Emel Tümbay

Emel Tümbay

Çevirmen
8.0/10
4 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Adı:
Emel Tümbay
Tam adı:
Prof. Dr. Emel Tümbay
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
320 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
"Kuru öksürugüm 15 gundur devam ediyor.
Oysa sadece bir gece ateslendim ,bol bol burnum aktı basit bir soğuk algınlığı demiştim ...böbrek üstü bezimde bir ağrı da başladı son günlerde...yoksa veremmiyim ?
T4 hormonum daimi doktor kontrolü altında ...hiv olabilirim ...domuz gribi? ??bağışıklık sistemim sağlam değilse? Ya hücrelerim çöküyor da..farkında degilsem.!
Havadan puskurtulen kimyasallarla zehirleniyorsam ..veba! Sars! Şarbon!!!!

Işte kitabı okuyunca heryerinizde farklı bir ağrı tespit edebilirsiniz..:) bunun bireysel değil toplumsal olduğunu bir düşünün. .dünyanın başına gelmiş en yokedici salginlar ,bunların yarattığı toplumsal değişimler, göçler, hayatını bu hastalıklara çağre bulmak için söndürmüs (ki kendilerini denek olarak kullananlar var ) bilimadamları, doktorlar..

Ve nihayetinde bir arada yaşamaya çalışan milyarlarca insan ..yeni bir virüs. .dünyayı tam tur dolasmadan bırakmayan bir afet..belki doğa bilinçli olarak ,zaman zaman insan sayısındaki çoğalmaya denetlemek adına bu üretimi gerçekleştiriyor ..kim bilir ? Sorular ,sorular. .kim hayatta kalabilir?en güçlü bedene sahip olanlar mı? Aklını kullananlar m? Hem yapay salginlar üretip ,hem çare satanlar mı?

Başımıza ne gelmiş ,ne gelecek bilmek isterseniz ...okuyunuz efendim

Sağlıkla kalın. ..
320 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
NG'da bir belgeselde, bir zat konuşurken altta meslek alanında "Virüsolog- Virolog" yazmıştı. Bende amma karizmatik ya demiştim . Dünyaya bir daha gelirsem Virüsolog- Virolog olmak istiyorum. İşte kitaptan bazı ilginç bilgiler. Sonrasında da düşüncelerim :)
--------------------------------------------------------------------------------
1- Porfiri: Yunanca porphuros(mor)kelimesinden gelen genetik hastalık, adını hastaların mor renkli idrarından alıyor. İskoç Kraliçesi Mary (Meşhur katolik olan) bu hastalıktan müzdaripmişler efendim. Yaşadıkları ve krizleri tek kelime ile korkunç, kitaba saklıyorum :)
2- Hemofili: Genetik kodlarla aktarılan bu hastalık, Avrupa'da monarşinin bitmesinin en büyük nedeni. Koca kraliçe Victoria hemofili taşıyıcısı ve sağ olsun bütün çocuklarına aktarmış ve hepsini uzaklarda ki yüksek yüksek tepelere gelin, damat verince Rus,Prusya, İspanya hanedanlıklarının sonunu resmen hazırlanmış. Çok ilginç bir hikaye. Bu arada Hemofili bir babanın kız çocuğu yüzde yüz hemofili taşıyıcısı oluyor maalesef :(
3- Patates Mantarı: Bu küçük mikrop İrlanda'nın açlıktan kırılmasına ve şuan ki ABD halkının her 10 tanesinden birinin İrlanda kökenli olmasına neden olmuş. En ilginç bilgi ise domuzlarla ilgili. Domuz o dönemde arsa sahibi olmak kadar değerli, insanlar domuzlarına sarılıp uyuyormuş bu yüzden kumbaraların domuz şeklinde olması efendim...Kara 47 diye adlandırılan ve ülkede tek bir patates bile bulunmamasına neden olan salgın sonucunda maalesef insanlar köpek ölüleri yemek zorunda kalmış.:( İngiltere'nin en ufak yardım göstermemesi İrlanda'nın İngiltere nefretini çokta haksız kılmamakta.
4- Kolera (Bakteri) İki bilim adamının kapışması Pettenkofer (Kolera havadan bulaşır) VS Koch (Bakteri tezi )... efendim kapışma o kadar büyük ki pettenkofer öğrencilerinin önünde kolera hastasından alınan örnekleri yemiş, sonucunu demiyorum kitaptan okuyunuz :D Nightingale cidden eli öpülesi bir kadınmış onu da saygıyla analım.
5- Çiçek (Virüs): Hekim Janner'a çok şey borçluyuz. İnek memesinde yer alan çiçek hastalığından adam aşı buluyor. Üzerinde deney yaptığı ilk dana olan Blossom'un derisi şuan St. George kütüphanesinde. Ayrıca Çiçek İlk biyolojik silah: Aztek ve İnka medeniyetlerinin yüzde 90'nını kurutuyor ve bu bilerek yapılıyor. !!!
6-Veba (Bakteri): Fareler değil efendim, farenin üzerindeki pireler suçlu :) Justinyen vebası tarihi en büyük dehşetlerinden biri.
7- Frengi (Bakteri): Tuskegee çalışmaları tek kelime ile katliam, insanlara bilerek frengi bulaştırıp, o dönemde tedavisi bulunmasına rağmen tedavi edilmeyip binlerce kişi ölüme gönderiliyor.
8-Verem (Bakteri): Biliyorsunuz her veremli ya romantiktir ya sanatçıdır. Kendim keman çaldığımdan bana da derler bu kadar çalma verem olacaksın diye. Bu anlayış o dönemde veremli hastalarının güzel ve romantik olduğu düşüncesinden. Garip... Soluk ten, hafif kanlı bir ağız, soluk eller, çökmüş gözler...???? Stetoskop bu arada verem sayesinde bulunuyor. Ayrıca sanatoryum tedavilerinin verimliliği ise SIFIR
9-Sıtma (Bakteri): Sıtmada ateş genelde 41 derece, suçlu yine taşıyıcı sinek dişi Anofel.. Bunu keşfetme hikayesi harikaydı.Sıtmada dalak şişip patlıyormuş... Korkunç... İngilizcesi Malaria (Kötü-Hava)demekmiş.ve ta roma dönemine dayanıyor hikayesi okunmalı.
10- Sarıhumma(Virüs): Karantina kavramı, İtalyan'da gemilerin 40 gün limanda bekletilmesinden ortaya çıkıyor. Karantina kısaca 40 gün demek. İngilizler bu rengi sarı olan insanları Q harfi ile işaretleyip sarı ceketliler diye adlandırılıyor Bu yüzden sarı renk pandemik hastalıklarda bu kadar kullanılıyor. Sarıhumma hayvanlarda gözükmüyor bu yüzden deneyler insanlar üzerinde yapılıyor. Doktor abimiz avuç avuç siyah kusmuk bile yiyor ama hastalık bulaşmıyor. Neden ? O sinek illa gelip bulacak sizi.
11- Grip(Virüs): 1918 grip salgını tam bir felaket, korkunç hatta. Nefret ettiğim bir hastalık grip neden önlenemiyor diye hep sorardım. nedeni mutasyon. Bu iğrenç virüste H ve N proteinleri var H proteinin 15, N proteinin 9 türü var. H1N1, H1N2, H3N5,..... oho aşımı dayanır. .)
12- AIDS(Virüs-HİV): çok ilgi çekici bir şey bulamadım. Öğütlenen ilk şey: Bilinçli olmak...
Ayrıca Antijen-Patojen ilişkisi harikaydı belki onuda anlatırım :) Ben sevdim kitabı... En kötü tarafı okurken kendimi hep hasta hissettim :) Herkese iyi okumalar.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Seviyorum araştırma kitabı okumayı, elimde kalem sürekli bir şeylerin altını çizmeyi, yanlarına şunu araştır bunu araştır diye not almak fikrini...
Farklı araştırma konularını inceleyen insanlar bana hep vay be dedirtmiştir. Bu kitabı da ilk gördüğümde oldukça heyecanlandım ve bir solukta okuyup bitirdim. Kitapta temel olarak: Bir pandeminin(bulaşıcı hastalık; nasıl hemen doktor oldum görüyorsunuz :) ortaya çıkışını, belirtilerini, etkilerini, tedavi yönetimi, günümüz dünyasındaki son halini anlatıyor. Belirli sayfalarda tıp terimleri kullanılsa da beni sıkmadı açıkçası ama bilim ve latinceyi sevmeyenlere biraz zor gelebilir. Özellikle hastalık tanımlanırken ve bulaşma dönemlerinde çok fazla tıbbi terminoloji kullanılmış. Kitabın adına sadık kalması çok hoştu. Ciddi anlamda dünyaya etkileri çok iyi bir biçimde anlatılmış. Bunları okuyup vay be demek çok ama çok güzel bir deneyimdi. Bence araştırma sevenler için oldukça okunabilir bir kitap, dünyada ki ilim ve bilim aşkına da hayran kalacaksınız.
Bu arada tüm bu hastalıklar hala yaşıyor......*...
320 syf.
·39 günde·5/10
hem sağlık hem de tarih okuması yapmak isteyenleri tatmin edebilecek bir kitaptı, fakat öncesinden sağlıkla ilgili altyapısı olanlara doyurucu gelmeyebilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Emel Tümbay
Tam adı:
Prof. Dr. Emel Tümbay

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 36 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.