Engin Büyükinal

Engin Büyükinal

Çevirmen
8.2/10
39 Kişi
·
146
Okunma
·
0
Beğeni
·
81
Gösterim
Adı:
Engin Büyükinal
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
280 syf.
·229 günde·Beğendi·8/10
Adı gibi; kendi kafanızda bilinçaltınıza dair bir taslak oluşturmak ve bilinçaltınızdaki bilinmeyenlere yönelip keşfedebilmek adına leziz bir kitap. Psikanaliz ve farkındalık için güzel de bir adım aynı zamanda. Fakat kitaptaki psikoloji alanında olan teknik kavramların fazlalığı sebebiyle, o alandaki arkadaşların yahut alana ilgi duyanların daha çok verim alacağını düşünüyorum. Yoksa bende olduğu gibi okuma süresi uzayabilir.
280 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Analitik psikolojinin kurucusu C.Gustav Jung Freud'un öğrencisidir.Ancak daha sonra Freud la görüş ayrılığına düşmüş ve kendi ekolünü yaratmıştır. Jung a göre insan ruhu çok sayıda katmandan oluşur. Bilinç, bilinçaltı ile karşılaştırıldığında okyanus üzerindeki küçük bir adacık kadardır.Duyum,düşünce, sezgi, duygu bilincin ana işlevleridir.Bu işlevler farklı kişilerde farklı düzeylerde gelişebilir ama aynı düzeyde çalışmalıdır..Bilincin hemen altında unutulan anılar yada bastırılmış yaşantıların bulunduğu bireysel bilinçaltı bulunur.Bireysel bilinçaltından daha derine indiğimizde kolektif bilinçaltı karşımıza çıkar.Bunu okyanusun en derinlikleri olarak düşünebiliriz. Kolektif(ortak) bilinçaltı atalarımızın milyarlarca yıldır yaşadıkları deneyimleri kaydeden bir karakutu gibidir. Tüm insanlarda aynıdır.Her birey bu herşeyi bilen karakutu ile eğilimleri kodlanmış olarak doğar.Tüm insanlığın ortak paydasıdır.Bir tür Tanrısal öz.evrensel ruh. Bu bölge bizimle yalnızca bazı arketip denilen imgeler ile iletişim kurabilir. Ego(benlik) in görevi ruhun tüm katmanları arasındaki uyumu, dengeyi sağlayabilmektir.Katmanlar arasında enerji akışları olur.
Jung iki tip karakterden bahseder
1-İçe dönükler (öznel)
2-Dışadönükler (nesnel)
Tabi bu gruplarda bilincin işlevlerine göre farklı gruplara ayrılabilir.İçedönük ve dışadönük bakış açısı arasındaki fark yaşantılarımızdaki birçok çatışmanın da sebebidir.
280 syf.
·Beğendi·7/10
çağdaş insanın sancıları... gel gitleri... bilinçli olarak ve ve ya bilinçsizce yaşadığı yaşadığı sancılar sorunlar ve çıkış yolları.. çok dip not aldım... yayın evinin psikoloji dizisi bilim dizisi gerçekten çok iyi...
190 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Dikkat spoiler içerir.
Prens Malko Linge, eski bir nazi subayı olan Klaus Heinkel'i bulmak için Bolivya'ya gitmek üzere görevlendirilmiştir. Bu konuyu araştıran gazeteci Jim Douglas, yine eski bir Nazi subayı olan Don Federico Sturm tarafından öldürülür. Malko, La Paz şehrine geldiğinde ABD görevlisi Jack Campbell, siyasi polis binbaşı Hugo Gomez ve Lucretia ile tanışır. Lucretia ile samimi olan Malko, Bolivya yetkililerinin Klaus öldü laflarına inanmaz ve yaşadığını kanıtlar. Ama adamı bulamamaktadır ve sevgilisi Monica'yı da ikna edememiştir. Elindeki belgeler yüzünden korunan Klaus, Monica'yı Sturm'a kaptırdıktan ve belgeleri Malko'ya kaptırdıktan sonra korumasız kalır. Bu arada binbir türlü eziyet gören Malko da Lucretia ile beraber bir sürü cesedin çıktığı bu olaydaki esrarı çözmeye çalışmaktadır. Acaba Hugo Gomez kimin tarafını tutacaktır? Malko Linge bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Lucretia'nın babasını öldüren Gomez'e ne yapacaktır? Devletler bu eski naziler hakkında nasıl bir politika takip edecektir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Engin Büyükinal

Yazar istatistikleri

  • 146 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 351 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.