Dominic Pettman

Dominic Pettman

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.3
33 Kişi
okuyor-dolu
81
Okunma
v3_begen_dolu
4
Beğeni
goz
407
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Araştırmacı, Akademisyen, Yazar
Yaşamı
DOMINIC PETTMAN, kültür, eleştiri ve medya teorisinde uzmanlaşmış bir araştırmacı ve akademisyendir. New York’taki New School for Social Research’te Kültür ve Medya alanında dersler veren Pettman dijital kültür, yeni medya, modern edebiyat, görsel kültür, işitsel kültür, popüler ve popüler olmayan kültürler, duygulanım teorisi, libidinal ekonomiler gibi alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir. Çeşitli dergilerde çok sayıda makalesi bulunan Pettman’ın başlıca eserleri şunlardır: Humid, All Too Humid (Punctum Books 2015), In Divisible Cities (Punctum Books 2013), Look at the Bunny (Zero Books 2013), Human Error (Minnesota 2011), Love and Other Technologies (Fordham 2006).
126 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Sosyal medyaya öylesine odaklanmış bir haldeyiz ki dikkatimizi başka bir şeye yoğunlaştırmak büyük bir mesele. Akıp giden zamanın ve olayların farkında bile değiliz. Iletişim ' in hiç olmadığı kadar etkin olarak kullanıldığı bir çağ 'da yaşıyoruz ama bulunduğumuz durum derin bir yanlızlıktan başkası değil. Bugün Sosyal medya ' nın gücü karşısında meşhur " Aptal Kutusu " bile çaresiz durumda. Sürekli beğeniler, takipler , gönderiler etrafında sürüp giden bir hayatımız var. Bırakın toplumu , aile ' de bile kimse birbirinden haberdar değil. İnternetin insanlara sağladığı yararlar dışında verdiği zararlar da en az yararlar kadar büyük ölçekli. Dünya ' nın gündemi bir o konudan , bir bu konuya ışık hızından daha çabuk evriliyor. Yakan , yıkılan , harap olan , iffeti parçalanan , ülkelerinden edilen insanlar bile bir sosyal medya fenomenin ne giydiği, veya sevimli bir kedi videosu kadar dikkat çekmiyor veya izlenmiyor. Aslında birileri tarafından dikkatimizin başka Yöne çevrilmesi isteniyor da bu yüzden. Internet nimetine sahip olan asıl güç, hem gündemi istediği Yönde topluyor , hem de kapitalizm sonuna kadar internet nimetiyle insanlar üzerinden sergiliyor. Interneti Hiç kullanmayalım demiyoruz! Bilinçli ve dikkatimizi toplayarak kullanmaya gayret edelim. Not : Söyleyemeden edemeyeceğim bir diğer konuda Tinder tarzı arkadaşlık siteleri, çöpçatanlık uygulamaları anlık değerlendirmelere bağlı olarak , bir insanı beğenip beğenmeme seçeneği sunar. Bu yöntemin, bir başka insan simasına verilebilecek en acımasız karşılık biçimlerinden biri olduğuna şüphe yok. Insanlar tarihin hiç bir döneminde bu zamanda olduğu kadar dış görünüşü ve kılık kıyafeti ile yargılanmadı. İnsanlık Adına ne üzücü bir durum !
kamera
Sonsuz Dikkat Dağınıklığı
kamera
Dominic Pettman
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.3/10 · 81 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
126 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
İlginç, kitap sonuna gelene dek sosyal medyanın ve onun neden olduğu dikkat dağınıklığının teorik düzlemde eleştirisini yaparken dikkatimiz dağılmasa ne kazanacağımızı, dikkat dağılmasının ne gibi ve ne ölçüde mahzurlarının olabileceğini ancak sonda anlatıyor. Okuyunca, tamam da diyoruz, ama insan bu açıklamaları başta yapsaydı da kitap boyunca okuduğumuz eleştirileri bu açıklamaların merceğine bir tutsaydık diye de düşünmeden edemiyor. Eklemek gerekirse çeviriyi çok beğendim. Kitaptan da genel olarak oldukça faydalandığımı söylemeliyim.
kamera
Sonsuz Dikkat Dağınıklığı
kamera
Dominic Pettman
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.3/10 · 81 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;