1000Kitap Logosu
Ece Güner Toprak
Ece Güner Toprak
Ece Güner Toprak

Ece Güner Toprak

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
11 Kişi
26
Okunma
6
Beğeni
710
Gösterim
Unvan
Avukat
Yaşamı
Ece Güner Toprak: Eğitimi: Ece Güner Toprak; Fransa’da, Türkiye’de ve ABD’de eğitim görmüştür. Paris, Sorbonne Hukuk Fakültesi (Paris II-Assas), ‘Mention Tres Bien’ (en üst Takdirname Derecesi) 2000 kişilik sınıfta, ilk 3’te mezun olmuştur (1988-1992). İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Denklik Diploması (1993). Ece Güner Toprak: İş Deneyimi: Güner Hukuk Bürosu: 22 yıldır Türkiye’de avukatlık yapan Ece Güner Toprak, 1996’da Güner Hukuk Bürosu’nu kurmuştur. Güner Hukuk Bürosu, ticaret hukuku ve özellikle uluslararası hukuk alanlarında Türkiye’nin önde gelen hukuk bürolarındandır. MergerMarket ve Reuters sıralamalarına göre Ece Güner Toprak, son 10 yılda Türkiye’de en çok Doğrudan Yatırım projesinde hukuki danışmanlık yapmış 5 avukattan biridir. Güner Hukuk Bürosu’nun uzmanlık alanları; ticaret hukuku, şirket satın alma ve birleşmeler (yerli ve uluslararası yatırımcılar adına), Avrupa Birliği Hukuku, alt yapı projeleri (yol, tünel, su arıtma vb.), kamu-özel işbirliği (KÖİ/PPP) ve ‘Yap-İşlet-Devret’ Projeleri, enerji hukuku (petrol, doğal gaz ve elektrik mevzuatları), medya yatırımları (özellikle Televizyonculuk sektöründe), banka ve finans hukuku, idare hukuku, Uluslararası Tahkim ve Uzlaştırma olarak sıralanır. Ece Güner Toprak 30 kişiden fazla bir ekip istihdam etmektedir. Ece Güner Toprak: Mevzuat Çalışmaları: Ece Güner Toprak ‘sosyal sorumluluk’ anlayışı ile birçok mevzuat çalışmalarında yoğun şekilde emek vermiştir. Bu çalışmalar ‘meccanen’ yapılmıştır. Tüm bu çalışmalarda Ece Güner Toprak’ın temel amacı; ‘Ülke mevzuatının uzun vadeli ve sağlıklı, ülkeyi geliştirecek mahiyette yatırımları en iyi şekilde çekecek ortamı sağlaması, aynı zamanda ülke ve devlet menfaatlerini her zaman koruyacak şekilde oluşmasında elinden gelen desteği vermek olmuştur. Birçok hukuk alanında hem uluslararası konferanslarda konuşmuş hem de makale/rapor hazırlamıştır, bu alanlardan birkaç örnek aşağıdadır: Anayasa çalışmaları: Yargı Bağımsızlığı / Yargı reformu makale ve çalışmaları Hak ve Özgürlükler alanında (örneğin İnternet yasası, MİT yasası vs) çalışması Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ / ‘PPP’) Kanun Tasarısı (alt yapı projelerine özel finansman katkısını geliştirmek için önemli bir Tasarı) çalışması. Yenilenebilir Enerjiyi teşvik mevzuatı çalışması RTÜK Kanunu çalışması Yeni Türk Ticaret Kanunu çalışması Ece Güner Toprak: Lisanlar Türkçe: Ana dil Fransızca: Ana dil düzeyinde İngilizce: Ana dil düzeyinde Almanca: Orta düzeyde Kendisi ayrıca evli ve çocukludur.
Aykut Asaf
Çare Başkanlık Mı?'ı inceledi.
236 syf.
·
17 günde
·
8/10 puan
Yazar Ece Güner Toprak kendi web sitesinde pdf olarak kitabı açmıştır. Yorumda web sitesi linki vermek uygun olur mu bilemediğim için sadece demoratikanayasaplatformu şeklinde google'da aratarak, yazarın kendi sitesine ve kitaba ulaşma şansınız var. Kitap oldukça basit bir dille yeni anayasanın getireceği sonuçları açıklamış. Ben kitabı okuduğumda yeni anayasa üzerinden 2 yıl geçti ve sorunları hep birlikte yaşıyoruz. Kitabı okuyunca da Ece Hanım'ın uyarılarının ne kadar doğru ve yerinde olduklarını da görmüş oluyorsunuz.
Çare Başkanlık Mı?
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Zehra Ark
Çare Başkanlık Mı?'ı inceledi.
236 syf.
·
6 günde
2 dönem Anayasa dersi almış biri olarak çok detaylı bir inceleme göremedim. Fakat alanı olmayan kişilerin bile çok rahatça anlayacagını düşündüğüm ifadeler var. Başkanlık sistemi üzerine dünya çapında bir inceleme yapılmış, Türkiye uygulaması hakkında basit bir teori oluşturulmuş. Önemli noktalar tespitler halinde, kıyaslamalar halinde özetlenmiş. Bir tık daha kapsamlı olabilir miydi? Belki. Yine de faydalı ve güzel bir yayım olmuş.
Çare Başkanlık Mı?
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Ayşe Başak Gürel
Çare Başkanlık Mı?'ı inceledi.
236 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Avukat Ece Güner Toprak kitabında sade, somut, kolay anlaşılır bir biçimde yeni anayasa teklifini anlatmış.Yeni anayasa teklifini mevcut sistemle, ABD ve Meksika'da ki başkanlık sistemiyle karşılaştırarak anlatıyor. Yeni anayasa teklifinin hukuki,ekonomik etkilerini de anlatıyor. Gerçekten de çare başkanlık mı? bu sorunun cevabının karşılığını da kitap sonunda buluyorsunuz. Kitabın alıntılarını bu site de paylaşırken açıkçası çok çekindim.Paylaşıyorum ama başıma bir şey gelir mi diye de çok düşündüm. Kitabı parkta, serviste, durakta vs okurken kapağını gizledim görmesinler diye. Ben kitabı beğendim. Saklamadan, çekinmeden kitap okunduğu bir dünya dileğimle okumanızı tavsiye ederim.
Çare Başkanlık Mı?
OKUYACAKLARIMA EKLE
2