Aslı E. Perker

Yazar 7,8/10 · 44 Oy · 6 kitap · 85 okunma ·  7 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

7 okur beğendi.
44 puanlama · 9 alıntı
0 haber · 1.221 gösterim
85 okur kitaplarını okudu.
220 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Aslı E. Perker'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Aslı E. Perker'in Biyografisi

Aslı E. Perker 1975'te İzmir'de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini babasının görevi nedeniyle farklı Anadolu şehirlerinde okuyarak tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Bir reklam ajansında metin yazarı olarak yazım kariyerine başlayan Perker, sırasıyla Aktüel Dergisi, Radikal, Yeni Binyıl ve Sabah gazetelerinde gazeteci-röportör olarak çalıştı. 2001 yılında New York'a taşındıktan sonra profesyonel hayatını çevirmen olarak sürdürürken bir yandan da edebiyat çalışmalarına ağırlık verdi. Ve ilk romanı Başkalarının Kokusu 2005, ikinci romanı Cellat Mezarlığı 2009, üçüncü romanı Sufle 2011 yılında çıktı. Makaleleri halen çeşitli yayınlarda yayımlanmakta olan Perker New York, İstanbul ve Foça'da yaşamaktadır.
Ilgın, bir alıntı ekledi.
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

onun yerine kırık kalbine sarılıp uyudu o akşam.

Sufle, Aslı E. PerkerSufle, Aslı E. Perker
Ilgın, bir alıntı ekledi.
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

insan sevdiği kadının yüzünü bir kez daha görmek istiyordu. ne kadar soğuk olsa da. apar topar vedalaşılamıyordu.

Sufle, Aslı E. PerkerSufle, Aslı E. Perker
Ilgın, bir alıntı ekledi.
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

intihar etmek aklımdan geçmiyor değil, ama onu bile clara'sız yapamıyorum.

Sufle, Aslı E. PerkerSufle, Aslı E. Perker
Ilgın, bir alıntı ekledi.
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

insanların her zaman, her konuda söyleyecek bir şeyleri vardı zaten. daha önce üzerinde düşünmedikleri bir konu olsun, ne dedikleri sorulduğunda sanki kırk yıllık uzman gibi hemencecik fikirlerini beyan ederlerdi. ne kadar doğru, ne kadar yanlış, ne kadar etkili ya da etkisiz olduğuna aldırmaksızın.

Sufle, Aslı E. PerkerSufle, Aslı E. Perker
Burcu Egene, bir alıntı ekledi.
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

- Sen benzemiyorsun anneme
- Anneler kızlarının içindeki saatli bomba.. Eninde sonunda patlar

Sufle, Aslı E. Perker (Sayfa 188 - Doğan Kitap)Sufle, Aslı E. Perker (Sayfa 188 - Doğan Kitap)
kinokume, bir alıntı ekledi.
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İçimde bir boşlukla uyanıyorum sabahları. Lüzumsuz bir güne uyanmışım gibi hissediyorum.

Başkalarının Kokusu, Aslı E. Perker (Sayfa 35 - Everest)Başkalarının Kokusu, Aslı E. Perker (Sayfa 35 - Everest)
Ilgın, bir alıntı ekledi.
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

yaşadığı acı zamanla öyle bir doruk noktasına ulaştı ki, artık bu histen kurtulmak isteyip istemediğini sorgulamaya başladı. onu besleyen bir felsefe vardı bu duyguda. sınırsız mutluluğu yaşamış olan birinin hüznün de sınırsız olanını arama isteğiydi belki de. ne olursa olsun ortalarda yapamama hali.

Sufle, Aslı E. PerkerSufle, Aslı E. Perker

Aslı E. Perker kitap incelemeleri

Hayriye Gül, Sufle'yi inceledi.
 23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Üniversitede okul kütüphanesinden almıştım. Kapağı ve adı etkileyici gelmişti. Aldım, okudum. Simdi bakiyorum üç sene geçmiş ama nasıl etkilenmişsem, damağımda nasıl bir tat bırakmışsa hala aklımda. Bugün kitapçıda görünce aklıma ilk gelen karater Lilia oldu. Filipinli olup, Amerikaya eğitim için gittiğinde evlenip oraya yerleşmeye karar vermesi ile başlamisti hayatının zorluğu. Marc ve Ferda kitabın sonunda kendi içlerinde kazanmis olsa da Lilia için her sey geçmişti artık. Ve Lilia bana öğretti ki " ne yaparsan yap kendin için yap."

Burcu Bergen, Başkalarının Kokusu'yu inceledi.
03 May 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aslı Perker'i çok fazla seven bir insanım ben. Herhangi bir kitabını alıp da okumadan acaba ne çıkacak karşıma diye düşünmem içim rahattır. Çünkü; ilk sayfa ile birlikte sizi de yanına alır macera içine koyar dolu dizgin gidersiniz. Başkalarının kokusu, bir çok ana karakteri barındırır. Bu karakterlerin yan karakterleri bir zaman sonra ana karakter olarak karşımıza çıkar ve onların hayatlarını inceleriz.

Kitabın genelinde bir "anne" etkisi mevcut... Zeynep'in annesinin sevgisine muhtaçlığı, Süreyya'nın annesi ile yaşamaya başlaması, Melis'in annesinin hayatına etkisi, Fecir'in annesinin onu dışlaması ve eleştirileri, Volkan'ın annesinin sevgisi, Bülent'in annesinin hayatına olan baskısı, Tamer'in annesinin kimliğini kabullenişi ve İzzet Bey'in annesinin öldürülüşüne olan şahitliğinin hayatlarındaki büyük etkisini tüm kitapta görüyoruz. Her karakterin mutlaka birbiri ile olan tanışıklığı olan bir öykü kurmacası bu, iplerle birbirine başlanmış bir kukla gibi.. Herkese tavsiye ederim Aslı e. Perker okumayı.

Melike Koyaş, Kar İzleri Örttü'ü inceledi.
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Kısa öykülerden oluşan keyifli bir kitap. Yeni yazarlarla tanışmak için şahane bir fırsattı benim için. Bazı öyküler sıkıcı olsa da beni kendine bağlayıp elimden bırakamadan okuduğum öyküler de oldu, tavsiye ederim.

kinokume, Sufle'yi inceledi.
 11 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sufle, adı gibi tatlı, okuması kolay, keyifli... Mutsuz üç insanın yollarının mutfakta kesişmesini anlatıyor kitap. Okurken çoğu kez, kitabı bırakıp mutfağa koşar adım gitmeyi, bir şey pişirmeyi istedim ama yapmadım, belki siz yaparsınız :)

Burcu Bergen, Kar İzleri Örttü'ü inceledi.
25 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir çok yazarı keşfetmeme ön ayak olmuş şahane kitap. Her bir öykünün temasının kar ve cinayet olması ise yazarların yaratıcılığı hakkında bize ışık tutuyor. Mutlaka okunmalı.

Burcu Egene, Bana Yardım Et'i inceledi.
 21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Halbuki kitapları 23 dile çevrilen dünya çapında tanınan bir yazar. TanIşmakta geç kalmışım malesef.. Akıcı, samimi bir dil, her sayfasında merak uyandıran kurgu. Tek sorun, bazı bölümler yarım kalmış gibi. Sanki kitabın devamı yazılıyor da Aslı'yla Hakan'in macerasını kaldığı yerden yeni bir baskıda okuyacakmışız gibi... Kimbilir, belki de öyledir gerçekten...

Burcu Bergen, Cellat Mezarlığı'ı inceledi.
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aslı Perker okumayan var ise şiddetle tavsiye edebileceğim bir yazar. Cellat mezarlığı ise bir solukta okuyup her sayfasından zevk alacağınız bir kitap.

Osmanlı İmparatorluğu zamanlarında cellatların öldüğünde mezar taşlarının boş bırakıldığını biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum. Aslında mezarcı İsa ile Hamit'in Fuat ile Lütfü'nün ve bir çok kurbanın hikayesi bu. Okunmaya değer.

özlem, Bana Yardım Et'i inceledi.
08 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ben bu kitabı tesadüfen Facebook'da keşfetmiştim. Önerilen sayfalarda yazarın sayfası çıkmıştı ve oraya girince de kitabı gördüm. İsmi "Bana Yardım Et" olan bir kitabın ilgimi çekmemesi imkansız :D O zamandan beri de okumak istiyordum. Güz Okuma Şenliği'nde bir kadın yazara ihtiyacım olunca da ben de fuara gitmişken alayım dedim ve aldım :D

Konu şu: Aslı adında bir yazar var. Bir süre önce anneannesine kaybetmiş ve o zamandan beri ciddi uyku problemleri yaşıyor. Baya günde 2-3 saat falan uyuyabiliyor. Uluslararası bir yazar programıyla Avusturya'ya gidiyor ve orada bir hemşirenin evinde kalıyor. Bu vasıtayla da yaşlı bir kadınla tanışıyor. Aslı yaptığı tüm hesaplarda bu kadının yaşını 130 buluyor. Ayrıca, evinde kaldığı hemşirenin kedisini anneannesinin reenkarne olmuş hali sanıyor.
Nasıl konu? :D Karakterin adının Aslı olmasını çok sevdim. Böylece kitabın ne kadar gerçek ne kadar kurgu -tabii ki kurgu olduğu aşikar yerler var :D- olduğundan emin olamadım ve bu okumamı keyiflendirdi.

Kitap büyük sayılabilecek bir puntoyla yazılmış, sayfa kenar boşlukları çok ve diyalog kısımlarında da satır araları daha açık. O yüzden çok kolay okunan bir kitap. Ben yapmadım ama başına otursanız bir günde çok rahat biter. 246 sayfa zaten.

Bilmiyorum ben Aslı Perker'i keşfettiğim için çok mutluyum. Biraz Alper Canıgüz'ü hatırlattı bana. Onun kitapları da böyle garip, gizemli şeylerle dolu ve böyle keyifli bir şekilde okunabiliyor. Yazarın birkaç kitabı daha varmış. Ama benim en çok ilgimi çeken 22 dile çevrilmiş Sufle oldu. Okuma listeme aldım, kesinlikle okuyacağım.

Böyle işte. Kitabı tavsiye ederim, pişman olacağınızı hiç sanmıyorum.

Yıldız Açıl, Kar İzleri Örttü'ü inceledi.
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Çok rastlanmayan bir türde yazılmış , birbirinden değerli 20 yazarımızın öykülerinden oluşan bir kitap #karizleriörttü Kimler var kimler :)
*********
Öykülerin hepsinde ortak olan üç tema var. Yılbaşı, kar ve cinayet.
*********
Evet bu yirmi öyküden bazılarını sevemedim, ancak öyle içine alan hikayeler de var ki ..iki-üç sayfalık öykü size çok kalın bir romanı bir solukta okumuşsunuz hazzı veriyor. Bazılarının tadı damağınızda kalıyor. Bu hikayenin devamı gelmeli mutlaka dediklerim oldu, muhtemelen sizinde olacaktır..
*********
Daha önce kalemi ile hiç tanışmadığım ama mutlaka okumalıyım dediğim yazarlar oldu. Bunun yanında iyi ki yazıyor dediklerimi bir kez daha alkışladım.

Yani demem o ki kitaplığınızda bulunması gereken bir kitap :)

Özge, Kar İzleri Örttü'ü inceledi.
12 May 00:24 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Hakan Günday için okuduğum bir kitaptı. 20 farklı hikayeden oluşuyor. 20si de güzel diyemeyeceğim ama Türk edebiyatı açısından farklı ve denendiği için mutlu olduğum bir tarz. Farklı ve hayal gücünüzü uykudan uyandıracak bir şeyler okumak isterseniz tavsiye ederim.Bütün öyküler kar ve cinayet temalı olduğu için sizinle benzer kurguyu hayal eden yazarı keşfedebilirsiniz. Ben yine de Hakan Günday diyorum.

Bütün İncelemeleri Göster