Elif Sezginci

Elif Sezginci

Çevirmen
8.0/10
709 Kişi
·
2.604
Okunma
·
0
Beğeni
·
60
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
464 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Harlan Coben’in gerek tarzını gerek kitaplarını kısa zamanda çok sevdim. Kitapların ilk sayfasından itibaren gizem, merak ve heyecan duygularını fazlaca yaşamışımdır. Olay akışını fazla yavaşlatmayan anlatımı kitaplarını bir çırpıda okumamı sağladı. Gerçekten de o kadar akıcı ki kitapları bittiğinde kısa süreli doping etkisi yapıyorlar. Okuduğum kitaplarında, en çokta Myron Bolitar Serisi’nde, iki konuyu, aile ve sporu, doğrudan ya da dolaylı olarak mutlaka görmüşümdür. Konular tekrar ediliyor gibi görünse de Harlan Coben her kitabında okuyucusunu şaşırtmayı başarıyor en azından beni. Asla Vazgeçme kitabında yine aile konusu ön plana çıkıyor. Aynı mahallede yaşayan ailelerin başından geçen olaylar anlatılıyor. Coben hep kitaplarının sonunda ters köşe yapardı ama bu sefer Asla Vazgeçme kitabın giriş bölümünde ters köşe yaptı. Giriş bölümünde Yaradılış ve Evrim teorilerinin birbiriyle uyumlu olduğu düşüncesi vardı. Ama tabii bunun olayların ilerleyişiyle bir alakası yok. Asla Vazgeçme iki olay zincirine sahne oluyor. Mike ve Tia Baye’nin oğulları Adam Baye yakın arkadaşı Spencer Hill intihar ettikten sonra hayattan soğumuş ve içine kapanmıştır. Odasından çıkmayan, bilgisayarın başında çok zaman geçiren biri olmuştur. Ebeveynleri olan Mike ve Tia, her anne babanın yaptığı gibi çocukları Adam için endişelenmişler ve bu duruma çare bulmak için bilgisayarına yaptığı her hareketten haberdar oldukları bir program yükletmişlerdir. Program işe yaramış ve olaylar bundan sonra alevlenmiştir. Adam’ın içe kapanma sebepleri ortaya çıkacak ve başına gelenler sizi çook çooook şaşırtacak. İkinci olay tamamen Adam’ın olayından bağımsız gibi duruyor. Kitap boyunca bu iki olay nasıl birleşecek diye bekledim durdum. Sona doğru bir şeyler aydınlanmaya başladı ama yine de eksiklikler vardı. Ve sonu iki kere şaşırttı beni. Ne oluyor demeye kalmadan yuhhh demeye başladım, bitti. Benim için yine güzel, heyecan dolu bir Harlan Coben kitabı oldu Asla Vazgeçme. Çocukları için her şeyi yapmaya hazır aileler, ergenlik çağındaki gençlerin yaşadığı değişimler, katlanılmak zorunda kalınan acılar bu kitabın ana temasını oluşturuyor. Gönül rahatlığıyla öneriyorum. İyi okumalar
482 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Orman, okuduğum ikinci Harlan Coben kitabı oldu. Elimde tatil sürecinde bitirmek istediğim bir liste olduğu için bazı kitapları hızlı okuyorum. Orman’ı da hızlı okudum ama istemeyerek. Kitaptaki olayların seyri akıcı diyaloglarla sağlanmış. Bir diyalogu okumaya başlayıp bitirdiğinizde en az üç sayfa okumuş oluyorsunuz. Çokça diyalog olduğunu düşünürsek böylece kitabın hızlı okunmasını da anlarız. Hızlı okumaktan bahsetmişken tatilim başlayalı nerdeyse 20 gün oldu. Bu 20 gün içerisinde yaklaşık 4500 sayfa kitap okumuşum. Yaklaşık 20 gün daha tatilim var ve 5000 sayfa okunmayı bekliyor.

Orman. Ağaçların koyu karanlığında yaprakların hışırtılarına gizlenmiş ve ortaya çıkmayı bekleyen sırlarla dolu bir orman. Boyunları bir kulaktan diğer kulağa kadar kesilmiş iki ceset. İki de kayıp genç, Gil Perez ve Camilla Copeland. İki gencin kaybolmasının üstünden yirmi yıl geçmiş. Camilla Copeland'ın abisi Paul Copeland New Jersey'de bölge savcısı. Paul'un kardeşi kayıp. Annesi evi terk etmiş, babası ve karısı da ölmüştür. Hayatta sahip olduğu tek şey altı yaşındaki kızı. Öldürülmüş bir erkeğin cebinden Paul'un adresi çıkar. Dedektifler Paul'u morga çağırırlar. Paul, adamın cebindekilere bakarken tıpkı kız kardeşininkine benzeyen bir yüzük görür. Buna çok şaşıran Paul adamın yüzünü dikkatli incelemeye başlar. Ve adamın Gil Perez olduğunu düşünür. Yüzükle eskiye giden Paul kız kardeşinin yaşayabileceği umuduyla geçmişi kurcalamaya başlar. Araştırdıkça yeni şeylere ulaşacak ve şaşıracak, o şaşırdıkca siz de şaşıracaksınız.

Harlan Coben okumaya Myron Bolitar serisiyle başladım. Orman ile de seri dışı bir kitabını okumuş oldum. Akıcı diyaloglarıyla insanın zihnini yormayan, kitaplarının sonunda ters köşe yapan ve özgün kurgulama tarzıyla Harlan Coben sevdiğim yazarlar arasında. Büyük Vuruş ve Asla Vazgeçme kitapları da elimde. En yakın zamanda okumayı planlıyorum. Polisiye okumayı sevenlere rahatlıkla önerebilirim. İyi okumalar.
427 syf.
·Beğendi·9/10
Başından sonuna aksiyon ve gizemin hiç eksik olmadığı, zekice kurgulanmış çok sürükleyici ve güzel bir kitap. Konusuna gelince; Spor menajeri olan Myron'un menajerliğini yaptığı ünlü bir oyuncunun kız arkadaşı bir yıl kadar önce kaybolur. Kızın ablası Myron'un eski sevgilisidir. Kısa süre önce kızların babası ölü bulunur ardından kayıp kızın hayatta olabileceğine dair bulgular ortaya çıkmaya başlar ve her şey birbirine karışır.
425 syf.
·5/10
Yazarın okuduğum ilk -ve galiba son- kitabı.
Harlan Coben hakkında duyduğum övgüler sonucu başladığım fakat bir türlü beğenerek okuyamadığım bir kitap. Olaylar ve karakterler çok yüzeysel kalmış, sonu da iyi bağlanamamış bence. Kitabı yarım bırakmamak için zor dayandım.
Bir daha Harlan Coben okur muyum, bilemiyorum...
525 syf.
·8/10
Tuttum ben bu adamı, Anlatımı da, hikayeleri de tek düze değil. Keyifle okunan, merak uyandıran polisiye kitapları var. Serisini yapıyorum. Gerçi her kitabı aynı kalitede gitmiyor ama bakalım
408 syf.
·19 günde·9/10
Bolitar serisinin kitaplarından biri olan Kayıp'ta Myron'u 10 yıldır görüşmediği Terese arar ve Paris'e gelmesi için ikna eder. Myron Paris'e adım attığı an polis sorgusuna çekilir ve Myron sebebini anlayamasa da Fransız polisinin gözü artık sürekli onun üstündedir.
Okuduğum Harlan Coben kitapları içinde en iyisiydi diyebilirim. Her anı sürükleyici ve merak uyandırıcı olan kitapta herkeste aynı etkiyi yaratmayacağını bilsem de Myron'un Anne ve babası ile olan ilişkisi, diyaloglarının olduğu bölüm beni baya duygulandırdı.
525 syf.
·Beğendi·8/10
Harlan Koben benim ilk okuduğum kitabıydı ve kesinlikle okunması gereken yazarlardan biri olduğunu düşünüyorum kitap genel olarak çok iyiydi benim için tek eksisi başları biraz durağan işledi kitap ortalarda çok güzel açıldı ve yarattığı şüpheyi heycanı sonlarda çok güzel açıkladı ve sonlandırdı yine sonuyla beni şok eden kitaplardan biriydi gerilim heyecan sevenlere kesinlikle tavsiye ediyorum
520 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Merhaba 1K dostlarım :) Daha ilk sayfadan öylesine bir gizem ve heyecan ile başladı ki, beni hemen içine aldı. Çok başarılı, lakin sonuna kadar olaylar çok yön değiştirdi, tahmin edemedim. Hep 'acaba' lar ile okudum. Bu tarz sevenler için okunmasını tavsiye ederim. Sıkılmadan merakla okuyacaksınız :) Sevgiyle kalın....
415 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Heyecan dolu muhteşem bir kitap. Bir tarafta esrarengiz cinayetler, diğer tarafta kayıp bir çocuk.
Konular ilk başka birbirinden bağımsız gibi görünse de yazar hayret edeceğiniz bir biçimde bağlamış tüm olayları.
Keyifle ve heyecanla okuyacağınız bir kitap tavsiye ederim.kitabın son sayfasına gelebilmek için sabırsızlanacaksınız...
427 syf.
·2 günde·8/10
Polisiye romanlarında etkileyici yazanlardan biri Coben ve her kitabında olayları detaylı bir şekilde işleyip sonucu tahmin etmemizi önleyerek kitabı zevkli hale getiriyor. Bütün kitapları gibi bu da tatmin edici ve çok sürükleyiciydi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2.604 okur okudu.
  • 28 okur okuyor.
  • 757 okur okuyacak.
  • 30 okur yarım bıraktı.