Elizabeth Farrelly

Elizabeth Farrelly

Yazar
7.6/10
10 Kişi
·
25
Okunma
·
4
Beğeni
·
983
Gösterim
Adı:
Elizabeth Farrelly
Tam adı:
Elizabeth Margaret Farrelly
Unvan:
Yazar
Doğum:
Yeni Zelanda, 1957
Elizabeth Farrelly 1957 yılında Yeni Zelanda’da doğan mimar, yazar, eleştirmen, köşe yazarı. Aynı zamanda Sidney Üniversitesi’nde Mimarlık bölümünde misafir doçenttir. Bir önceki kitabı “Glenn Murcutt: Three Houses” 1993’de yayımlanmıştır.
İnşa ettiğimiz dünyada güzellik son derece ender rastlanan bir şey. Güzelliği ne kadar çok istersek, sanki o kadar az mümkün kılıyoruz. İnsanlar,çaresizlik içinde, yeni yapılan ucube binalara kimin onay vermiş olabileceğini, herkesin söz hakkına sahip olduğu bir sistemde bu kadar çirkinliğin nasıl olup da normal bir şey hâline geldiğini düşünüyorlar. Elimizden geleni yaptığımız halde, büyük zenginliğimize ve neredeyse sınırsız teknik becerimize rağmen, çevremizi güzel ya da en azından hoş kılmak neden bu kadar zor ?
Elizabeth Farrelly
Sayfa 65 - Yapı Kredi Yayınları
Filozof John Armstrong, yirminci yüzyılı "tek çıkar yolu hissizleşmek ve zekiymiş gibi davranmak olan, travma geçirmiş bir çocuğa" benzetiyor.
...bir ikilemin içerisindeyiz. Hepimiz kaçmak istiyoruz. Ama sorun şu ki, hep birlikte kaçmaya kalkışıyoruz.
Elizabeth Farrelly
Sayfa 204 - Yapı Kredi Yayınları
Yaklaşık yarım yüzyıllık acı tecrübeler bize gösterdi ki, helen gideni aratıyor. Yeni yapılaşmalar genelde orantısız, kişiliksiz ve hemen her zaman çirkin.
Elizabeth Farrelly
Sayfa 65 - Yapı Kredi Yayınları
Mutluluk paradoksu işte tam da budur. Bizi mutlu edeceğini düşündüğümüz şeyler mutluluk vermiyor; buna rağmen, genç bir aşık gibi, sırf bu yüzden bu şeyleri daha da fazla istiyoruz.
Hepimiz ihtiyaç duyduğumuzdan daha fazla eşyaya sahibiz, ama yine de kredi kartı borcumuz aldığımız kilolardan daha hızlı bir şekilde artıyor, çünkü sahip olmak zorunda olduğumuz Alfa Romeo Spider'lar, Fransız marka kırışık önleyici kremler var. Eşya, eşya, hep daha fazla eşya.
Elizabeth Farrelly
Sayfa 130 - Yapı Kredi Yayınları
Arzunun olmadığı bir dünya sönükleşir. Grip olup da tat alma duyunuzu yitirmeniz bile sizi her türlü istek ve amaçtan mahrum bırakmaya yetebilir. İşte bu yüzdendir ki Freud, Nirvana ilkesi olarak adlandırdığı arzu duymama isteğini ölümle ilişkilendirmiştir. Yine bu yüzdendir ki Aziz Augustinus, o ünlü duasında, Tanrı'dan kendisini erdemli ve ölçülü kılmasını isterken, "Ama hemen değil," diye de eklemiştir.
Çoğu hükümet, birçok kurum ve neredeyse bütün reklamlar varlıklarını korkuya borçludurlar. Hepsi de umutlarımızı okşarken bir yandan da korkularımızı sömürürler.
Elizabeth Farrelly
Sayfa 28 - Yapı Kredi Yayınları
Güzellik - daha kuru ifadeyle,estetik - mimariyi anlamlı kılan, onu bizzat mimari yapan şeydir. Öyleyse, inşa ettiğimiz binaların çoğu neden görsel açıdan güzel olmak söyle dursun, vasat bile değil? Dünyamız giderek çirkinleşiyor.
Elizabeth Farrelly
Sayfa 62 - Yapı Kredi Yayınları
252 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Mutluluğun Sakıncaları'nda doyumsuz bir tüketim toplumuyla karşı karşıyayız… Aynı zamanda göz alabildiğine uzanan beton yığınlarının, asfaltların ve reklam panolarının arasına serpiştirilmiş, mantar gibi bitiveren muazzam ve şaşaalı alışveriş merkezlerinin, geniş arabalarla süslü kocaman evlerin diyarındayız. İnsanların gitgide daha da miskinleşip televizyon karşısında pineklediği bir dünya burası...
252 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Mutluluğun Sakıncaları, adından anlaşılmayacağı(!) üzere, bir "mutluluk sakıncalıdır" kitabı değil. Yazarın temel savı şu: özgürlükler dünyasında isteğin, arzunun sonu gelmiyor. Bu sonsuz arzular denizinde, herhangi bir şeye sahip olarak mutlu olacağımızı sanıyoruz ama durum hiç de öyle değil. Mutlu olmak üzere istediğimiz şeylere sahip olduğumuzda sandığımızdan az mutlu oluyor hatta mutlu dahi olmuyoruz. Ne yapıyoruz peki? Bu kez mutluluğu daha çok istemek de arıyoruz. Bu da dünyaya daha fazla tüketim, daha fazla bina, daha fazla "kötü sanat" ve daha az tatminle dönüyor. Kitapta yazarın sanat, mimari, sinema, psikoloji, pazarlama ve diğer pek çok konuda fikirlerine yer verdiği kişilerin yanında, kendi özgün fikirleri de mevcut. Esprili dili olan kitap, son bölümünde yazarın "Bir Hayalim Var" adını verdiği ve gelecekte Avustralya özelinde bir dünya hayali de okunmaya değer. Özellikle mimari ile ilgilenenlerin pek çok gözlem ve değerlendirmeyi bulabileceği kitap, okumaya ve üzerinde zarif kırmızı kalem hamleleri yapmaya değer.
252 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Olağan mevkimizin , yaşam ortamımızın ,  ev ya da araba konforumuzun hep daha iyisini ve daha kalitelisini arzulamakla yalnızca kendi benliğimizi ölçüt aldığımızın farkında değiliz.
Gereksiz itkilerimiz başta bize , doğaya ve hayvanlara neler kaybettirdiğinin bilincinde değiliz. Yazar bunun özgecisizliğini eleştirel bir dille yüzümüze fırlatıyor. Düşüncesizliğimizin nelere mal olduğunu ifade ediyor. Son bölümde hayal ettiği ütopyanın olması ümidiyle kitabı , bir evebeyn tarafından tembihlenmişcesine bitiriyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Elizabeth Farrelly
Tam adı:
Elizabeth Margaret Farrelly
Unvan:
Yazar
Doğum:
Yeni Zelanda, 1957
Elizabeth Farrelly 1957 yılında Yeni Zelanda’da doğan mimar, yazar, eleştirmen, köşe yazarı. Aynı zamanda Sidney Üniversitesi’nde Mimarlık bölümünde misafir doçenttir. Bir önceki kitabı “Glenn Murcutt: Three Houses” 1993’de yayımlanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 40 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.