Doğu Batı Düşünce Dergisi

Doğu Batı Düşünce Dergisi

Dergi
8.0/10
19 Kişi
·
54
Okunma
·
15
Beğeni
·
104
Gösterim
Adı:
Doğu Batı Düşünce Dergisi
Doğum:
1 Kasım 1997
Seyahatnamelerden öğreniyoruz ki, Batı'nın düş kırıklığı Doğu'da, Doğu'nun düş kırıklığı Batı'da yaşanmıştır.
İslam dini, insanın ahlaki ve sosyal davranışlarını, dolayısıyla bütünüyle yaşam tarzını herhangi bir başka dinden ziyade kurallaştırmış bir dindir.
Osmanlı İmparatorluğu'nda pragmatik düşünceli bürokrat devlet adamları, devletin menfaatini her şeyin üstünde tutarken, İslami ideolojiyi temsil eden ulema, Batı ile yakınlaşmaya karşı çıkmıştır. Başka deyişle, bugün Türk dış politikasında pratik zaruretleri göz önünde tutan bürokratik yaklaşımın tarihi kökenleri buradadır.
246 syf.
·4 günde·10/10
Her tarafından kalite akan, bilimsel makalelerin adresi Doğu Batı dergisi bu sayısında ismiyle yani "Doğu Ne? Batı Ne?" başlığıyla karşımızda. Doğu-Batı arasındaki farkları, çatışmaları, mücadeleleri hem dini, hem kültürel, hem sosyolojik ve yaşamsal sanat çerçevesinde degerlendiriyor. Yazar kadrosu cok güçlü.

Peki Doğu mu, Batı mı? Bu soruya aslında cevap verebilenler ikiye ayrılıyorlar. Batı yanlıları ve Batı'dan nefret edenler. Doğu bu soru icin pek belirleyici olmuyor. Çünkü Batı, Doğu'yu kendi çıkarları doğrultusunda bir kalıba sokmak ve ve bu tiyatroda baskın karakter olmak istiyor. Tiyatro diyorum çünkü her türlü kötülüğü yaptıktan sonra birdenbire koruyucu role bürünüyor. Zulmün, zalimliğin kurallarını hep Batılı ülkeler koyuyor. Bakınız Cezayir, bakınız Irak, Suriye, Afganistan, Libya. Bakınız Afrika'nın diğer ülkeleri ve niceleri... Proje cok basit. "Doğu müslüman olsun ama bizim belirleyeceğimiz sınırlarda olsun ve bizim atadığımız adamlar tarafından yönetilsin. Düşünemesin, akıl yürütemesin ki biz onların topraklarını daha kolay istila edip, yeraltı zenginiklerini kolayca ele geçirebilelim. İnsanlar ölmüş, aileler yok olmuş, devletler yıkılmış, pek de umrumuzda değil..." düşüncesinden başka bir şey değil amaçları.

Bu sayıda beni en çok mest eden makaleler, Cemil Meriç'e hitap edilen ve Yeşilçam'ın anlatıldığı makaleler oldu. Düzenli olarak tüm sayılarını okumayı planladığım bu dergiyi takip etmenizi öneririm.

Doğu Batı arasındaki harmonide kaybolmaya hazır olun... Doğu mu çok geri, Batı mı çok acımasız? Yoksa birbirlerinin mütemmim cüzleriler mi? Cevaplar bu sayıda...

Saygılarımla...
181 syf.
·Puan vermedi
Etik alana ait felsefik problemleri incelemektedir. Etik, ahlaksal alanın inceleme alanı haline getirilmesidir. Etik alan İlkçağ felsefesinde dönemin konjoktürüne uygun olarak Sokrates inceleme haline getirmiştir . Platon ve Aristo ile devam etmiştir.
183 syf.
·Puan vermedi
Genel itibariyle Gericiliğe tarihsel yaklaşımlar ve Türkiye atmosferi dahilinde gericiliğin sadece din endeksli düşünülemeyeceği tartışılmaktadır. Örnek olarak demokrasi ile yönetilen bir ülkede monarşiye geri dönüşü istemek gericiliktir. Kavram kelime anlamı olarak geri dönüşü simgeler.
184 syf.
·Puan vermedi
Devlet yapısı ve çekirdeği, günümüze ulaşan şekli incelenmiştir. Devlet aklı , sınırları ve aynı zamanda devletin ne amaçla hareket ettiği odak noktası haline gelmiştir.ikinci bölümde laiklik , irtica, pratik felsefe , hegelcilik , roma dönemi işlenmiştir

Yazarın biyografisi

Adı:
Doğu Batı Düşünce Dergisi
Doğum:
1 Kasım 1997

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 54 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 46 okur okuyacak.