Emel İzmirli

Emel İzmirli

Çevirmen
9.2/10
29 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
49
Gösterim
Adı:
Emel İzmirli
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
325 syf.
Tolkien'in ileride kuracağı fantastik dünyanın ilk adımı Hobbit... Yüzüklerin Efendisi üçlemesi hayranlık duyduğum bir film serisi olduğu için Hobbit'in filmleri çıkacağını duyunca çok mutlu olmuştum lakin filmleri izleyince aynı şekilde mutlu olamamıştım. Ancak kitabı gayet güzelmiş.

Kitap eğlenceli bir atmosferde ve masalsı bir havada geçiyor, nitekim yazılış amacı da masal olmasi yönünde diye biliyorum. Hobbit Bilbo hikayenin merkezinde, serüveni okurken yazarın bu hikaye üzerinden vermek istediği mesaja odaklandım. Bir kere Hobbit'ler küçük ve kendi hallerinde yaşayan canlılar, güvenlikleri için de dış dünyaya karşı izole yaşamaları kendileri için en iyi yol olarak gözüküyor. Nitekim Hobbitlerden de macera arayan biri çıkmıyor. Bilbo hariç. O bile aslında bir yanıyla maceradan kaçınmak isteyen bir Hobbit'tir. Ancak 'Took' tarafına söz dinletemez. Gandalf'ın da işgüzarlığıyla kendini sürükleyici ve zorlu bir maceranın içinde bulur. Başlarda sinik bir karakter özelliğindedir. Bir nevi Gandalf'ın gölgesi altındadır. Gandalf gidince Bilbo, daha özgür olur ve zorluklar karşısında kendisi çözümler bulmak durumunda kalır. Zorunda kalmak bazen insanın gelişimi için elzemdir. Çocuğunuz her düştüğünde onu yerden siz kaldırırsaniz, o çocuk büyüyüp koca insan olduğunda her 'düştüğünde' yine sizi arayabilir bir 'çocuk' gibi ve bundan bir ölçüde de siz sorumlu olursunuz.

Bilbo, birçok hikayede olduğu gibi kahramanın erginlemesini yaşar yani sinik bir halden zorlukları bir bir atlatarak baştaki halinden uzak bir şekle yani özgüvenli ve daha cesur adımlar atan, çözümler bulan bir şekle bürünür. Zaten bu, mitolojilerin, kahramanlık hikayelerinin hatta başka tür roman ve hikayelerin işlediği en önemli konudur. Tolkien de bunu başarıyla icra etmiş. Ayrıca bir nevi başta çocuğuna ne kadar küçük ve zayıf olursan ol veya böyle görünürsen görün, boyundan büyük işler yapabilecek potansiyeli içinde barındırırsın. Yeter ki şartları zorla ve kendini keşfet ve ileri doğru adım atmaya cesaret göster.


İyi okumalar
325 syf.
·3 günde·Puan vermedi
''Topraktaki bir oyukta bir hobbit yaşardı.''
Hobbit, J.R.R Tolkien Orta Dünya Evreni serisinin ilk kitabı...
Kahramanımızın adı Bilbo Baggins, 1.50 boylarında, diğer ırklar tarafından ''buçukluk'' takma adı aldığı Hobbit ırkındandır. Hobbitler evlerine ve rahatlarına düşkün, arkadaşlık-komşuluk bağları kuvvetli, piposever ve çok yemek yiyen bir ırktır. Bu ırk, kendilerine dönük sabit bir yaşamları olduğundan dolayı diğer ırklar tarafından unutulmaya yüz tutulmuştur.

Bilbo Baggins bir gün bahçesinde piposunu içerken Gandalf adında bir büyücümüzle karşılaşır ve büyük bir görevde kendisine ihtiyaç duyduğunu öğrenir, tabi akşam çatkapı gelen 13 cücenin yemek stokunu yalayıp yuttuğunda...
Mükemmel kurgu ve gün boyu hiç sıkmayacak bir masalsı bir anlatım diline sahip bu kitabı ve seriyi herkese öneririm.
2013'te filmi yayınlandı, iyi, güzel ve ''biraz farklı'' bir eser ortaya koymuşlar. Eğer filmi izleyeyim kitabını  okumaya gerek yok derseniz kitaba yazık edersiniz. Çünkü kitapta; şahıslar ve olaylar daha farklı kurgulanmış. Ayrıca Orta Dünya evreni eserlerinin hepsi maalesef sinemaya uyarlanmadı. Yani bir yerden sonra tıkanır ve kitaplara sarılmak zorunda kalırsınız.
325 syf.
·10/10
'Hobbit' bir seviyede sadece büyüleyici bir macera hikayesidir, belki de şimdiye kadar anlatılan en büyüleyici ve maceracı olanlardan biridir. Orada ne kadar basit olduğunu gördün mü? Eğer okumadıysanız, yapmalısınız, çünkü oldukça keyifli. Bir düzeyde söyleyecek çok şey yok. Hikayenin, olması gereken basit eğlence olarak tadını çıkarın. Çocuklarınıza okuyun ve yüzlerinden parlayan heyecan ve sevinç içinde lüks yapın. Bu yeterli.

Ama sadece basit bir eğlence olsaydı, bunun sadece iyi bir kitaptan başka bir şey olacağını düşünmüyorum. Bunun yerine, bu basit çocuk hikayesi yankılanıyor ve büyülüyor. Daha büyük ve daha büyük bir şeyle dalga geçiyor ve ipucu veriyor ve en ince zekâlardan biri gibi, talimat vermediği, ders verdiği veya küçümseyici olduğunu hissetmeden ders veriyor ve ders veriyor.

Özünde, incelemeyi açtığım şikayet, Tolkien'in iyi bir zaman hikayesinin her zaman çok hızlı bir şekilde anlatıldığından şikayet ettiği çok sayıda nüans gözlemden birinde bir varyasyon, ancak kötü bir hikaye çoğu zaman olayları kapsaması için çok fazla kelime gerektirir. Bu fikir beni ne sıklıkta büyüledi.

Hikayenin nasıl açıldığını da düşünün, Bilbo'nun formda kibar ama ruhsal olmayan esrarengiz yansıtıcı tavırları ve Gandalf'ın 'Günaydın' anlamı üzerine sürekli meditasyonu ile düşünün. Gandalf'ın nazik mizahında ne kadar içgörü gizli! Bilbo gibi kendimizi ne sıklıkta buluruz, gerçekten anlamadığımız bir şey söyler ve basit anlamlarından farklı olarak bir şey ifade etmek için kelimeler kullanırız! Kendimizi ne kadar sık ​​sık "kaba olmak istemiyorum ama ..." derken, aslında "Çok kaba olmak istiyorum, işte geliyor!" Kaba demek istemeseydik, kesinlikle ne dediğimizi söylemezdik. Bunun yerine, "Kaba olacağım ama normalde kaba biri olduğumu düşünmeni istemiyorum ..." veya "Kendimi ileri süreceğim, ama ben '

Bence bunu sadece iyi bir kitaptan daha fazlası yapan, ama harika bir kitap. Tolkien, çok fazla insani başarısızlığımız için bizi nazikçe şişirebiliyor ve bunu, aşikarlığı kabul etmeden ya da insanlığın bu kadar açık başarısızlıkları için şişlemek isteyenlerle ortak olan kendinden nefret etmeden yapıyor.

Güçlü ve formlu kahramanlar hakkında hayal kuruyoruz ve edebiyat kaydettiğimiz sürece var. Çizgi romanlarımız, abartılı insan erdemleri her zaman, başkaları için doğru olan her ne olursa olsun, 'insanları iyi dövüyor' olan neo-pagan efsanevi kahramanlarla doludur. Bu modern Ajax'lar, Helens ve Aşil gişe baskınları ve ben de içsel en özel fantazi hayatlarımıza hâkim olmayı hayal ediyorum. Elbette, fantezimizin süper kahramanı, popo atma, karşı cinsi çekme ve iradesini başkalarına uygulama kabiliyetiyle süper insani etiklere sahip olabilir, ancak her zaman güç fantezimize bağlıdır ve sonuçta ikincildir. erkeklik. Tolkien'in kahramanı Heracles, Lancelot, Beowulf veya Batman'dan ne kadar farklı - kısa, küçük, sıradan ve zayıf.

Yine de, aslında sadece 'ortalama bir Joe' değildir. Bilbo, Heracles kadar abartılı, idealize edilmiş bir kahramandır, sadece Bilbo'nun neredeyse insanlık dışı olduğu nitelikler, normalde kendimize sahip olmak konusunda hayal ettiğimiz nitelikler değildir. Bilbo naziktir. O basit. O alçakgönüllü. Güç ve servetin onun için çok az çekiciliği var. O kibardır. Payından daha azını alır ve aldığını verir. O barışı yapan biri. Yanlış bir şekilde hapsedilmesine rağmen, kin taşımaz ve kendisine yapılan yanlışlar için intikam istemez. Aksine, yiyecek çaldığı için özür diliyor ve aldığından çok daha fazla tazminat ödemeyi teklif ediyor. Kötü muamele görmesine rağmen, hiçbir düşmanlığı yoktur. Kendini asla öne çıkarmaz, ama diğerleri yaptığı zaman asla büzülmez.

Bu farklı kahraman olma konusunda ne sıklıkla hayal kuruyoruz ve yine de yaparsak ne kadar iyi oluruz? Thorin gibi kalplerimizde ilan edebilseydik ne kadar iyi oluruz ki: "İçinizde bildiğinizden daha çok iyiler var, kibar Batı'nın çocuğu. Biraz cesaret ve biraz bilgelik, ölçülerde harmanlanmışsa. istiflenmiş altının üstündeki değerli yiyecek ve tezahürat ve şarkı, daha neşeli bir dünya olurdu. " Ne kadar yanlış bir şeyden sonra aç kalıyoruz? 'İnsanları iyi dövme' gücüne sahip olsaydık gerçekten ne kazanırdık? Hangi gerçek kullanımı da koyabiliriz? Aşil'in hızı, gücü ve silah kullanma becerisinden ziyade Bilbo'nun erdemleriyle süslenmeyi en çok istiyorsak, bireysel olarak ve bir insan olarak ne kadar iyi oluruz? Bu sadece çocuklar ne kadar az olgun

Şimdi, incelememde taraflı olduğumu itiraf ediyorum. Bu kitabı 16 yaşından okudum. Üç kopyasının dikenlerini sürekli okuma ile kırdım. Yine de savunmamda, birçok kişi tarafından kitabın sadece ılımlı bir hayranı olduğumu söyleyeceğim. Kitabın, Bradbury'nin 'Fahrenheit 451'in kahramanı gibi, bütün bölümleri bellekten okuyabilecek birkaç adanmışını tanıyorum - bu, eğer dünyanın tüm teknolojisinin ani yıkımından kurtulacak birkaç kitaptan biri olmasını sağlar sadece dünyanın hikaye anlatıcıları hayatta kaldı. Hiçbir kitabın bu kadar iyi olabileceğini düşünmeye meyilliyseniz ve incelemem bunu çok iyi yazıyor, çok daha iyi. Karşılanacağı veya aşılacağından emin olmak için düşük beklentilerle gidin. Söylediklerimi unut şunu kaydet, "Eğer okumadıysan,
325 syf.
·4 günde·9/10
Henüz bitirmedim ama Tolkien'in bu kitabı çocuklarına masal diye yazmış olması gerçeğine değinmek istiyorum. Çocuğu Celal Şengör müymüş anlamadım gözlerim birbirine girdi (olumlu eleştiridir).
325 syf.
·4 günde·7/10
Tolkien Hobbit'i çocuklar için masal niteliğinde yazmış fakat yıllar sonra fantastik edebiyata giriş yapmaya karar vererek Hobbit ile kurduğu Orta Dünya'yı Yüzüklerin Efendisi ile devam ettirmiş. Bilbo Baggins ve beraberindeki on üç cücenin hazineli gollumlu ejderhalı macerasının anlatıldığı hoş bir kitaptır hobbit. Bilbo ve on üç cücenin macerası diyorum çünkü Gandalf anca araziydi, hikayeye buyur etti sonra kayboldu gitti. Okunası fakat aman aman çok süperdi öldüm bittim diyecek kadar harika bi kitap değildi. Okur musunuz okumaz mısınız bilmem, beni de ilgilendirmez. İyi günler.
325 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
J.R.R. Tolkien' in middle earth evreninin başlangıcı bildiğim kadarıyla. Kitabın en sevdiğim yanı fantastik ögeleri bile çok güzel anlatıyor olması. Yazarın bilmeceleri, şiirleri ve güzel betimlemeleri ile kitap daha da bir güzel oluyor. Bence okunması gereken en iyi fantastik kitaplardan biri. Masal kitabı olarak piyasaya sürülmüş bir kitabın efsane middle earth başlangıcı olması ne garip. iyi okumalar
336 syf.
·10/10
Tolkien'in uçsuz bucaksız orta dünyasına giriş için mükemmel bir başlangıç.
Bir solukta okuyabileceğiniz orta dünyanın temellerini atan, Tolkien'in, Yüzüklerin efendisi üçlemesinden önce zemin hazırlamak adına çocukları için düşünüp yazdığı muhteşem eser.