1000Kitap Logosu
Emily France

Emily France

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
64
Okunma
0
Beğeni
176
Gösterim
240 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Riley, Jay, Noah ve Kate... Biri annesini, diğeri babasını, biri ağabeyini, bir diğeri ise teyzesini kaybeder... Her birinin, yitip giden sevdiklerinin ardından içlerinde kor gibi yanan soruları, özürleri, hisleri ve tarif edemedikleri özlemleri kalmıştır. Bir gün Riley, annesini; sonraki gün Jay, babasını; birkaç gün sonra da Kate, teyzesini hayalet haliyle karşısında görür. Tabi her biri önce sessizce irkilir, korkar ve birbirlerine anlatamazlar. Ta ki Noah da olaya dahil olana kadar... Jay'ın babası eski araştırmacılardandır. Zamanında Aziz Ignatius'a ait olduğu sanılan haçı bulur. Ölümünden sonra araştırmaları yarım kalır ve bulduğu haç evinin salonunda, cam bir fanusta hatıra olarak saklanır. Tabi üzerinde "dokunmak yasaktır!" notu ile... Haça dokunmak yasaktır, evet, oysa 'yasaklar da çiğnenmek içindir' gerçeğinden yola çıkılarak yazılmış, hafiften gençlik rüzgarlarıyla dolu tatlı, hüzünlü, masum bir romandı. Hayalet temalı olsa da, duygusal kısmı daha ağırdı. Ve bilgilendirici kısmı da. Mesela bahsi geçen Aziz Ignatius'a ait hikayenin doğruluk payı kaynaklardan alıntı yapılarak aktarılmış. Beden ölse de ruh bir sebeple dünyada asılı kalabiliyor, yaşayan insanları kendi istekleri doğrultusunda yönlendirebiliyormuş. İyi olan ruh insanı iyiliğe, kötü olanı ise kötü kötülüğe yaklaştırıyor; karar kişinin iyi veya kötü oluşuyla şekilleniyormuş... ;)
İşaretleri İzle
6.5/10 · 64 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
240 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Çok kolay okunabilecek farklı bir fantastik kitaptı, her ne kadar bazı olaylar çok abartı gelse de daha önce hiç bir fantastik kitapta benzerine rastlamadığım içindi. Yas destek grubundan tanışan dört arkadaştan üçü günlük hayatlarında ölmüş kişileri görünce bunu antik bir haç kolyesiyle ilişkilendiriyorlar.
İşaretleri İzle
6.5/10 · 64 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
240 syf.
·
6/10 puan
#kitapyorumu #işaretleriizle #signsofyou Merhaba Ceviz'in müritleri güzel bir genç yetişkin romanı önerisiyle geldim bugün. Kısmen gizem, kısmen de hayalet hikayesi olan kitap, kederin gençler tarafından deneyimlenmesini anlatıyor. Sevgi, kayıp, yaşamla alakalı büyük sorular gibi konular çerçevesinde düşünebiliriz kitabı.  On altı yaşındaki Riley, annesinin ölümünün üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen hala kendisini suçluyor. Yaşadığı suçluluk duygusu kendisini daha gerçek hissetmesine yol açıyor. Riley ve yas destek grubundaki arkadaşları, kaybettikleri sevdiklerine dair vizyonlar görmeye başladığında gizem daha da artar. Arkadaşlarından Noah kaybolduğunda diğerleri onu bulmak için kolları sıvarlar. Yazarın anlatım yeteneği etkileyici. Kişisel trajedilerle başetmeye çalışan ancak mizah ve zarafetten vazgeçmeyen gençleri çok güzel aktarmış. Dini tarihten bahsedilmesi ve hikayeye yedirilmesi gerçekten çok güzel ve dini vaaza dönüştürmediği için de sevindim. Emily France'ın keder ve yas tasvirleri inandırıcı, kendinizden de bir şeyler bulabileceğiniz tarzda ve güzel. Gençlerin kafasındaki büyük yaşam sorularını mizah ve lirizmle ele alıyor. Riley ve üç arkadaşı aracılığıyla Emily France, neden içgüdülerimize güvenmemiz gerektiğini ve farkındalığın önemini araştırıyor. Akıllıca yazılmış, dokunaklı bir kitap arayanlara öneririm
İşaretleri İzle
6.5/10 · 64 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
240 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Öncelikle, ben kitabı gerçekten çok beğendim. Farklı bir konusu var ve bu konu çok başarılı bir şekilde işlenmiş. Karakterler çok iyiydi. Yazarın, onların psikolojilerini oldukça başarılı bir şekilde ele aldığını düşünüyorum. Kitabın arkasında yatan tarihi bir gerçeklik vardı. Bu kitabı çok daha ilgi çekici ve etkileyici kılmış bana göre. Yazarı da tebrik ederim. Baya bir araştırma yapmış gibi görünüyor. Sonu benim hoşuma gitti aslında. Biraz havada bırakılmıştı, evet ama sanırım ben de bunu sevdim. Kitaba yakışır bir son olduğunu düşünüyorum. Özellikle sondaki çiftimiz harikaydı :)) Merak ediyorsanız alıp okuyabilirsiniz. Yeni bir şeyler öğrenmiş olursunuz ve keyifli vakit geçirirsiniz diye düşünüyorum :))
İşaretleri İzle
6.5/10 · 64 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
240 syf.
·
6/10 puan
Riley, Kate, Jay ve Noah’nın ortak bir özellikleri vardır, sevdikleri birini kaybetmiş olmaları. Bir rehabilitasyon merkezinde tanışıp çok iyi arkadaş olurlar. Bir gün kutuda buldukları ve asla dokunmamaları için uyarısı olan haçlı bir kolyeyi takıp denerler. Sonrasında Riley bir markette kaybettiği annesini, Kate teyzesini, Jay ise babasını görür. Sadece kendi kayıplarını da değil, diğer bütün ruhları görmeye başlarlar. Bu olayı arkadaşları Noah’ya anlattıklarında bir araştırma yapıp, bilgi toplamaları gerektiğini söyler ve kimseye bir şey söylemeden ortadan kaybolur. Geri döndüğünde ise bu yaşananların arkasında daha fazlası olduğunu farkeder. Sonrasında araştırmalar, mağaralar, iletişime geçmeye çalışan ruhlar, kayıplarının acısı içinde çabalayan bu arkadaşların maceralarına giriş yapıyoruz. Güzel bir kitaptı. Özellikle ailenizden ya da yakınınızdan birini kaybettiyseniz bazı yerleri sizi etkileyip, yüzünüzde bir tebessüme sebep olabiliyor ve ‘ Neden olmasın ? ‘ diye düşündürebiliyor. Özellikle birinden özür dilerken buna sebep olanın iyi bir ruh olduğu, sarhoş olurken de buna sebep olanın kötü bir olduğu düşüncesi çok değişik geldi. Ve ürpermelerimizin, tüylerimizin diken diken olmasının ya da bazen bir hafiflik hissettiğimizde veya ağırlık hissettiğimizde bunun sebebinin ruhlar olması çok ilginç bir düşünce idi. Kısacası ben sevdim kitabı. Samimi, dost canlısı, sıcak bir hikayeydi. Yazarında sonda açıkladığı üzere Loyolalı İgnatius’un gerçek olması ve gerçekten de ruhlarla ilgili araştırmalar yapıp, yaşadığı tecrübeleri ve olasılıkları kaleme alması ayrı ilgi çekici ve şaşırtıcı geldi. Sonu biraz havada kalmış gibiydi, daha farklı bitebilirdi belki ama yine de sonu çok büyük bir hayal kırıklığı yaratmıyor. Tavsiye ediyorum.
İşaretleri İzle
6.5/10 · 64 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
240 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
İki sene önce toprağa verdiğiniz annenizi,bir anlığına markette şampuan alırken görseydiniz ne yapardınız ?Ben gözüne fener tutulmuş tavşan gibi kalırdım.Ama Riley ve arkadaşları Allahtan benden daha soğukkanlılardı da olayı çözene kadar üstüne gittiler. . Riley,Noah,Jay ve Kate.Her biri ailelerinden birini kaybettikleri için katıldıkları rehabilitasyon programında tanışan 16 yaşında lise öğrencileridir.Ve bir gün Riley,markette ölen annesini görür.Bir anlığına.Ardından Jay ve Kate de kendi kayıplarını görürler.Bir yandan bunun sebebini araştıran dörtlü diğer yandan buldukları kanıtlar ve yaşadıkları tecrübeler ile ölümden sonraki yaşamın gizemli kapısını aralamış olurlar.Peki bunu nasıl çözeceklerdir ? Yada çözmeye önce kendilerinden mi başlamaları gerekiyordur ? . Son zamanlarda okuduğum her kitap bir miktar kalbimi kırıyor.Bu kitapta da her bir karaktere ayrı ayrı üzüldüm ama Riley,kalbimi en çok kıran oldu.Onun duygularını okurken o yaşta bunu yaşamak zorunda kalmanın ne kadar zor olduğunu anladım. Karakterlerinin inandırıcılığı da çok iyiydi.Yazar karakterlerini öyle bir anlatmış ki , okurken siz de 16 yaşında yaptığınız hataları düşünüyorsunuz.İşlediği konu da baya ilginçti.Ölü insanlar görüyorlar,nasıl görüyorlar,ne oluyor derken kitabı elinizden bırakamıyorsunuz.Sadece sonu azıcık tatmin etmedi beni.Sanki böyle bi havada kalmış gibi geldi.Belki de devamı vardır Bir de kitap bana bir şey öğrettiyse,sebepsizce ürpermelerimizin asla sebepsiz olmadığıdır.Beni baya geren ve meraktan çatlatan bu kitabı aşşırı öneriyorum canlarım
İşaretleri İzle
6.5/10 · 64 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
240 syf.
·
4 günde
·
2/10 puan
Ne anladım? Koca bir hiç.. Kitabın araka kapak yazısını okuyunca açıkçası farklı şeyler bekledim. Kurgusu sağlam olsa da yazıya dökümü o kadar sağlam değil. Kutsal bir nesneye dokundukları için üç arkadaş da ailesinden ölen kişileri görmeye başlıyorlar. Ve üç arkadaş da bu gizemin peşine düşüyor. Kitapta fantastik öğeler var, türü fantastik ama ben hiç de fantastik okuyormuş gibi hissetmedim.
İşaretleri İzle
6.5/10 · 64 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.