Doruk Can Koçak

Doruk Can Koçak

ÇevirmenTasarımcı
8.4/10
19 Kişi
·
41
Okunma
·
1
Beğeni
·
103
Gösterim
Adı:
Doruk Can Koçak
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
856 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kitap 6 bölüm ve 31 kitaptan meydana geliyor. Bu kitap 18.yy. da yazılan kitapların ve yazarın 20 yıllık emeğinin birleşimi.
Kitabın içeriğinde farklı yönetim tarzlarının insanlar ve kanunlar üzerine etkileri, o dönemde olan hükumet tarzları, yönetme biçimleri , kanunları vs. bir çok konu üzerine kısa kısa denemelerin olduğu oldukça kapsamlı bir kitap.
18.yy. olanlarını günümüze anlatmaya çalışmış.
696 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Neredeyse butun klasiklerde adı gecen imparator kim acaba? Diye merak ederek aldim kitabi. Once şunu soyliyeyim; eger siirsel uslubu seviyorsaniz eminim bayilirsiniz. Mesela Nazan Bekiroglu'nun kitaplari biraz oyledir. Roman mi okuyorsunuz yoksa baska bisey mi bilemezsiniz. Bu benim cokta sevdigim bisey degil acikcasi. Cunku ben bu tarz okumalarda kitaptan cok rahatlikla kopuyorum. Toparlanmamsa epey zaman aliyor. Kitapla butunlestikten sonra ise iş daha kolay!
Kitap kendi icinde "5 kitap" adı altinda bolumlere ayrilmis. "Ada, sel, nehir, deniz,kaya" ise bu kitaplarin başliklari. Ben en cok Kaya'yi sevdim:) Cunku artik savaslar bitmis, hayati daha duragan bir hale gelmisti. Kitabi anlmakta da ilk baslardaki zorlugu yasamadim.
Napolyon'a dair merakimi bir nebze dindirse de hakkinda yapilan belgeselleri de izlemeden duramayacagim sanirim:)
Ben herkesin okuyabilecegi, kolay bir kitap oldugunu dusunmuyorum. Fakat yine de klasikleri daha iyi anlamak adina okunmasinda fayda oldugu kanaatindeyim. Ozellikle Savas ve Baris okuyanlar ne demek istedigimi daha iyi anlayacaktir!
Keyifli okumalar dilerim...
560 syf.
·26 günde·Beğendi·4/10
Edit: Kitabı bitirdim ancak şunu anladım ki kitabın sonunda imparatorun hayatını okumanıza rağmen ingilizlere hayret ve gıpta ile bakıyorsunuz.. Şuan ki ruh halim ise
imparatoru çöküşe sokan ve her sıçrayışlarında onu törpüleyen ingilizlere karşı şaşkınlık, hayranlık ve hatta kızgınlık dolu bir düşünce.. Biyografi romanlarının öğreticiliği üzerine büyük bir tecrübe edinerek kitabı okumaya devam ediyorum. Kitap olayları hızlı bir akış ile anlatmakta ve şiirsel bir üslup kullanarak zaman zaman edebi yönünden derin cümleler ile anlaşılırlığın sınırlarını zorlamaktadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Doruk Can Koçak

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 41 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 41 okur okuyacak.