Emine Gedik

Emine Gedik

Çevirmen
7.5/10
13 Kişi
·
32
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
90 syf.
Ben..
.
Kitabın ilk yirmi beş, otuz sayfası kurduğum şu cümle oldu: "Tannrrıımm, al canımı!" Bir arkadaş tavsiye etti. "Günde iki kere okuduğum oluyor Siyahlı, denemelisin" dedi,aklımı çeldi. Kitabı okumaya başlayıp da ilk otuz sayfasını geçene kadar kendisine hem içimden hem de kısa mesajdan hakaret ettim.

İlk sayfaları bu kadar gömdüm. Peki ilk sayfalar ne oluyor? Ne siz sorun ne ben anlatayım. Çünkü anlamadım. :) Bir sürü grup var. Bu gruplar ;Altın Kızlar, 2125, 7588 vs tarzı.. Aklımda bu rakamları tutmaya başladım, yeniler geldi. Tam tamam hepsi dedim, isimleri değişti..

Kitaba gelecek olursam. İnsanlardan ve "BEN" kavramından habersiz birkaç topluluk şeklindeki insana, "BİZ" kavramı aşılayarak, her şeyin birlikte mücadele edilerek başarılacağı "DÜŞÜNCESİZLİĞİ" aşılanmaya çalışılıyor. Lâkin "BENİM" adamım bu düşünceyi kimsenin gidemediği ormana gidip orada bir ev bulup, sığındıktan sonra,o evde bulunan kitapları okuyarak, "BEN" kavramını keşfederek aşıyor. Bu sayede adamım egoistlik adımı attı diye düşündüm ama yine birliğinde sevdiği insanları düşünerek onlara yardım etmeyi düşündü.

Kitapta sürekli "BİZ" dediği için ben onları çoğul sandım ama meğersem biz, "BEN" oluyormuş.

Velhasıl kelam.. Okumak isteyen ilk 25-30 sayfa öldüğünü hissedecek ama sonra aşırı bir nirvana yapacak.

Pdf'si mevcut. Okumak isteyene gönderebilirim. İyi okumalar. :)
78 syf.
·Beğendi·8/10
Ayn Rand'ın komünist/sosyalist düşünceye karşı misilleme olarak yazdığı bir eserdir. Yazar benliğin değerini, benliğin toplumsallık adına tamamen yol olduğu bir distopyadan yola çıkarak anlatmaktadır.
78 syf.
Bazen biz demekte bencillik olabiliyor hayatta bu kitap tam da bunu anlatıyor.. Dünya var olduğundan beri insanların sahip olduğu "ben" kavramının nasıl yok edildiği ve insanların "biz" kavramıyla esir edilmeye çalışıldığı, başkalarının istediği hayatı, başkaları için değil, hayatı kendiniz dilediğiniz gibi, kendiniz için yaşamanız gerektiği gerçeğini suratınıza vuruyor.. Kütüphanemde duran en kısa kitaplardan biri hala baskısını bulabilirseniz mutlaka okuyun..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 32 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 42 okur okuyacak.