Engin Barış Kalkan

Engin Barış Kalkan

Yazar
6.8/10
4 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
60
Gösterim
“İnsanın mevcut hayatını binlerce olasılık arasından farkında olmadan seçtiğini görmek hayli sarsıcı.”
“İnsanoğlu böyle işte. Söylediği şey karşısındaki tarafından onaylansın ister. Aksi küçük çaplı bir hüsran.”
“Selman Bozkuş. Sendikalı bir öğretmen. Siyasi mahkûm. İsnat çok havalı; anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs. Böyle bir teşebbüsü oldu mu bilmem ama dosyasındaki tek delil evinde bulunan kitaplar. Mahkeme salonlarında bunların delil değil kitap olduğunu ispatlamaya çalışıyor, karşılık bulamıyor.”
“Kendilerine gardiyan dedirtmiyorlar artık. Koruyan kollayan anlamına gelen bu sözcük yerine infaz memurunu tercih ettikleri günden beri daha sevimsizler. Çünkü biz, infaz kelimesini sevmeyiz. Anlamını sözlükten değil, gencecik insanların idamını bildiren cümlelerden öğrenmişiz.”
“Neyse ki içeriye adım atar atmaz ciğerlerime dolan kağıt, mürekkep karışımı koku bu sevimsiz girişi unutturacak kadar yoğun. İnsanın burnunu tıkıyor, genzini acı bir tatla dolduruyor ama verdiği duygu buna değer. Her yutkunmamda onlara kitabın hülasasından oluşan devasa kütlenin bir kısmını gövdeye indiriyorum. Keşke okumak, bilmek bu kadar kolay olsaydı. Yer bitirirdik dünyada kağıda geçmiş ne varsa.”
“Unutmak istediklerinin dimağına yapışıp kalmasından, diğerlerininse akıp gitmesinden yakınıyor.”
“Ne çok sözcük vardı lügatında kendini dünyayı değiştirmeye yeltenecek kadar kudretli bulmayan insanları tanımlamak için.”
138 syf.
·4 günde·7/10
Başarılı bir öykü yazarı Engin Barış Kalkan. Hikayelerinin başladığı gibi bitmemesi dikkatimi çekti. Önce durgun bir su gibi başlarken öykünün ortalarında bir "acaba mı?" sorusuyla sonunda tatmin olmuş bir okur kalıyor geride. Öykülerindeki karakterleri o kısacık yazında çok iyi betimleniyor, gözünüzde canlandırmanız çok kolaylaşıyor. Uzun cümlelerinin anlaşılırlığını ben pek sevdim. Yani kimi yazar uzun bir cümle kurar ve 3 kez okusanız da o cümleyi tam anlamadığınızı düşünürsünüz. Fakat EB Kalkan'da ben bu sorunu asla yaşamadım. Üslubu açık ve net. Bir gününüzü ayırarak rahatça okuyabilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Engin Barış Kalkan
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.