Elizabeth Solopova

Elizabeth Solopova

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Adı:
Elizabeth Solopova
Unvan:
İngiliz Akademisyen, Filolog ve Yazar
Doğum:
20 Ocak 1965
Elizabeth Solopova, İngiliz bir filolog ve New College, Oxford'da araştırma görevlisi.
Tolkien held a belief that there was a connection between languages and mythologies throughout his career. In 'A Secret Vice', he observed that 'for perfect construction of an art-language it is found necessary to construct at least in outline a mythology concomitant', andthat the construction of a language 'will breed a mythology'.
Many features of Bilbo's adventures in The Hobbit, such ashis title 'thief', the episodes with the stolen cup, the path under the mountain, leading into the dragon's layer, Smaug's personality, his rage and the destruction of a nearby town, are all examples of plot elements which appear in Beowulf.
Tolkien commented that a story which he started to write in 1914, based on the narrative about Kullervo from the Finnish national epic Kalevala, was the 'germ' of his attempts to write legends.
In LOTR, the men of Gondor and their allies fight against what is described as the forces of darkness, monsters and beasts, such as the Lord of the Nazgul, the legions of Morgul and the mumakil.

There is a tradition of portraying the Huns in a similar way, as a blindly destructive, irrational force, an embodiment of evil and a threat to the civilised world.
Humans possess free will which is essential for their nature as moral beings. Evil arises when they use their free will to reject good and is absent when they choose good.
In 'A Secret Vice', he wrote about the desirability of an artificial language for international communication. The comments he made late in life, however, were more negative.

In 1956, in a draft letter to Mr. Thompson, he wrote: 'Volapük, Esperanto, Ido, Novial, etc etc are dead, far deader than ancient unused languages, because their authors never invented any Esperanto legends'.
The term 'the problem of evil' applies to philosophical debates about the origin of evil, its nature, its role in the world and what should be one's response to it. The answer to these questions, (...), is that evil is the absence of perversion of good. It does not exist and cannot be defined independently of good.
107 syf.
·3 günde·10/10
En sevdiğim 3 şey bir arada: Tolkien, Diller ve Mitoloji. Yüksek lisans ve tez araştırmalarına dalmışken buldum Solopova'yı. Okulun kütüphanesinde, Tolkien kısmında gezinirken denk geldim aslında. The Keys of Middle-earth adında bir kitabı daha var yazarın, o da en kısa süre içinde Okudukları sekmesine eklenir diye umuyorum.

Akademik üslupla yazıldığı ve bolca edebi terim içerdiği için okumakta zorlanacağımı sanmıştım ama konular başlık>alt başlık şeklinde incelendiği ve nerede ne okuduğum belli için anlamakta güçlük çekmedim. Anlatının yetersiz kaldığı yerlere küçük notlar eklenip akıcılık sağlanmış, her başlığın sonuna da ileri okuma kısmı eklenip hem kitapta kullanılan hem de konu hakkında yazılmış kitap ve makaleler sıralanmış. Bir kitabı okuyup benzer yirmi kitaptan daha haberdar oluyorsunuz böylece, bir taşla birkaç kuş.

Tolkien'in büyük ölçüde etkilendiği Gotik dili ve edebiyatı için ayrı bir başlık atılması ve bu edebiyatın a'dan z'ye incelenmesi çok hoşuma gitti. Daha önce Gotik dili veya edebiyatıyla ilgili herhangi bir şey okuduğumu hatırlamıyorum, ama önümdeki birkaç kitaptan sonra bu konuya da bir göz atacağıma eminim.

Yine Tolkien'i LOTR yolunda etkileyen İngiliz edebiyatından ve özellikle Beowulf'tan çokça bahsedilmiş. Beowulf efsanesiyle LOTR arasındaki benzerlikler, karakter bazında incelenmiş ve bu incelemeler, karşılaştırmalı edebiyat okumayı ya da bu türle ilgilenmeyi düşünenler için kutsal nitelikte. Ek olarak, bu kitapta birçok kez alıntılanan, Tolkien'in Beowulf adlı kitabı da okunmalı. Tolkien'in mitolojiye ve şiire bakış açısı bu kitabıyla çok daha iyi anlaşılıyor.

Tolkien'in dil yaratma serüveni, bu isteğinin tarihçesi ve dillerin ilham kaynakları, gelişme süreçleri ve teknik özellikleri de koca bir bölümde incelenmiş. Kitabın en keyifli yeri burasıydı sanırım, Tolkien'in Fince'den etkilenip yeni bir dil oluşturmaya kalkması, sonrasında yine Fin klasiği olan Kalevala'dan etkilenip "İngilizlerin de bir mitolojisi olmalı" diyerek oluşturduğu dile bir de mitoloji yaratması... Kısacası Tolkien'in zekasına bir kez daha hayran oluyorsunuz bu bölümde.

Genel olarak okuması hayli keyifliydi diyebilirim. Konuyla ilgilenenler ya da merak gidermek isteyenler için kesinlikle önerilir.

Keyifli okumalar. :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Elizabeth Solopova
Unvan:
İngiliz Akademisyen, Filolog ve Yazar
Doğum:
20 Ocak 1965
Elizabeth Solopova, İngiliz bir filolog ve New College, Oxford'da araştırma görevlisi.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.