Elif Köksal

Elif Köksal

Yazar
9.5/10
2 Kişi
·
6
Okunma
·
1
Beğeni
·
151
Gösterim
Adı:
Elif Köksal
Unvan:
Türk Yazar, Öğretmen, Kranio-Sakral Terapisti
Elif Köksal, Nepal'de öğretmenlik ve öğrencilik yaptı. Halen Bodrum, Kadıkalesi'nde yaşıyor, kranio-sakral terapistliği yapıyor.
Orada isminiz, şimdiye kadar neler yaptığınız, geçmiş hayatlarınız, bundan sonra olacaklar, bir de ölüm tarihiniz yazıyor. Rişiler herhalde yolu nadi guruha'cılara düşecek olanları görmüşler, sade onlarınkini yazmışlar. Bir yoruma göre de kendi arkadaşlarının geleceklerini yazmışlar, bin yıllar sonraki hayatlarında, çağların en zoru olan Kafi Yug'da yeniden doğacak arkadaşlarına yardımcı olmak için. Kafi Yug, Demir Çağ. Nadi
yasasına göre, size ait bir yaprak varsa, yolunuz ister istemez düşecek bir nadi üstadına.
Hindu inanışına göre dünya ilelebet dört çağın arasında deveran ediyor. Karanlık çağ Kali Yug'dan sonra kıyamet kopuyor, sonra her şey yeniden başlıyor, yeniden altın çağdan geçiyoruz. Zamanların en zorlusu demir çağ Kali Yug 5200 sene önce başlamış, bitmesine daha çok var. Dünya Kali Yug'dan sayısız kez geçmiş. Hep beraber yozlaştığımız, dünyayı artık erdemin yönetmediği, ahlakın zayıfladığı, felaketlerin ve açgözlülüğün çağı Kali Yug.
İnsanların başkalarına kızgınlık, açıkça düşmanlık duyduğu, birbirini sebepsizce öldürdüğü, ağaçları kesip et yemeye başladıkları, karı kocanın arasında bile sevginin tükendiği çağ. Kali Yug'da yöneticiler halklarını korumak yerine dünyaya tehlike saçıyorlar. Bunları ben demiyorum, kadim Hint metinleri Puranalar diyor.
Bir hicra ölünce, diğer hicralar gece el ayak çekildiğinde cesedi soyup sokaklarda sürüklüyorlar, taşlayıp üzerine tükürüyorlar.
Ruhun gözü korksun bir dahaki hayatta hicra olmasın diye ...
Mudra, Asya Budist sanatında ellerin hareketinin adı. Buda heykellerinin mudraları hep bir şey anlatıyor. Buda'nın elleri bazen birbirine kavuşmuş oluyor, bazen bir eli dizinde diğeri toprağa değiyor ... Ellerinin sayısız mudrası, mudraların kendi dili var.
Hindular, tanrılar içerisinden kalplerine yakın buldukları bir tanesini seçip onunla daha çok konuşuyorlar. Hint sineması dedikoduları yazan dergilerin sinema yıldızlarıyla röportajlarında en sevdiğiniz tanrı hangisi diye soruluyor.
Asyalıların maalesef, açık tenli olsaydım keşke diye içleri gidiyor, kahverengi kendilerini çirkin sanıyorlar. Hindistan'ın asıl halkı mülayim Dravidyenler büsbütün kahverengiler. Bir ihtimal Balkanlar'ın kuzeyinden gelen beyaz Hint-Avrupa kavmi, savaş bilmeyen Dravidyenleri güneye sürmüş, hem kast sisteminin en altlarına koymuş.
219 syf.
·70 günde
Samimiyetinden emin olduğunuz yakın bir arkadaşınızın, yanıbaşınızda oturup Nepal gibi bize uzak (bizden de uzak) bir ülkede biriktirdiği anılarını, yaşantısını “günlük konuşma diliyle” anlattığını düşünün.. Kalemine üslubundaki bu sıcak ayrıntıyla renk katan yazar, okuyucusuyla arasında gerçekten bir yakınlık kurabilmeyi başarıyor; çevreyi betimlemek kaygısıyla aktarılmış birçok ayrıntının içinde okurunu boğmadan sesini duyurmayı ve o an'ı yaşatmayı başarıyor. Üstelik, farklı mistik bir çevredeki bu yeni sosyal hayata uyum sağlayabilmekteki zorlukları; kalabalıklar içindeki gizli yalnızlığını da yudum yudum okuyucusuna ikram etmekten geri kalmıyor.
Bu kitabı, keşfedilmesi gereken bir lezzet olduğuna dair içten inancımla tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Elif Köksal
Unvan:
Türk Yazar, Öğretmen, Kranio-Sakral Terapisti
Elif Köksal, Nepal'de öğretmenlik ve öğrencilik yaptı. Halen Bodrum, Kadıkalesi'nde yaşıyor, kranio-sakral terapistliği yapıyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.