Elif Türkölmez

Elif Türkölmez

YazarÇevirmen
7.9/10
19 Kişi
·
42
Okunma
·
3
Beğeni
·
206
Gösterim
Adı:
Elif Türkölmez
Unvan:
Türk Yazar
Bakıp bakıp bu niye böyle oldu ki acaba diye düşündüm. Ve sonra galiba buldum! Belki de çünkü bazı şeylerin yokluğu hayrımızadır.
Hep bir şeylere yada bir yerlere yetişme telaşıyla geçip gidiyor hayatlarımız.
Çağımızın bir hastalığına dönüşmüş durumda 'Yetişme Telaşı'
Mutluluğun beklentisiz olmak, dünyada bir taşın, yaprağın, tozun bile yerini değiştirme hırsından azade kalmak , hayatını, olduğu haliyle yaşarken şükran, neşe ve afiyetle akmak olduğunu hissettim.
Bu yüzden anlatıyoruz galiba.
Bu yüzden hikayeler var dünyada.
İyileşmek için.
Yaraları sağaltmak, acıları azaltmak için.
Mutluluk harika bir şey ama her zaman mutlu olmak zorunda değilim.

Sürekli bir yerlere koşturmak, bir şeyler almak ,olmayan paramla hediyeler ve yiyecekler toplamak, ilgi taleplerine cevap vermek ,yeni yıl harika olacak diye tekrarlamak, çok yorulmak, bitmek zorunda da değilim .

Memnun kalp en iyi hal.

Yalnızca mutlu olmadığımızda bunun fena bir şey olmadığını, sürekli Haz istencinin insanı tüketen bir şey olduğunu bilecek bir kalbe ihtiyacımız var
75 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Selam


Elif Türkölmez’in ismini ilk Burcu Aykar’ın yönetmenliğini yaptığı ve Akbank kısa film festivali, Antalya Altın Portakal Film Festivallerinde yarışan ve her iki festivalden de birincilik ödülü alan kısa film ile tanımıştım. Ablam kısa filmi bu kitap içerisinde yer alan Ablam öyküsünden yola çıkılarak senaryosu yazılmış ve çekilmiş bir filmdir. (Çok da güzel bir filmdir denk gelirseniz eğer kaçırmadan izleyin derim)

Şimdi kitaba geçelim. Yazarın ilk kitabı ve kitap içerisinde barındırdığı 18 ufacık öyküden meydana geliyor. 75 sayfalık bu ufacık kitabın içerisinde yer alan her bir öykü son derece sade, duru bir dille son derece samimi, içerisinde otantik ögeler barındıran öyküler. Öyküleri okurken çokça Sait Faik Abasıyanık öykülerini düşündüm. Tarz olarak birbirlerinden oldukça farklı olan öyküler olsa da yazar Sait Faik gibi sıradan insanların görünmeyen, bilinmeyen belki de dinlenmeyen öykülerini anlatmayı tercih ediyor. Olabildiğince minimal öyküler bunlar. Öykülerdeki kişiler ya sizin kapı komşunuz ya da sokağınızdan yürüyerek geçen bir yaşlı amca, çocuk gibi hissediyorsunuz.

Zihninizi, kalbinizi dinlendirmek isterseniz ya da çok güzel öyküler okumak isterseniz bir günde bitebilen bu ufacık öykü kitabını alın, okuyun derim.
232 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Nasıl oluyor bilmiyorum ama her yazısında sizde yaşanmışlıklarınızdan izler buluyorsunuz. Her yazıda size dokunacak, sizde yer edecek bir satır oluyor. Bazen yol kenarında bulduğu bir ota bile öyle şefkatli yaklaşımı var ki ben bunu nasıl daha önce göremedim diye kendinize şaşırıyorsunuz. Instagram hesabında zamanla yayınladığı yazıların toplandığı bir kitap " Her Şey Geçer ". Hayat nasıl basit yaşanırın bir çok örneğini göreceksiniz hatta yeri gelip Elif Türkölmez'in sade yaşamına özeneceksiniz. Çünkü ben kendimi bir ara " acaba ben ada hayatında yapabilir miydim? " diye sorgularken buldum. Kitapta ne tarz yazıların olduğunu merak ediyorsanız Elif Türkölmez'in sayfasını ziyaret edin.
80 syf.
·5/10
Kitap 2-3sayfalık 18 farklı öyküden oluşuyor. Dilini fazla basit buldum, yazara diğer kitabı olan “Her Şey Geçer”le bir şans daha vermeyi düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Elif Türkölmez
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 42 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.