Giriş Yap

Emrah Şahin

Yazar
9.0
1 Kişi
Unvan
Yazar
Yaşamı
Florida Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Direktörüdür. Ayrıca Küresel İslam Araştırmaları Merkezi Danışma Kurulu Üyesi ve Uluslararası Çalışmalar Programı Öğretim Üyesidir. Türkiye ve Kanada’da eğitimini tamamlamıştır (Orta Doğu Teknik Üniversitesi Lisans, Bilkent Üniversitesi Yüksek Lisans, McGill Üniversitesi Doktora). Çalışmaları genellikle siyasetin toplumu nasıl yansıttığını ve kültürü nasıl etkilediğini izah eder. Florida Yılın Öğretmeni Ödülü’ne aday gösterilmiş, McGill Seçkin Eğitimci Ödülü ve Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü’ne layık görülmüştür.

İncelemeler

Tümünü Gör
288 syf.
·
5 günde
·
9/10 puan
İtikadın Peşinde
Osmanlı İmparatorluğu toprakları özellikle 19.yüzyılda itibaren misyoner faaliyetlerine maruz kalmış, çeşitli ülkelerden gelen misyonerler ülke topraklarında mücadeleye girişmiştir. İmparatorluk topraklarında faaliyette bulunan misyoner gruplarından önemli bir grubu da Amerikalı Misyonerler oluşturmaktaydı. Kitap Osmanlı Devleti'ndeki Amerikalı Misyonerlerin faaliyetlerini, bu faaliyetler karşısında devletin bürokratları ve taşra eşrafının vermiş olduğu mücadeleyi ele alıyor. Nasıl ve nerelere yerleşip, nasıl propaganda da bulundukları, devlet organlarının bunlar karşısındaki karşı mücadelesi ele alınan temel konular. Örnek olaylara sıkça yer verilen kitapta aynı zamanda misyonerlerin basım faaliyetleri de ele alınmış.
İtikadın Peşinde
9.0/10 · 3 okunma
Reklam
288 syf.
·
Puan vermedi
Orta ve Doğu Balkanlarda 20. yüzyılın başlarında Amerikalı misyonerlerin faaliyetleri had safhadaydı. Osmanlı Devleti ile Amerikan misyonerlerin aralarındaki ilişkileri kitapta net bir şekilde okuyuruz. 1830lardan itibaren Osmanlı'ya gelmeye başlayan misyonerlere ait birçok okul, hastane, papaz okulu, yayınevi bulunmaya başlamıştır. Kitapta asıl anlatılmak istenen konu ise Müslüman bir devletin Hristiyan misyonerlerde ne şekilde iletişim kurduklarıdır. Osmanlı din adamları ve önde gelen büyükler misyonerlerin varlığını kabul ederek zaten zor durumda olan Osmanlı hükümetini daha da zor duruma sokmuştur. Günümüzde de varlığını sürdüren İslamiyet ve Hristiyanlık konusu o dönemde de gündemde olarak halk arasında şikayetlere yol açmıştır. Misyonerlerin Hristiyan ve Müslüman halkın yaygın kurallarını ele alarak hazırlanmış tarihçilere ışık tutacak kaynak kitaplardan birisi.
İtikadın Peşinde
9.0/10 · 3 okunma
288 syf.
·
Puan vermedi
Amerikalı misyonerlerin, 1800’lü yılların ortalarından başlayarak yaptıkları çalışmalarla, 20. yüzyılın başlarına gelindiğinde, Balkanlarda, bu misyonerlere ait yüzlerce okul, hastane, yayınevi, papaz okulu olmuştu. Osmanlı Devleti, sınırları dahilindeki misyoner varlığını tespit etmek amacıyla çeşitli yöntemlere başvurmuş olsa da, bu süreç toplumun ileri gelenleri arasında gerilimlere yol açmıştı. Ülkedeki şikayetleri görmezden gelen seçkinlerin ve din adamlarının Osmanlı’daki misyoner faaliyetlerine göz yumarak Amerikan misyonerlerinin varlığını kabul etmiş olması da durumu zorlaştırmıştı. Bu anlamda kitap, Amerikalı misyonerlerin Osmanlı İmparatorluğu’nda bıraktığı mirası ve devletin ileri gelenleri ile misyonerler arasındaki çok kapsamlı ilişkiyi değerlendiriyor. Amerikan misyonerlerinin Osmanlı Devleti sınırlarındaki faaliyetlerini inceleyerek, İslam ve Hristiyan dünyasına dair yaygın kuralların toplumda nasıl karşılandığını inceleyen bir kaynak kitap. Misyonerliğe müslümanların gözünden bakan, dönemin müslüman-hıristiyan ilişkilerini ve Osmanlı’nın Amerikalılarla olan ilişkilerini çok kapsamlı inceleyen özgün bir çalışma.. Tarihe ilgi duyanlara tavsiye ederim. #İtikadınPeşindeOsmanlıBürokratlarıveAmerikanMisyonerleri ^ ^ ^ 1000kitap.com/timastarih 1000kitap.com/timasyayingrubu #bloghemsire #bookstagram #kitaptavsiyesi #itikadınpeşinde #emrahsahin
İtikadın Peşinde
9.0/10 · 3 okunma
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42