Emine Tanırgan

Emine Tanırgan

Yazar
9.2/10
5 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
16
Gösterim
Bazen düşünüyorum Allah (c.c), insanın yüklenemeyeceği yükü vermiyor omuzlara. Bazen serzenişler yükseliyorsa da semâlara, acıları hissetmeyince elindekinin kıymetini idrak edemiyorsun. Düşünüyorum, insan ne ile yaşar diye? Yitiğim bu diye mi bilmem ama sevgi geliyor ilk olarak aklıma.
140 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitap, annesinin ve babasının ölümünden anneannesi ve dedesini sorumlu tutan ve onlara karşı asi Mihrican'ın öyküsünü anlatıyor.Mihrican'ın içindeki öfkeyle okulda ve mahallede herkesle kavga halindedir. Okula gelen Nermin'le arkadaşlık kurmaya başlayan Mihrican sevmeyi ve sevilmeyi öğrenir. Nermin'in hastalığı nedeniyle yurtdışına gitmesiyle hayatı alt üst olan Mihrican artık kime güvenecek, kimler karşısına çıkacaktır?
140 syf.
·7/10
Emine Tanırgan- Mihrican


“Vücudum ağlayan bir dağ gibiydi. Kendimi ne kadar dik tutsam o kadar içimdeki ateş dışarıya fışkırıyordu. Gözlerimdeki yaşları ne kadar gizlemeye çalışsam da beni dinlemiyorlardı. “


“Galiba yıllardır ilk defa kaybetme korkusunu yeniden tadıyordum. Taze bir yara kanaması değildi, bilakis kabuklanmış bir yara yeniden açılmıştı. Onulmaz bir hasret ve ardına gizlenmiş yenilgi sırtımı sıvazlıyordu pişkince..”


O gün benim için bir bitiş çizgisiyken aynı zamanda başlangıç da oldu. Ona bir söz vermiştim. Onun gidişiyle ağlamamayı öğrendim. Beni, bana emanet etmişti ve ben emanetine iyi bakacaktım. “


Hani bazı insanlar vardır ya. Daha doğuştan hayata yenik ve ezik başlarlar. Doğdukları an bile acı bir hayatın başlangıcının habercisidir. İşte Mihrican tam da böyle bir insan olarak dünyaya geldi. Çünkü acı çekmediği tek bir an bile yok. Mutlu olduğu günlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez.. Tüm bu âsi tavırları, hayata ve insanlara olan öfkesi hep bu yüzden.. Peki sizce haksız mı ? Ona kimse nasıl bir hayat istersin diye sormadı. Al bu hayatı yaşa dendi ve acılardan oluşan bir ömür önüne kondu.. Ne yapsın dı bunca acının karşısında.. Mutlu bir insan rolü mü ?


Kendimi sık sık Mihrican’ın yerine koyup okudum kitabı. Ve hak verdim.. Ne saf ve güzel bir yüreği var halbuki.. Kitapta türk filmi havası da sezdim bunu sevdim. Bu tarz kitapları sevenler için tavsiye ederim, keyifli okumalar ️
140 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
"Neler oluyor? Neden şuranda değilsin? Ne var söylesene?"
.
Elife, gizlice etrafına bakındı ve beni usulca kenara çekti. "Bak Mihrican! Benden duymuş olma sakın ama Gaye ve onun tayfası senin hakkında herkese çok berbat şeyler söylemiş."
.
Sinirlenip çatacak bir konu bulduğuma sevinmiştim ve hemen öfkeyle bir çığlık kopardım.
.
"Şey... Mihrican, bak ne olur beni ele verme. Gaye, dün laboratuara giderken senin saçında bit görmüş. Ve bunu herkese anlatmış. Bu yüzden de herkes senden uzaklaşıyor."
.
Yukarıda okuduğunuz alıntı beni derinden sarstı. İlkokulda yaşadığım tüm travmaları hatırladım bir anda. Yazar beni çok üzdü ): O yüzden hemen bitiremedim, bir türlü elim gitmedi okumaya. Biliyordum, yazar beni yeniden sarsacaktı. Sarstı da. Tötü yazar
.
Mihrican anneannesi tarafından büyütülen 3 kardeşin en büyüğü, en huysuzu ve en şükür bilmeyeni.
.
Küçük yaşta anne babası ölünce anneannesinin maaşıyla kıt kanaat geçinmeye çalışıyorlar. Üstüne üstlük de Mihrican'ın hırçınlığı, bitmeyen açgözlülüğü dayanılacak gibi değil. Nermin adında bir kızla arkadaş olduğunda düzeleceği yerde daha da çığrından çıkıyor.
.
Mihrican bile kendi öfkesinin sebebini anlayamıyor bazen. Sonra gizlenmiş bir sandıkta bir gazete güpürü ve mektup buluyor Mihrican. Gazeteden korkunç bir cinayeti okuyor. Mektubunda okuyunca, Yıllar boyunca ondan gizlenilen sırrı öğreniyor...
.
Devamı yok. :)) Mihrican çok yakında @kerasuskitap farkıyla 2. Basıma geçecek. Şimdiden tebrik ediyorum ve size de Kerasustan almanızı tavsiye ediyorum. (kapak ne çıkacak meraktayım)

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.