Ebru Balçıklı

Ebru Balçıklı

Çevirmen
7.4/10
343 Kişi
·
191
Okunma
·
1
Beğeni
·
125
Gösterim
Adı:
Ebru Balçıklı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
264 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Karanlık Kalp Yani ilk başladığımda rahibeler manastır kesin sıkıcı olur demiştim yine muazzam güzel değildi ama değişik ters köşe bir kitap, sonuçta okumak güzeldir hepsini denemek lazım.
112 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Sadece Rus edebiyatında değil dünya edebiyatında da yeri sarsılmayacak bir usta , Turgenyev. Onu çevresindeki diğer yazarlardan ayıran derin ayrılıklar var . Yaşamının büyük bir kısmını Fransa ' da geçirmesinden mütevellit çağdaşı olan Rus yazarlarından epey farklı bir edebi hava vardır eserlerinde .
Bu kısa öyküsünde ise , Vladimir adındaki on altı yaşındaki bir gencin kendinden hayli büyük bir kadına duyduğu dramatik ve aynı zamanda saf aşkı anlatmış yazar. Duyguların , hüznün , gamın , kederin , çeşitli ruhani hislerin izahı sade bir üslupla , vurucu bir biçimde ele alınmış .
Olay örgüsünün yanısıra aynı zamanda çoğu Rus yazarlarında gördüğümüz Çarlık Rusya'nın toplumsal koşullarına ve yazıldığı dönemde ki her katmandan insana da şahitlik ediyoruz .
Kitap nezdindeki şahsi eleştirim ise ; okuması kolay , akıcı , sıkmayan bir nefeste okunabilecek bir kitaptı lakin edebi doyuruculuğu çok da tatmin edici olmamakla birlikte yer yer karakterlerin halet-i ruhiyelerinin okuyucuya bütün şeffaflığıyla lanse edilmesi bakımındanda eksik veyahut kusurlu bir eser değildi.
Eleştirirken en çok arada kaldığım eserlerden biri oldu benim için doğrusu .
111 syf.
·1 günde·7/10 puan
Herkese merhaba.
Turgenyev hiç okumadığım bir yazardı ve böylelikle ilk aşk kitabını okuduğum için artık tanımış ve biliyor sayılıyorum. İlk aşk kitabı birkaç erkek adamın bir araya gelerek ilk aşklarını anlatmasıyla başlıyor. Baş karakterimiz ilk aşkını anlatmasıyla olaylar başlayıp gelişiyor. Açıkcası çok güzel bir kitap olduğunu düşündüğüm ama beklentimin altında karşılayan bir kitap oldu. Hepimizin ilk aşkı olmuştur ve onu çok başka dillerde anlatırız tekrar ve tekrar. Bu yüzden bu kitapta ki ilk aşk bana göre baya altında kaldı.

Kitap kısa ve akıyor ama okurken çok sıkıldığımı belirtmek istiyorum. Giriş güzeldi ama gelişme aşamasından sonra sıkılmaya başladım. Olaylar kısa ve öz bir şekilde daha farklı bir dilde daha iyi anlatılabilirdi diye düşünüyorum.

Bir de şöyle bir düşüncem var ki, belki de baş karakterin yaşının küçük olması ve onun yaşına göre ilk aşkının o dilde anlatılması diye de düşünüyorum. Ama kitap yine de beklentimi karşılamadı. Ama yine de okunabilir bir kitap. Okuyup okumamak size kalmış. En azından şans verebilirsiniz.
112 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Umuyorum ki çevirmenin tuzağına düşmem deyipte okurken son derece pişman
olduğum bir kitap oldu. Virgülü eksik çokça cümle.. Tekrar eden cümleler..Ve dahası..Turganyev'in kemikler iyi sızladı..
Lâkin su gibi akip gidiyor kitap. Mutlak tesiri kisa olacaktir üstümde..Şimdilik .
Şaşırmak istiyorum!!
112 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10 puan
Kitap, ana karakteri Vladimir'in orta yaşlarında, arkadaşlarına okumak üzere ilk aşkını kaleme almasıyla başlar.

Vladimir 16 yaşında iken komşu eve bir Prenses taşınır. Ve prensesin oldukça çekici, güzel, zeki ve insanların etrafında pervane olmasından hoşlanan, 21 yaşında bir kızı vardır. Bu kıza yani Znaida'ya aşık olur çok geçmeden Vladimir. Basit bir ilk aşk öyküsü gibi giderken Vladimir, Znaida'nın etrafındaki kendisine aşık, ne istese yapmaya hazır insanlardan birine değil de başka birine aşık olduğundan şüphelenmeye başlar. Bu kişiyi öğrenmeye çalışırken yaşadığı aşk acısı ve öğrendikten sonra yaşadığı acılar...

Kitabın anlatımı, kurgusu, akıcılığı kesinlikle iyiydi. Ama çok kısa bir kitap olmasına rağmen dönemin aile ilişkilerini anlatması, psiklojik tahlilleri ve çok etkileyici duygu tasvirleri ile okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
112 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Pek çoğumuzun başından geçen bir aşk hikayesi. Zaman geçip insan durulunca, geçmiş aşkını garip bir dinginlikle hatırlıyor.

Turgenyev işte böyle bir aşkın hikayesini anlatıyor "ilk aşk" adlı öykü kitabında. Sade, akıcı ve mistik bir tarzda yazılmış bir solukta okunacak bir kitap.
112 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10 puan
Rus yazar Turgenyev’in okuduğum ilk kitabı. Rus yazarları hep sevmişimdir. Bu kitapta bu sevgimde ne kadar haklı olduğumun göstergelerinden biri; İlk Aşk.. Yetişkin birkaç arkadaşın geçmişe dönük ilk aşklarını birbirilerine aktarmasıyla başlıyor kitap ve sadece bir kişinin (Vladimir) ilk aşk hikayesine tanık oluyoruz. Bir solukta okunabilecek bir kitap. Dili çok akıcı, okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Yazarın duygu tasvirleri çok iyi. Yazar, Vladimir’in ilk aşkının heyecanını, masumiyetini, öfkesini, hayal kırıklıklarını çok güzel dile getiriyor. Aşık olunan kadının çok güçlü bir karakter olmasına rağmen (Znaida), onun da aşka gelince nasıl güçsüz kalabildiğini görüyoruz. Kitapla ilgili spoi vermemek adına yazımı kısa tutuyor ve kitaptaki şu cümleyle bitirmek istiyorum: “Oğlum, kadınların aşkından kork, o mutluluktan kork, o tutkudan..”
112 syf.
·20 günde·6/10 puan
Genç Vladimir’in çelişkili ilk aşk duygusunu anlatır. Eser biraz sıkıcı geldi bana ancak ikilemler ve düğümler açısından oldukça güzel. Gençlik ile ilgili “Belki de çekiciliğinin bütün sırrı, bir şey yapabileceğinden değil, yapabileceğini düşündüğünden” sözü çok hoşuma gitti.
112 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10 puan
İlk aşk kiminde yaralar açar kiminde çiçek bahçeleri.Vladimir 16 yaşında hem yara hemde çiçekler açmış bir aşıktı...Zinaida'ya olan aşkı,tutkusu,ulaşma isteği ama her seferinde Zinaida'nın Vladimir ile oynaması...
Sonu mutsuzluk...
Aslında başlı başına imkansız olan bir aşk ve bu aşkının babası ile bir bağlantısı olduğunu hissetmek en acısı...
Soru işaretleri kalmış olsa da,severek okuyacağınız bir kitap...Keyifli okumalar
112 syf.
·2 günde·4/10 puan
Kitap bir araya gelen üç arkadaşın anlattığı hikâyelerden birini içeriyor. 16 yaşında bir gencin kendinden yaşlı prensese aşkını ve heyecanını konu alıyor. Kitap bana tekdüze geldi ve pek etkileyici bulmadım. Okuyucu kendi zevkine ve okuma anlayışına göre beğenebilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ebru Balçıklı

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 191 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 62 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.