Ekber N. Necef

Ekber N. Necef

Çevirmen
7.7/10
7 Kişi
·
19
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
454 syf.
Agacanov, Sovyet Rusya döneminde yaşamış özellikle Selçuklular ve Oğuzlar üzerine yazdığı eserleri ile tanınan önemli Türkmenistanlı tarihçilerden.

Oğuzlar kitabı; Oğuzlar'ın coğrafyasını, Oğuz ve Türkmenlerin sosyo-ekonomik yapılarını, Oğuz Yabgu Devleti'inin teşekkül sürecini ve ayrıntılı biçimiyle Selçukluların oluşumunu, gelişimini, Horasan'a, Kafkasya'ya, Ön Asya'ya yayılışlarını askeri boyutuyla birlikte, boy-kabile'den ikta sistemiyle feodelleşmesinin ekonomik ve sosyal yapısında meydana getirdiği değişimleri, devletleşmesini birçok yazarın sözlü-yazılı kaynağını referans gösterek, karşılaştırmalı tarih yöntemiyle anlatıyor.

Kitabın ilk 60-70 sayfalık bölümünde taranan, araştırılan, karşılaştırılan eserler tanıtılıyor.

Dili ve anlatımı, dipnotları tarih okumaya meraklı okuyucuları bile zorlayabilir fakat o döneme dair değerli ayrıntılara ve bilgilere sahip.

İyi okumalar.
454 syf.
·47 günde·Beğendi·7/10
Oğuzların, Seyhun Nehri ve Aral Gölü civarlarındaki yaşantılarını ve tarihlerini öğrenmek isteyenler için Türkçe'ye çevrilmiş en yetkin eser olduğunu söyleyebilirim. Agacanov, Oğuz ülkesinin coğrafi konumunu, Oğuzların sosyal ve iktisadi yapısını ve de Oğuz Yabgu Devleti'nin siyasal teşkilatlanmasını açıklayıcı bir şekilde okuyucuya aktarmış. Ne yazık ki göçebe toplumlarda arşiv geleneği zayıf olduğu için Agacanov, daha çok seyyahların ve yabancı müelliflerin eserlerinden istifade etmiş.
Oğuzların Sir Derya boylarındaki tarihi ve sosyo-ekonomik yapılarıyla ilgilenenler için önemli bir eser. Tavsiye ederim.
454 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Selcuklularin kuruluşuna dair guzel bir kitap
Belh oguzlarinin ayaklanmasi
Rivayet ve efsane degil araştirma
Agacanovun okunmasi gereken bir kitabi
Oguzlara giris yaptim ama kendimi vererek daha okuyamadim o da muhteşem...

Yazarın biyografisi

Adı:
Ekber N. Necef
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 19 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.