Elif Kanca

Elif Kanca

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
73
Gösterim
Kitleler için günlük yaşamdan kaçış alanı olan oyun; iktidar için, kendi kurallarıyla çizdiği oyun alanında kitleleri denetim altında tutmasının ve meşruiyetini sağlamasının olanağıdır.
Elif Kanca
Sayfa 29 - Genesis Kitap
1980'li yılların medya siyaseti vasıtasıyla topluma yerleşen değer yargıları, 90'lı yıllarda gazetelere eklenen televizyonlarla etkisini arttırarak devam etmiştir.
Elif Kanca
Sayfa 104 - Genesis Kitap
Bu çalışmanın hipotezi, rekabete dayalı oyunların, iktisadi ve siyasi kriz dönemlerinde toplumda oluşabilecek tepkilerin yönünü değiştirmek amacıyla kitleleri oyalamaya yönelik gösterilere dönüştü(rüldü)ğü ve oyunların, dönemin iktisadi ve siyasi koşullarını taşıyan ve kitleleri manipüle eden ideolojik amaç işlevi gördüğüdür.
Elif Kanca
Sayfa 163 - Genesis Kitap
Roma'da halkın refahını sağlamaya yönelik temel yurttaşlık hakları olan kamu hizmetleri, iktisadi ve siyasi krizlerle birlikte siyasi stratejiler için verimli araçlara dönüşür. Bu stratejiler yiyecek dağıtımı gibi yaşamsal gereklilikleri içerdiği gibi halk hamamları, sirk oyunları, egzotik hayvanlar, at yarışları, spor müsabakaları ve tiyatro gösterileri gibi çeşitli zevklere yönelik olabiliyordu.
Elif Kanca
Sayfa 53 - Genesis Kitap
"Bu çalışmanın hipotezi, rekabete dayalı oyunların, iktisadi ve siyasi kriz dönemlerinde toplumda oluşabilecek tepkilerin yönünü değiştirmek amacıyla kitleleri oyalamaya yönelik gösterilere dönüştü(rüldü)ğü ve oyunların, dönemin iktisadi ve siyasi koşullarını taşıyan ve kitleleri manipüle eden ideolojik amaç işlevi gördüğüdür."

Oyunun Antropolojisi, Elif Kanca (Sayfa 163 - Genesis Kitap)

Yazarın biyografisi

Adı:
Elif Kanca
Unvan:
Türk Doç. Dr.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.