Duygu Özge Gürkan

Duygu Özge Gürkan

Çevirmen
7.6/10
17 Kişi
·
53
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
160 syf.
Zaman ve bireyin algısı üzerine yazılmış ilginç bir çalışma. Hayatı koşturmaca içinde yaşayanların bir durup okuması gereken kitaplardan. Zamanı nasıl hissettiğimiz birazda bizim nasıl kullandığımıza bağlı.
160 syf.
Geçenlerde bir arkadaşım ben tam da #metisyayınları 'nın #metisbilim serisinden çıkan Marc Wittmann'ın yazdığı ve #özdeduygugürkan 'ın çevirisini yaptığı Hissedilen Zaman Zamanı Nasıl Deneyimleriz? kitabını okurken şöyle bir paylaşımda bulundu."Görmek istediğim şehirler, ülkeler var. Okumak istediğim kitaplar izlemek istediğim filmler. Hiçbirine yetişemeyecekmişim yapamayacakmışım gibi bir his günlerdir. Canımı sıkıyor, üzülüyorum. Güneş tutulması sen mi yapıyorsun bunu. Yoksa arada hayallerden sıyrılıp gerçeklerle baş başa kalmak mı bu?"
Kitabı okuyunca benim de çoğu zaman hissettiğim bu duyguları yaşamanın , hayata karşı bir telaşa kapılmanın aslında oldukca normal bir durum olduğunu, ancak ne yazık ki tüm psikolojik ve sosyoljik araştırma ve çalışmalara rağmen kesin bir çözümünün olmadığını öğrendim. Bu durumun temel nedeni aslında hayatın artan temposunun peşi sıra sürüklenip gitmemiz. Yapılabilecek tek şey ise farkindalıkları artırıp kontrolü elimize almak. Daha farkında yaşanan bir hayata ulaşmanın yolu ise anın tadını çıkarmaktan geçiyor.
Kitap zaman konusuna hem bilimsel hem de psikolojik açıdan bakıyor ve sonuç olarak hayatı biraz daha yavaşlatıp sakin bir sekilde , mevcut anın farkına vararak yaşamanın, böylece daha tatminkar bir hayata ulaşmanın ipuçlarını da sunuyor. .Zamanın biz ne yaparsak yapalım akıp geçtiğini kabul etmek ve kontrolü elimize almak gerek.
Cemal Süreyya'nın da dediği gibi
" Hayat kısa , kuşlar uçuyor."
Ben keyifle okudum sizlere de öneririm. Hissedilen Zaman Marc Wittmann
160 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle kitap zaman algımızın nasıl oluştuğu, bundan hangi bedensel süreçlerin rol oynadığını felsefi yönleri de işin içine katarak açıklıyor. Burada şimdiki zamanımızın nasıl ve neden meydana geldiği, örneğin tehlike anında zamanın bizim için genişleyerek 5 saniyeyi daha uzun hissederken, tam tersine saatlerce süren monoton eylemimizi saniyeler ölçeğinde bile neden hatırlamadığımızı bilimsel açıklamalar ve yapılan ilginç deneylerle açıklıyor. Kitabın devamında farkındalığın önemi, günümüzde hızlanan dünyada kendimize zaman ayırmamamızın nelere mal olabileceği anlatılıyor. Kendi konusunu detaylı olarak anlatan, yormayan, okunması zevkli bir kitaptı benim için.

Yazarın biyografisi

Adı:
Duygu Özge Gürkan

Yazar istatistikleri

  • 53 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 113 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.