Edgar Allan Poe

Edgar Allan PoeMorgue Sokağı Cinayeti yazarı
Yazar
7.6/10
8,3bin Kişi
35,4bin
Okunma
3.598
Beğeni
102bin
Gösterim

Edgar Allan Poe Kimdir?

1809’da Boston’da doğdu. Henüz bebekken yetim kaldığından onu yanlarına alan John ve Frances Allan çifti tarafından yetiştirildi. John Allan’la para konusunda sürekli anlaşmazlıklar yaşayan Poe, 1827’de orduya yazıldı. Aynı yıl ilk kitabı Tamerlane and Other Poems’u (Tamerlane ve Diğer Şiirler) isimsiz olarak yayımlandı. 1831’de ordudan atıldı. Bunu izleyen yıllarda düzyazıya yoğunlaştı ve yaşamını yalnızca yazarak kazanmaya çalıştı. Southern Literary Messenger, Burton’s Gentleman’s Magazine, Graham’s Magazine gibi dergilerde yardımcı editör olarak çalıştı, Broadway Journal’ın önce editörü, daha sonra sahibi oldu. Nantucket’lı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü 1838’de ve Tales of the Grotesque and Arabesque (Grotesk ve Arabesk Öyküler) adlı iki ciltlik derleme ise ertesi yıl yayımlandı. Fakat Poe’nun adını asıl yaygınlaştıran, 1845’te yayımlanan “Kuzgun” şiiri oldu. 1835’te, o sırada on üç yaşında olan kuzeni Virginia Clemm’le gizlice evlendi. Virginia’nın 1847’de veremden ölmesinin ar­dın­dan Poe kendini daha da fazla içkiye verdi. 1849’da, bilinmeyen bir sebepten öldü.
Unvan:
ABD'li Yazar ve Şair
Doğum:
Boston, Massachusetts, ABD, 19 Ocak 1809
Ölüm:
Baltimore, Maryland, ABD, 7 Ekim 1849

Okurlar

3.598 okur beğendi.
35,4bin okur okudu.
1.122 okur okuyor.
13bin okur okuyacak.
785 okur yarım bıraktı.

Edgar Allan Poe Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Mutluluk ömrü uzatır derler, benim ömrüm kısa olacak o halde..

Edgar Allan Poe İletileri

Tümünü gör
Sinemaya Başarıyla Uyarlanmış Romanlar
Sinema-edebiyat ilişkilerindeki başarılı yapımları, tavsiye film listesi haline getirmek için öncelikle
Edebiyat Atlası
Edebiyat Atlası
‘ndan bir alıntıyı daha önce paylaşmıştım.(#46533729) Romanlardan sinemaya aktarılan filmlerde eserin aslına ne
Hasan Âli Yücel Klasikleri Sıralı Tam Listesi;
"Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Âli Yücel Klasikleri Sıralı Tam Listesi" (14.01.2021 Güncel) Bu liste sürekli güncellenecek, yeni basılan her kitap yoruma ve konuya eklenecektir. Kitap ve yazar adları kolay ulaşım sağlanması adına yavaş yavaş link haline getirilecektir.

Edgar Allan Poe Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
1415 syf.
·
Puan vermedi
Podcast: Edgar Allan Poe Bütün Öyküleri (iki bölüm)
Edgar Allan Poe Bütün Öyküleri üzerine Youtube'da Okur Sohbetleri kanalımda yayınladığım yazar ve eserleri hakkındaki düşüncelerimi, okuma deneyimlerimi, ilgimi çeken hikayeleri yayınladığım videoları ilgilenenler ve Poe hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için paylaşmak istiyorum. I. Cilt:
Bütün Öyküleri (2 Kitap Takım)
Bütün Öyküleri (2 Kitap Takım)Edgar Allan Poe · İletişim Yayınları · 20212.060 okunma
55 syf.
10/10 puan verdi
İlk defa bir Poe kitabı okuyorum. Bu eser, yazarın 4 novellasından oluşuyor. Her bir öykü farklı bir konu ve farklı bir mesaj içeriyor. Özellikle Kuyu ve Sarkaç Öyküsü zamane engizisyon mahkemelerinin acımasızlığını öne çıkarmada büyük bir iş yapıyor. Karanlık Çağın zalim dindarlarının acımasızlıkta sınır tanımaması, farklı işkence türleri denemeleri, o dönemin asla unutulmamasını sağlayan etkenlerden biri bana göre. Diğer 3 denemesi ise insanoğlunun bencilliği kindarlığı ve sefilliği üzerine yazılmış. İlk defa okumama rağmen farklı yazarların Uslüp benzerliği beni şaşırtmadı doğrusu. Çünkü bu havayı ve bu bir çok yazarda yakalamışlığım vardır. Kısa ve derin öyküler şimdilik poenin şair tarafını değil yazar tarafını görmemi sağladı, daha sonraki eserlerinde aynı fikirde olacak mıyım bilmiyorum. Ama Şair olarak bilinen birinin bu güzel novellaları yazması bence takdire şayan.
Kuyu ve Sarkaç
Kuyu ve SarkaçEdgar Allan Poe · Karbon Kitaplar · 20182.654 okunma
120 syf.
·
Puan vermedi
Okurken gönderme arayan, paralellik bulmaya çalışan ve benzerlik kurmaya çabalayan bir okur oldum. Bazı noktalarda bayarken bazı noktalarda dikkatleri üzerine çekiyor. Dürüst olmak gerekirse sıkıcı bir eserdi.
Bir Kudüs Öyküsü
Bir Kudüs ÖyküsüEdgar Allan Poe · İlgi Kültür Sanat Yayınları · 2017166 okunma