Dursun Ali Yaz

Dursun Ali Yaz

Yazar
9.1/10
38 Kişi
·
61
Okunma
·
6
Beğeni
·
222
Gösterim
Adı:
Dursun Ali Yaz
Unvan:
Türk Yazar, Ekonomi Danışmanı, Mali Müşavir
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1973
1973 İstanbul doğumlu olan Dursun Ali Yaz, 1993-1998 yılları arasında sermaye piyasası aracı kurumlarında çeşitli görevlerde bulundu. 1998-2002 arasında Yeminli Mali Müşavirlik firmasında denetçi olarak görev yaptı. 2002’de S.M.Mali Müşavir olarak mesleki faaliyetine kendi ofisinde başladı, 7 yıl sonra Suadiye Denetim Mali Müşavirlik Ltd. Şti.'nin kurucu ortağı olarak çalışmalarına kurumsal bir kimlik kazandırdı.
Yeditepe Üniversitesindeki Yüksek Lisans (MBA) eğitimini 2004 yılında "Onur" derecesiyle tamamlayan Yaz, 2006 yılında Adalet Bakanlığı'nda "Bilirkişi" olarak görev üstlendi. 2005-2006 yıllarında İTKİB'in düzenlediği "Dış Ticaret Uzmanlığı" seminerini başarıyla tamamladı.
Sustainable Ekonomi Dergisi'nin "Ekonomi Danışmanı" olan Dursun Ali Yaz’ın 2005 yılından itibaren Dünya Gazetesi ve Referans Gazetesi başta olmak üzere, Vergi Dünyası Dergisi, Bursa Mali Müşavirler Odası'nın yayını olan Bilanço Dergisi ve Lebib Yalkın Mevzuat Dergisi'nde ekonomi, muhasebe ve vergi mevzuatı alanında araştırma ve deneme yazıları; turmob.org.tr, ismmmd.org.tr, muhasebetr.com, kobi.mynet.com internet sitelerinde de mesleki makaleleri yayınlanmaktadır.
Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Kurucu Başkan Yardımcısı Dursun Ali Yaz tarafından kaleme alınan "Vergide Doğru Bilinen Yanlışlar" isimli eser, 2011 yılının Mart ayında maliyenin en köklü ve en saygın kurumlarından olan Maliye Hesap Uzmanları Derneği tarafından basıma layık bulundu. Hesap Uzmanları Derneği'nin, mensupları dışından özellikle özel sektörden gelen bir yazarın eserini ilk defa yayınlıyor olması ve birinci baskının kısa sürede tükenmesi (Eylül 2011'de 2.baskısı yapıldı) meslektaşlarımız tarafından da gururla karşılandı.
"Vergide Doğru Bilinen Yanlışlar" isimli kitabı, 2011-2012 öğretim yılında T.C. Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi öğrencilerine yardımcı ders kitabı olarak tavsiye edilmiş olup aynı yıl T.C. Maltepe Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü ile Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi bölümleri, Dursun Ali YAZ'ı "Öğretim Görevlisi" olarak kabul etti.
Eş yazar Fatih Çil ile birlikte kaleme aldığı “Sürdürülebilir Geleceğe Mektuplar” isimli kitabının ilk baskısı Haziran 2012’de Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), 2. baskısı ise Mart 2013’te dünyanın en büyük halka açık şirketi olan ExxonMobil sponsorluğunda basıldı. Aynı ay içinde Edebiyat/Deneme alanındaki ilk çalışması olan “Suadiye Vapuru ve Babam” kitabı yayımlandı.
Ayrıca, 2012 yılı Kasım ayında Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından düzenlenen sınavları başarıyla tamamlayarak “Bağımsız Denetim” yetki belgesi almaya hak kazandı.
Dursun Ali Yaz evli ve iki çocuk babasıdır. Arapça, Fransızca ve İngilizce eğitimi almıştır.
Newton 'Başarılıydım çünkü devlerin omzunda oturuyordum.' sözüyle fikir alışverişi yapabildiği otuz üç arkadaşını işaret ediyordu..
Altın ve gümüş sikkelerin para piyasalarına hükmettiği yakın zamanlara kadar sarrafflık, yoldan geçenin öğrenebileceği bir uzmanlık alanı değildi. Bu tür bilgi ve tecrübeler, nesilden nesile sadece birinci derece akrabaya aktarılırdı. Yabancılara öğretilmezdi.
Dursun Ali Yaz
Sayfa 78 - Timaş Yayınları
Kişisel felsefesini belirlememiş insanların tutum ve davranışlarını toplumun dayatması belirler.Kendi yaşam tarzı yoktur.Kendi ruhuna yabancıdır..
19. Yüzyılın sonlarında Fransız kültürüne hayran olan Osmanlı okullarında Farsça ve Arapça yanında Fransızca dersi de verildi. Mezun olanların diplomasını kırk hoca birden imzaladı. Dereceye giren öğrencinin diplomasını ise son olarak padişah mühürlerdi. İşte başarılı kimseleri tebrik etmek için kullanılan "41 kere maşallah" nitelemesi de buradan gelir.
Dursun Ali Yaz
Sayfa 236 - Timaş Yayınları
Savunmaya fırsat bulamayan Sezar,hançeri saplayan en güvendiği dostu Brütüs'le göz göze geldi.Dudaklarından dökülen,'Sen de mi Brütüs!' sözü,yeryüzünde ki tüm ihanetlerin mottosu olacaktı..
Para sayesinde birbirini hiç tanımayan insanlar, kırk yıllık dost gibi anlaşabilir çünkü para; din, cinsiyet, ırk ve yaş üzerinden ayrımcılık yapmaz.
352 syf.
·12 günde·10/10
“Para yokken insan vardı fakat insanlık tarihi para ile başladı.” diyor yazar Dursun Ali YAZ...
Son dönemlerde okuduğum en farklı kitap...
Sadece paradan değil;siyaset,din,ekonomi ve insan ekseninde yaşanan sürece mükemmel bir bakış açısıyla yaklaşmış yazar. Bu kitap sayesinde bir kez daha görüyoruz ki:Özgür düşünce iklimi yoksa felsefe,felsefe yoksa biline,bilim yoksa teknolojiye,teknoloji yoksa üretime,üretim yoksa paraya ulaşmak karınca ayağına nal takmaktan zordur. Mutlaka okunması,okutulması gereken bir kitap!!!
352 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
Dursun Ali Yaz' ın Para kitabı antik çağ dan günümüze para kavramını çok ayrıntılı ve güzel bir şekilde anlatmış. Kitaptan paranın geçmişine dair çok faydalı bilgiler öğrenebiliyorsunuz. Hatta bu konuda araştırma yapacaklar için önemli bir eser. Para ile ilgili alanyazında çalışma yapacak olanlar için faydalanılmasının yarar getireceğini düşünüyorum. Çünkü sağlam bir kaynakçaya sahip bir kitap. Kitabın son kısmında bunu görebilirsiniz. Uygarlığın oluşmasında ve şekillenmesinde yön veren paranın tarihi ve tarihi olayların şekillenmesinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu çok akıcı bir üslupla anlatmış yazar. Hatta parayı trampa para, mal para, tartı para,madeni para, kağıt para ve sanal para gibi kategorilere ayırarak bize anlatmış. Ayrıca sayfalar arasında yer verdiği para ile ilgili deyimlerin ve halk arasında kullanılan sözlerin kökenlerine inerek bize çıkış yerleri hakkında bilgi vermesi kitaba ayrıca bir okuma zevki katmış.
352 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Yazar ilk paradan günümüze paranın gelişimini çok güzel ve akıcı bir dille anlatıyor. Kitap içerisindeki tespitleri ve cümleleri mükemmel. Paranın gelişim seyrini yeri gelecek şaşırarak okuyacaksınız. Toplumların para için neler yaptığı, paranın din,siyaset ve yaşam içerisindeki etkinliğini hayretler içerisinde okuyacaksınız.Güzel ve faydalı bir kitap.
352 syf.
·10/10
Kitap Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle biterken bi an da alkışlamak isteği geldi kitabı. Kapağını kapattım ve oturdum düşündüm, etkilendim ve hayranlık duydum. Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabını okuyan varsa bilir, insanlık tarihini anlatmıştı. Bu kitap da aynı milattan önce 9000 yılında tarihi başlatıyor ve günümüze sonra geleceğe dair paranın nasıl değiştiği neleri değiştirdiği ve nelere yön verdiğini çok güzel bir şekilde anlatıyor. Anlatımları arasında da çok güzel bir şekilde tarihi bilgilerle paranın etkisini pekiştirmiş. Paranın değişimine sanki o tarihlerde gezip üç dört sikke alıp meşinine koyup Çanakkale Atatürk’ün yanında harf zamanı değil harp zamanı dediğini duyuyor oradan da bitcoin üreten birinin yanına gidiyorsunuz. İnsana tüm tarihi yaşatan çok güzel bir kitap ve şiddetle tavsiye ederim arkadaşlarım.
352 syf.
·Beğendi·10/10
Tarih kitaplarının sıkıcılığına inat çok akıcı, her sayfasında altını çizeceğiniz enteresan bilgiler bulacağınız, M. Kemal'in güzel bir sözüyle biten, Paranın nasıl bir güç olduğunu, medeniyetler tarihine nasıl etki ettiğini ve paranın da bilimi olduğunu öğrendiğim her sayfası dolu dolu, tekrar okunacaklar listesine aldığım ve herkese tavsiye edeceğim güzel bir kitap...
352 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
.#alıntılar
.
.Yaşadığımız yerküre dedemizden miras değil torunlarımıza borçtu!
.
.Silahınız varsa banka soyabilirdiniz ama bankanız varsa herkesi soyabilirdiniz.
.
.
.#kitapyorumu
.
. Milattan önce 9000 yılından başlayarak günümüze hatta geleceğe paranın nasıl hayatımıza girip şekil aldığı anlatıyor. Kitabın başındaki harita tam bir rehber niteliğinde olup içeriği daha iyi ortaya koymaktadır. Geçmişte ve günümüzde bir çok canın uğruna harcandığı paranın bu forma gelmesinin değişen şeklinin uzun öyküsü anlatılmaktadır. Sosyal, tarihsel, bilimsel, dinsel, finansal daha bir çok açıdan paranın yansımalarını harika örneklerle anlatmış yazarımız. Öyle akıcı bir dil kullanılmış örneklerle zenginleştirilmiş bir kitap ki tekrar okunacak her konuda fikir verecek kadar donanımlı bir eser. Çok iyi araştırma yapılarak paranın insanlık tarihine etkisinin evreleri örneklerle aktarması sıkılmadan ve büyük bir merakla okuma isteği uyandırıyor. Kesinlikle tekrar okuyacağım güzel bir kitap. @day.para kaleminiz tükenmesin. @pembis.kitapligim çok teşekkür ederim bu güzel kitabı okumama vesile olduğun için
352 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Başta alırken çok tedirgin olmuştum sıkıcı olacağını düşünmüştüm ancak öyle olmadı. İnsanlık tarihini eskiden günümüze anlatan yazar parayı bu anlatımın tam ortasına koymuş. Yani insanlık tarihini farklı bir pencereden bakmış. İşte bu pencerenin adı ‘PARA’. Okurken serüvenden serüvene atlıyor ve paranın değişimine ve gücüne şahitlik ediyorsunuz.
Çok akıcı bir dil kullanan yazar sizi tarihin tozlu sayfalarında gezdirip tarih ilerledikçe sizi de geliştiriyor. Mezopotamya’nın verimli topraklarından Mısır’daki firavunun zengin yaşantısına uçuyorsunuz. Coğrafi keşiflerle harekete geçip, Rönesans ile aydınlanıp, Lidyalılarla sikke basarken buluyorsunuz kendinizi. Osmanlı İmparatorluğunun parayla mücadelesini okurken bir anda kendiniz Fatih Sultan Mehmet’in portresini çizen Bellini’nin fırçasında buluyorsunuz benliğinizi. Trampa Para, Mal Para, Tartı Para, Madeni Para, Kağıt Para ve Sanal Para başlıkları altında anlatıma yer verilmiş. İlginç bilgilerin olduğu kitapta birçok şey öğrenip keşfettim. Hatta bazı yerleri şaşkınlıktan dolayı iki kez okudum. Gerçekten büyük bir haz aldım. Tavsiye ederim.
352 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Özellikle tarih üzerine yoğun bilgi veren okuyanı asla ve asla pişman etmeyecek bir eser. Tarih ve genel kültür üzerine çok şey öğretiyor. Peygamber efendimiz döneminden örnek olaylar ve tarihi anekdotlara yer veriyor. Herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edeceğim nadide bir eser diyebilirim.
352 syf.
·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar sizlere güzel bir kitap yorumuyla geldim.
.
.
Kitabın kapağı o kadar güzel ki elime alır almaz hemen inceledim tarihi konuları dönemleri çok seviyorum her kitap yeni birşey öğretiyor o yüzden bu kitabıda çok sevdim haydi gelin inceleyelim.
.
.
Paranın tarihi.Milattan önce 9000 yılında tarihini anlatıyor ve günümüze,geleceğe dair paranın nasıl değiştiği neleri değiştirdiği güzel bir şekilde anlatıyor kitabımız.
.
.
Anlatımları arasında da çok güzel bir şekilde tarihi bilgilerle paranın etkisini pekiştirmiş okuycusuna.Kitabımızın içinde tarihden karelerde ve açıklayıcı yazılar vardı okurken birçok not aldım birçok bilgi öğrendim unutmuyayım diye çok yerin altını çizdim dolu dolu güzel bir kitapdı.
.
.
Kitabın bitişinde Mustafa Kemal Atatürkün sözüyle bitirmiş yazarımız kitabı bırakıp alkışladım ne güzel düşünmüş yazarımız.
208 syf.
·45 günde·Beğendi·9/10
Muhasebe neden var nereden başlıyor ? Muhasip etik konularını güzel değerlendirmiş. Emek arzından tutun da ahlak konusuna ve toplununuzun ve ticari hayatın içinde bulunduğu iş yapma zorluklarına değinen bir eser. Tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dursun Ali Yaz
Unvan:
Türk Yazar, Ekonomi Danışmanı, Mali Müşavir
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1973
1973 İstanbul doğumlu olan Dursun Ali Yaz, 1993-1998 yılları arasında sermaye piyasası aracı kurumlarında çeşitli görevlerde bulundu. 1998-2002 arasında Yeminli Mali Müşavirlik firmasında denetçi olarak görev yaptı. 2002’de S.M.Mali Müşavir olarak mesleki faaliyetine kendi ofisinde başladı, 7 yıl sonra Suadiye Denetim Mali Müşavirlik Ltd. Şti.'nin kurucu ortağı olarak çalışmalarına kurumsal bir kimlik kazandırdı.
Yeditepe Üniversitesindeki Yüksek Lisans (MBA) eğitimini 2004 yılında "Onur" derecesiyle tamamlayan Yaz, 2006 yılında Adalet Bakanlığı'nda "Bilirkişi" olarak görev üstlendi. 2005-2006 yıllarında İTKİB'in düzenlediği "Dış Ticaret Uzmanlığı" seminerini başarıyla tamamladı.
Sustainable Ekonomi Dergisi'nin "Ekonomi Danışmanı" olan Dursun Ali Yaz’ın 2005 yılından itibaren Dünya Gazetesi ve Referans Gazetesi başta olmak üzere, Vergi Dünyası Dergisi, Bursa Mali Müşavirler Odası'nın yayını olan Bilanço Dergisi ve Lebib Yalkın Mevzuat Dergisi'nde ekonomi, muhasebe ve vergi mevzuatı alanında araştırma ve deneme yazıları; turmob.org.tr, ismmmd.org.tr, muhasebetr.com, kobi.mynet.com internet sitelerinde de mesleki makaleleri yayınlanmaktadır.
Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Kurucu Başkan Yardımcısı Dursun Ali Yaz tarafından kaleme alınan "Vergide Doğru Bilinen Yanlışlar" isimli eser, 2011 yılının Mart ayında maliyenin en köklü ve en saygın kurumlarından olan Maliye Hesap Uzmanları Derneği tarafından basıma layık bulundu. Hesap Uzmanları Derneği'nin, mensupları dışından özellikle özel sektörden gelen bir yazarın eserini ilk defa yayınlıyor olması ve birinci baskının kısa sürede tükenmesi (Eylül 2011'de 2.baskısı yapıldı) meslektaşlarımız tarafından da gururla karşılandı.
"Vergide Doğru Bilinen Yanlışlar" isimli kitabı, 2011-2012 öğretim yılında T.C. Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi öğrencilerine yardımcı ders kitabı olarak tavsiye edilmiş olup aynı yıl T.C. Maltepe Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü ile Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi bölümleri, Dursun Ali YAZ'ı "Öğretim Görevlisi" olarak kabul etti.
Eş yazar Fatih Çil ile birlikte kaleme aldığı “Sürdürülebilir Geleceğe Mektuplar” isimli kitabının ilk baskısı Haziran 2012’de Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), 2. baskısı ise Mart 2013’te dünyanın en büyük halka açık şirketi olan ExxonMobil sponsorluğunda basıldı. Aynı ay içinde Edebiyat/Deneme alanındaki ilk çalışması olan “Suadiye Vapuru ve Babam” kitabı yayımlandı.
Ayrıca, 2012 yılı Kasım ayında Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından düzenlenen sınavları başarıyla tamamlayarak “Bağımsız Denetim” yetki belgesi almaya hak kazandı.
Dursun Ali Yaz evli ve iki çocuk babasıdır. Arapça, Fransızca ve İngilizce eğitimi almıştır.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 61 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 66 okur okuyacak.