Eren Turan

Eren Turan

Çevirmen
7.8/10
242 Kişi
·
28
Okunma
·
0
Beğeni
·
120
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
64 syf.
·Beğendi·8/10
Ermiş…
Her cümlesi bir alıntı değeri taşıyan naçizane bir kitap. 60 sayfa olmasına rağmen içerisindeki doluluk binlerce sayfaya sığmaz.

Konusu bir vedalaşma üzerine kurgulanmış ve yazarın akıcı dili ile bezenmiş, her cümlesinde neredeyse cinas kullanılmış şiir tadında bir kitap. Okudukça cümlelerin ahengine kaptırıyorsunuz kendinizi. Her veda cümlesi bir ders niteliğinde oluyor okura ve eğer ki iyi nemalanırsa okuyucu engin denizlere dalıp dalıp çıkıyor.

Pek kişisel gelişim okumak huyum değildir. Çabuk sıkar ve beni hemen soğutur kitaptan. Lakin yazarın cümleleri öyle derin ki sanırsın “Kişisel Gelişim” değil de buram buram “Tasavvuf” denizinde yüzüyorsun.

Biran önce Ermiş ile tanışıp, bir çırpıda hayatın manasına Ermiş’in gözleri ile bakın. Herkesin hayatında bir Ermiş olması, onu kendine rehber alması dileği ile hoşça kalın.

"Hem yol hem de yolcusunuz."
64 syf.
·4/10
Meczup, yani deli ama öyle bildiğiniz delilerden değildir. Meczup, Tanrı aşığıdır. Leyla’sından vazgeçip Mevla’sını bulandır Meczup.

Kitap küçük hikâyelerden oluşmaktadır. Her hikâye bir düşünceyi her düşünce ise binlerce fikri ortaya atmaktadır. Bakmayın öyle 63 sayfa olduğuna. Paragrafı okuyorsunuz ondan sonra düşün Allah düşün.

Hele ki şu 7 benlik hikâyesi çok başka idi. En sonunda “Hiçlik Makamı’nı” bulması ise gerçekten çok takdir edilmesi gereken bir durum idi.

Lakin kitap o kadarda abartılacak seviye de değil. Çok ahım şahım hikâyeler içermiyor. Hayatın anlamını falan bulamazsınız. Sadece insan doğası, duygu ve durumları hakkında kişi gelişimi adına küçük tatlı hikâyeler desek yeridir.

Herkes esirgemeden 10 puan 9 puan olmadı 7 puanı dahi cömertçe verebiliyor. Yapmayın. O kadar eli açık olmayın. 10 puan olan 4 tane kitabımız vardır. 3 tanesi tedavülden kalmış ve biri kalmıştır ebediyete kadar daim olacaktır.

Meczup illa da okunulması gereken kitap değildir. Ara geçiş kitabı gibi değerlendirebilirsiniz. 2 saat bir vaktiniz vardır onu da Meczup okuyarak değerlendirebilirsiniz.

Sevgi ile kalın.
48 syf.
·1 günde·7/10
Ancak bugün var olmak, akıllı olmak, akılsıza yabancı olmamaktır; zayıfın felaketi olmadan güçlü olmaktır, küçük çocuklarla babaları gibi değil, oyunlarını görüp onlara katılmak isteyen oyun arkadaşı gibi oynamaktır.

***
Her sayfasını paylaşsam bile gizli saklı dersleri çoğu kişiye eminin ulaştıramam.
O yüzden mutlaka okuyun :)
Kitap bir Ermiş'in yıllar sonra doğduğu yere dönmesi , oradaki insanlara dersler , öğütler vermesi ve yollar göstermesi üzerinden işleniyor..
Beni en çok etkileyen kısım "Varlık sorusu soran kişiye vermiş olduğu cevaplardı. Hiç sıkılmadan birçok konu hakkında güzel aydınlatmalar yer alıyordu. Her cümle insanın aklındaki düşüncelerini sorguya çekiyor resmen..

Zihninizde yer kaplayan birçok konuyu çer çöp olarak görüp sil baştan başlamak isteyeceksiniz.
Kelimelerin altında görgü ve ahlak kurallarını da görebilirisiniz.. :)

***
Koltuk değneği satan topallara , ayna satan körlere ve tapınağın kapısında yalvarıp dilenen zenginlere de rastlayacaksınız..
48 syf.
·Puan vermedi
Toplamda 48 sayfalık ıncecik bir kitap. Fakat derinliği sonsuz her bir cümlesi insanı okurken durup düşündüren eşsiz bir eser. Insanın her cümlesini ezberleyip hafızasına atası geliyor. Fakat bu mümkün olmuyor. Olmadığı için de ıncecik olan bir kitap saatlerinizi alabiliyor. Okunan bir cümleden birkaç dakika sonra bambaşka anlamlar çıkabiliyor. Geceler arama ve bulma vaktidir diyen Cibran tam da gecenin sessizliğinde okunacak ölümsüz bir eser bırakmış. Saygıyla...
48 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Halil Cibran'ın üçleme kitabının ikincisi.. önce Ermiş, Ermişin Bahçesi ve son olarakta Meczup sırasıyla okunmalı.

El Mustafa 12 yıl sonra ailesinin yaşadığı topraklara gelerek, kendisini bekleyenlere, yaşamı en sade ve felsefi biçimiyle anlattığı eserdir.

Ülkemizdeki tasavvuf alimleri gibi bu eserde de sufilik ve hayatın sadeliği, basitliği, evrendeki bir noktadan ibaret olduğumuza dair felsefi yorumlar ve anlam içeren cümlelerin soru cevap tarzı ifadesini okumaktayız.
64 syf.
·1/10
Hayatımda bu kadar saçma sapan hiç birşey anlatmayan bomboş bir kitap okumamıştım anlaşılır olmanın aşağı çekilmek olduğu tezini nirengi noktası olarak almış hakikaten kafadan çatlak bir meczup yazar.. vakit kaybı okumayın!!!
64 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Halil Cibran'ın okuduğum ilk kitabı meczup ve bu kitapla güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.
Kitap 34 kısa hikayeden oluşmaktadır. 64 sayfadır. Hemen hemen bu kitaba 1, 1.50 saatinizi ayırıp okunabilecek bir kitap. Hikayeler insanı çok düşündürüyor farklı bakış açısı sağlıyor. İnsanın sadece görmek istediği taraftan değilde etraflıca düşünüp ona göre hüküm vermesi gerektiğini anlatıyor. Sıralandırılmış bazı olaylar var. Bunlarda da insanların farklı düşüncelerinin olduğunu herkesin düşüncesinin bir olmadığını belli ediyor. Mesela "Gece ve Meczup" hikayesinde kimisi "Ey meczup benim gibi değilsin veya Ey Meczup senin gibiyim diyerek farklı görüşlerini belli etmişler .Veya "Nar" hikayesi de insana çok şey anlatıyor. Kısacası içindekiler kısa ve öz ama vermesi gerekeni veriyor. Çerez tadında hemen bitireceğiniz kitap ve ders çıkaracağınız bir kitap. Ve bir alıntı bırakıyorum.
~ Ey Gece! Senin gibiyim ben, sessiz ve derin ; yalnızlığımın kalbinde bir çocuk...~

/İyi okumalar/
64 syf.
·1 günde·9/10
Ermiş, Halil Cibran 'ın kaleminden ilk defa 1923 yılında yayımlanmış bir eserdir.
Kitap okuruna bir pusula olabilecek nitelikte öyle ki  içerisinde   : sevgi,evlilik,  çalışma,  suç ve ceza,  yasalar,  özgürlük, dostluk,  zaman,  iyilik ve kötülük,  ibadet, din , arkadaşlık ve daha bir çok konuyu barındırıyor.
Kitaba ismini veren Ermiş El Mustafa bulunduğu Orphalese  Adası' ndan , onu anavatanına götürecek gemiye binmek üzeredir. Gitmek üzereyken Orphalese halkı tarafından durdurulur ve kendisine bir çok soru yöneltilir.
Kitap tamamiyle Ermişe yöneltilen sorular ve Ermişin bu soruları vermiş olduğu yanıtları içeriyor.

Okuyanına bir çok öğüt veren ve okunması için yaş sınırlaması olmadığını düşündüğüm bir kitap öyle ki ne kadar erken okunulursa o kadar iyi fakat yoğun felsefe içeren kitapta vermek istenileni almak da biraz güç doğrusu. Bir başucu kitabı özelliği taşıyan bu kitabı hala okumadıysanız bir an önce okumanızı dilerim.
Keyifli okumalar
64 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Küçük hikayelerle anlatmak istediği konuları öyle derinlemesine kaleme almış ki.
Halil Cibran'ın yine küçük felsefik öykülerden oluşan başka bir kitabı.

"Atalım maskeleri, ruhumuz özgür olsun."
64 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Halil Cibran ile ilk kez Ermiş sayesinde tanıştım ve anlatımdaki akıcılık ve sadelik Eren Turan’ın muhteşem çevirisiyle birleşip okuyucuya böyle bir solukta, oturup bi dinlenmelik bir kitap olarak dönmüş.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 28 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 34 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.