Edip Yalçınkaya

Edip Yalçınkaya

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
10
Okunma
·
3
Beğeni
·
809
Gösterim
Adı:
Edip Yalçınkaya
Unvan:
Kürt Roman Yazarı
Dersim halkına karşı gösterdiği başarıdan ötürü ödüllendirildikten sonra. Teştok’ta oğlu ile birlikte Türk devleti tarafından kurşuna dizildiğinde, Binbaşı’nın şu sözleri ihanetin sonunu tamamlayacaktı;
“Kendi halkına faydası olmayanın bana ne faydası olacak ki?’i
Daha önce bir kitapta okumuştum.” Büyük insanlar kendilerine, küçük insanlar başkalarına sıkıntı çektirirler,” diyordu.
"Ölüm bu, ya bir adım geride, yada bir adım önümüzde hep bizi bekliyordu. Hiçbir acı, hiçbir ölüm bizi şaşırtmıyordu."
Kardaki Kan romanı 1996-97 yılları arasında Dersim’in o eşsiz dağlarında yaşanan mücadeleyi konu alıyor. Bager komutasındaki bir grup gerillanın Ali Boğazı’nda ki kış üslenmesiyle başlayan hikâye, bahar daha gelmeden devletin operasyonuyla karşı karşıya kalırlar. Bager, Berçem, Besta, Ali Musa, Şahin, Arya ve Sarya ile onlarca gerilla ciddi bir operasyonla karşı karşıyadırlar. Çatışma başladığında gerillaların irade savaşı, devlet güçlerinin teknik üstünlüğünün yanında doğa koşullarının karşısında da ciddi bir sınavla başbaşadırlar.

Roman kurgusu iç içe işlenmiş iki farklı öykü, iki farklı zamanı ele alıyor. Hikâye 1997’de geçiyor ancak Arya ile Sarya’ya verilen bir defter onları bir yıl önceki olaylara götürüyor. Gerillalar yine bir kış üstlenme yerine yapılan operasyonla zorlu kış koşullarında yer değiştirmek zorunda kalıyorlar. Açlık, soğukluk ve zorlu kış koşullarının yanı sıra ihanete gidenler nedeniyle ikide bir yer değiştirmek zorunda kalmaları; yapılan operasyonda şehit düşen arkadaşlarını, açlıktan dolayı bitkin düşen bedenlerin birde bitlerle olan mücadelesini konu alıyor.

İç içe geçen öykülerin ortak karakterleri Berçem, Besta, Palo ve Şahindir. Roman sadece kahramanları anlatmıyor, aynı zamanda ihaneti, düşmanlaşanları, yoldaşına düşmanlık edenleri de anlatıyor. Düşmana teslim olup birlikte birçok zorluğu yaşadığı yoldaşlarının şahadetine neden olan ihaneti de göz önüne seriyor. Kitabı okurken, Arya ile Sarya’nın hayatta kalmak için yediği otun tadını ağzınızda hissedeceksiniz.

Ali Musa şahsında ihaneti görürken; Berçem, Şahin, Palo, Arya ve Sarya şahsında yoldaşlığı, fedekarlığı ve yoldaşa bağlılığa tanık olacaksınız. Dersim ’96 ve ’97 diye bir tarihleme yapmak ve bunu edebi bir üslupla aktarma çabasına şahit olacaksınız. Edebiyatı ve tanıklığı biricik kılan, onun bir benzerinin mutlak olarak aynı hissi ve tadı vermeyişidir.

EDİP YALÇINKAYA KİMDİR?

1971 YILINDA Bitlis’te doğdu.1990 yılında Özgürlük Hareketine katıldı.1992 yılında tutuklandı ve DGM’de yargılanıp ömür boyu hapse mahkûm edildi. Halen Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevinde tutulmaktadır. Yazarın çeşitli gazete, dergi ve web sitelerinde yazıları yayınlanmaktadır. Çeşitli öykü ve şiir yarışmalarında dereceye giren yazarın ilk romanı “Ma Ülkesi” ikinci romanı “Mahsen” Belge Yayınlarından çıktı. Aynı zamanda Türkiye PEN üyesi olan yazarın “Kardaki Kan” yayınlanan üçüncü romanıdır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Edip Yalçınkaya
Unvan:
Kürt Roman Yazarı

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.