Ebü'l-Hasen El-Maverdi

Ebü'l-Hasen El-Maverdi

Yazar
10.0/10
3 Kişi
·
9
Okunma
·
2
Beğeni
·
19
Gösterim
Adı:
Ebü'l-Hasen El-Maverdi
Unvan:
Yazar
Dertlerin yaşamınla beraberdir. Hayatı onlarsız yaşayamazsın.
Dünyanın tatlılığı zehirlidir. Balı zehirsiz yiyemezsin. Tam olunca bir şeyin, mutlaka noksanlığı belirir, [Bir şey için) tamam oldu denince, [o şeyin] zevalini beklersin.
Elbette başkalarını itaate ve hayırlı işlere davet edenler, bunları kendileri için de lüzumlu görür ve yaratılışları gereği faziletli insanlar zaten bu tür hayırlı işlere meyillidirler. Ancak, akıllı ve âgâh kişiler, sadece kendi zekâ ve akıllarına güvenerek bir uyarıcının ikazını veya bir hatırlatıcının irşadını gözardı etmezler. Zira nefis, hayırlı işlerin yapılmasına daima engel olmaya çalışır. Bunu, bazen insanları sinsice aldatarak, bazen hayırları örterek gerçekleştirir.
Abdülhamid [el-Kâtib] şöyle demiştir: “Dünyayı talep eden öyle bir hastadır ki; hiçbir şey ona şifa vermez.”
Ve yine denilmiştir ki: “Kalan ömre bakıp da aldanmak, acemilerin özelliklerindendir.”
Zira dünya bir bulut gölgesi veya bir rüya gibidir. Denilmiştir ki: “Dünya, dünyanın aleyhine işler.” Rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Dünya’da bir yabancı veya bir yolcu gibi ol.”36 Hikmetli bir sözde şöyle denmiştir: “Hayat ağacı, her geçen gün biraz daha kurur.” Hikmet sahiplerinden birisi şöyle demiştir:
Her bir yeni gün, kendi yarınının getiricisidir/habercisidir ve her kişi elinin ve dilinin işlediği suçlardan hesaba çekilecektir. İmkân ve zamanını firsat bil, nefsini yine nefsin için hesaba çek ve bugünden yarınına hazırlan.
Bazı belağat ehli şöyle demişlerdir: ‘Yapmadığın bir şey için sana teşekkür eden kişiden sakın. Çünkü aynı kişi yaptığın iyiliğe karşılık nankörlük edebilir.”
Kalbini halis kıl ki, bedenin sana itaat etsin. İçini güzelleştir ki, dışın da güzelleşsin. Zira kalpler içte olanları gösterir, örtüleri kaldırır ve sırlan açığa çıkartır. Mücahid’in, Nu‘mân b. Beşir’den rivayet ettiğine göre Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “İnsan vücudunda bir et parçası vardır. O düzelirse bütün vücut düzelir. O bozuk olduğunda bütün vücut ifsat olur. İyi bilin ki, işte o et parçası kalptir.”
144 syf.
·5 günde·10/10 puan
Her kurumsal şirket çalışanının mutlaka okuması gereken bir kitap. Kitabın yönlendirmelerine göre hal ve hareketlerinizi şekillendirebilirsiniz... Keyifli okumalar..

Yazarın biyografisi

Adı:
Ebü'l-Hasen El-Maverdi
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.