1000Kitap Logosu
E. F. Schumacher

E. F. Schumacher

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
75 Kişi
206
Okunma
25
Beğeni
1.162
Gösterim
Tam adı
Ernst Friedrich Schumacher
Unvan
Alman İktisatçı, yazar
Doğum
Bonn, Almanya, 19 Ağustos 1911
Ölüm
İsviçre, 4 Eylül 1977
Yaşamı
Schumacher, 1911'de Almanya'nın Bonn kentinde doğdu. Babası bir ekonomi profesörüydü. Genç Schumacher, Bonn ve Berlin'de, ardından 1930'da İngiltere'de Rhodes Bursunu alarak New College, Oxford'da ve daha sonra New York City'deki Columbia Üniversitesi'nde ekonomi diploması aldı. Daha sonra çiftçilik ve gazetecilik alanlarında çalıştı. İngiliz Ekonomik Başdanışmanı olarak görev yaptı. İngiltere'de uluslararası etkili ekonomik düşünür, istatistikçi ve ekonomist. Fikirleri popüler oldu.
Yunus KAYA
Aklı Karışıklar İçin Kılavuz'u inceledi.
169 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
"İnsanoğlu göklerin kapılarını kendisine kapattı ve muazzam enerji ve hünerle kendini yeryüzüne hapsetmeye çalıştı. Şimdi yeryüzünün ancak bir geçiş mevkii olduğunu dolayısıyla göklere eritmeye reddetmenin cehenneme gönülsüz bir alçalma manasına geldiğini keşfediyor " Benim için kitabı özetleyen cümle budur. Okumaya başladığımda neyle karşılaşacağımdan emin değildim ama bu kitap unuttuğumuz değerleri tekrar hatırlamamız ve bu değerlerden vazgeçmenin sonuçları çok güzel bir şekilde özetliyor. Kitabın yormayan ve anlaşılır yapısı ile mükemmel çevirisi birleşince gerçekten okuması çok zevkli bir eser ortaya çıkmış
Aklı Karışıklar İçin Kılavuz
Okuyacaklarıma Ekle
4
Ömer Delibaş
Aklı Karışıklar İçin Kılavuz'u inceledi.
Kitaba son noktayı koyan Epilog kısmında kaleme alınan Inferno tasviri ne kadar da günümüzü ifade ediyor: Beyhudelik, yaşayan bir inancın yokluğu, gevşek maneviyat, aç gözlü tüketim, mali sorumsuzluk ve denetimsiz kötü mizaç, kerameti kendinden menkul ve inatçı bir bireycilik, şiddet, kısırlık ve kendininki de dahil olmak üzere hayat ve mülke saygısızlık, cinsiyet sömürüsü ve reklam ve propaganda ile dilin değersizleştirilmesi, dinin ticarileştirilmesi, hurafelere yüz verme, insanların zihinlerini her türlü kitle isterileri ve “büyülü konuşmalarla” şartlandırma, kamu işlerinde irtişa (rüşvet, nüfuz kullanma) ve iltimas, iki yüzlülük, maddi şeylerde sahtekârlık, entelektüel namussuzluk, çıkar sağlamak için ihtilafları körükleme, bütün iletişim araçlarını sahteleştirme ve tahrip etme, en aşağı ve ahmak kitle duygularının sömürülmesi, kan bağına ülkeye, seçkin arkadaşa ve yeminli sadakate dahi ihanet, bunlar, toplumun soğuk ölümüne ve bütün medeni ilişkilerin yok edilmesine götüren çok rahat fark edilebilir aşamalarıdır.
Aklı Karışıklar İçin Kılavuz
Okuyacaklarıma Ekle
5
Ayşegül'ce
Aklı Karışıklar İçin Kılavuz'u inceledi.
169 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bir inceleme yazayım, yazayım dedim ama yok olmuyor, canım hiç istemiyor. Ama şunu söylemeden duramazdım bu kitapla ilgili ki; bu kitabı lise ve üzeri eğitim seviyesine sahip herkese okutturmak isterdim. Daha kitabın başlarında "bir daha okumalıyım" dedim. Üzerini çizmediğim, notlar iliştirmediğim yer kalmadı. Sinan Canan'ın videosunda sözünü ettiği bir kitaptı ve "bir bakalım " demiştim. Bir baktım, pir baktım. Modernite, bilim vb. heyulaların zihnini iğdiş ettiği, daha özgür düşünmek ve insan olmanın derinliğini idrak etmek isteyen herkes okumalı.
Aklı Karışıklar İçin Kılavuz
Okuyacaklarıma Ekle
5