölülere iyi davranılırsa, ebedi bir uykuya yatırılırsa, hatıralarının yaşamaya devam edeceği, yaşayanlar için rahatlama sağlamaya devam etmelerine izin verileceği kavramını ortaya koyar. Ölümle başa çıkmak, bizi birbirimize bağlayan, yaşamın ve ortak insanlığımızın kutsallığını hatırlatan bir yaşam döngüsü olayıdır.
Most of these cartoons boil down to just two joke archetypes: in one, the caveman family does things quite primitively and, in the other, the caveman family is surprisingly sophisticated despite living in a cave. In both cases the joke plays on our preconceived image of cavemen and Neanderthals representing the opposite of civilization and, ultimately, on our deep discomfort that our advanced society arose from humble and embarrassing beginnings. We laugh not because cavemen and Neanderthals are beneath us but because they are us.
Eğer Neandertaller en yakın insan kuzenlerimiz ise Homo heidelbergensis de ortak büyükanne ve büyük babalarımızdır.
Modern bilimin en büyük başarılarından biri insanın geçmiş çağlarının tespit edilmesidir ki bu da 1830'lar ve 1840'larda Fransa'nın Abbeville bölgesindeki Somme Nehri çakılları arasında el baltalarının keşfedilmesine kadar gider. Jacques Boucher de Perthes, daha erken bir jeolojik döneme ait olan fil, gergedan, hippopotam ve kaplan gibi hayvanların kemikleri ile aynı katmanda pek çok el baltası bulmuştur. Bunlar insanların Dünya'da, bu keşiften önce sanıldığı gibi birkaç bin yıl değil, daha uzun süredir var olduklarını gösteren ilk bulgulardır.
Lapeda Vadisi'nde Lagar Velho adı verilen bir Gravettian kaya barınağında dört yaşında bir çocuğun kalıntıları bulunmuştur.27.000 yıl öncesine tarihlenen Lapedo çocuğu,bundan önceki 100.000 yıl boyunca Homo sapiens 'in künyesi niteliğinde olan delinmiş bir kabukla ve kırmızı aşı boyasıyla gömülmüştür.Vücudu kesinlikle modern insan vücududur.
King keşfedildikleri yer olan Neander Vadisi'nden yola çıkarak "bu türün Homo neandertalensis olarak ayırt edilmesi" ni teklif etti.bu sırada farkında olmadan 17. yüzyılda yaşamış pek tanımamış bir mezmur yazarı olan Joan Neumann'ın adını ölümsüzleştirdi.Dönemin Filhelenizm modasını takiben,Neumann'ın yeni insan anlamına gelen soyadı Yunancaya neander olarak tercüme edilmiş ve mezmurlarını kaleme aldığı vadiye, almancada vadi anlamına gelen thal eklenerek onun ismi verilmisti.Buradan açığa çıkarılan çoktan soyu tükenmiş bu türün üyeleri,king sayesinde son derece ironik bir isimle,Neadertaller (yeni insan vadisinin insanları )olarak bilindi.
240 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kendisine 30₺ ödediğim için hakkını vere vere okuduğum, her satırı incelediğim ve anlamadıklarımı anlayana kadar okuduğum bir kitap. Neandertallere kadar olan tarihi, Neandertalleri ve Homo Sapiens’in zaferi hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulursunuz bu kitapta. Her şey kanıtlı, görselli, kaynaklı. Yazarların dili ağır ya da sıkıcı değil, anlamakta zorluk çekmemiştim. Hatta bahsettiğim dönemler üzerine çoğu sorumu cevapladı bu kitap.
240 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Eğer gerçekten Neandertal'lerle ilgileniyorsanız ve onları merak ediyorsanız, kesinlikle okumanız gereken bir kitap. Onlar hakkında bugüne kadar ortaya atılmış bilgilerin bize sunulduğu güzel bir referans kitabı olmuş.
240 syf.
·Beğendi·7/10
Bugune kadar neandertallerle ilgili yapılan araştırmaları bi kenara bırakıp gerceğe daha cok yaklasacağınız kıtap aslında bizlere cok benziyen ama biz insanlar (homo sapiens) olarak kaba gördümüz bu türün bizden fazla bi farkının olmaması üzerinde duran sürükleyici bi kitap
240 syf.
Eğer gerçekten Neandertal'lerle ilgileniyorsanız ve onları merak ediyorsanız, kesinlikle okumanız gereken bir kitap. Onlar hakkında bugüne kadar ortaya atılmış bilgilerin bize sunulduğu güzel bir referans kitabı olmuş. Kitap çıktıktan sonra kitabın içeriği hakkındaki verilerde yeni gelişmeler yaşandı. Ancak bu kitap, basımlar arasındaki en güncel eser durumunda.
240 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Kitap çıktıktan sonra kitabın içeriği hakkındaki verilerde yeni gelişmeler yaşandı. Ancak bu kitap, basımlar arasındaki en güncel eser durumunda. Konuyla yakından ilgilenenlerin mutlaka okuması gerek. Çeviriye notum 7/10
240 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Neandertal ırkı ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi bulanilirsiniz.içinde fotoğraflar da mevcut.okudukça Almanya ve Fransa'da bulunan Neandertal müzelerini ziyaret etmek isteyeceksiniz.
"Hastalarına bakıyorlar, ölülerini gömüyorlar, büyük hayvanları avlıyorlar, konuşuyorlardı ve kesinlikle mağara adamı değillerdi. "
Ortak atalarımız "homo heidelbergensis' ten evrilen yakın akrabalarımız, kuzenlerimiz olan Neandertaller. Mistik öğelerle süslü tarihi bir kenara bırakın ve bilimsel gerçekleri okuyun. Bizler yani homo sapiens" ler tarafından yaklaşık 30 bin yıl önce tamamen yok edildikleri düşünülüyor. Ancak daha öncesinde melezlenme yoluyla çok düşük oranda olsa bile günümüz insanlarında da Neandertal dna' sı bulunduğu bilim adamlarınca kanıtlanmış. Kısacası kitabı mutlaka okuyun.
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Meşhur Sapiens’i okuduğunuzu ( benim gibi) tahmin edersek Homo Sapiens’in dünyanın hakimi olma yolundaki en büyük rakibi olan Neandertal’lerin hikayesini okumadan resmi bütün görme şansınız yok demektir. Bir solukta okunacak bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dimitri Papagianni
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 109 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 131 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.