Eren Veysel Ersoy

Eren Veysel Ersoy

Yazar
8.3/10
4 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Kuantum mekaniği hesaplamaları ve buna dayanan kuantum kuramı bir çeşit olasılıklar kuramıdır. Neyin, ne zaman ve nerede olacağını kesin olarak söylememiz bu kurama göre mümkün değildir, sadece olasılıklardan söz edebiliriz. Kuantum fiziği bu açıdan bana hep ünlü Roma’lı şair Horatius’un “carpe diem” söylemini hatırlatır
“Yaşadığın anın, bugünün tadını çıkar, belki yarın olmayabilir”
160 syf.
·2 günde·8/10
Okumak için uzun süre bekledim fakat dikkatimin tamamını kitaba yoğunlaştırabileceğim bir zaman aralığını seçtiğim için çok mutluyum. Kitap eğlenceli bir dille ve sohbet havasında yapıldığından olacak ki fiziğin kolayca anlaşılamayan kısımlarını okurken bile üzerimde herhangi bir baskı hissetmedim!!

Bence fizik konusunda pek bilgisi olmayan kişilerin bile keyifle okuyup sınırlarını ve derinliğini bilmediğimiz fizik okyanusuyla tanışmanın tadını çıkarması için oldukça doğru bir kitaptı. Ama sakın kitabın her şeyi basitçe anlatacağı fikrine kapılmayın bu söylediklerim yüzünden. Fizik basit değildir ve bu yüzden bu kadar seviyoruz:))
148 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Dünyanın en önemli kuralının fizik kuralları olduğunu anlatan güzel bir kitap. Tarih içinde dünyayı klasik fizikle açıklamaya çalışan filozofların ve bilim insanlarının bilimin gelişmesiyle klasik fiziğin ne denli eksik kaldığını ve kuantum fiziği ile bilim tarihinin nasıl bir atılım yaptığını açıklayan bir kitap. Okuduğum kadarıyla kitap 2 bölümden oluşuyor. Klasik fizik ve Kuantum fiziği. İlk bölümde genel olarak zaten yaşadığımız dünyada görünen üzerinde kanunlaşmış fizik kurallarının anlatımı yalın ve anlaşılır gelmekle birlikte, Kuantum fiziğine girdiğiniz zaman bildiğiniz herşey tepetaklak oluyor. Çünkü zaten bildiğiniz herşeyin aslında fotonlar düzeyinde pekte öyle olmadığını anlıyorsunuz. Biraz zihin zorlayıcı olsa araştırma yada merak alanı fizik olanların incelemesi gerek bir kitap olduğunu düşünüyorum.
https://kitapbilinci.blogspot.com/...i-kuralnn-fizik.html

Yazarın biyografisi

Adı:
Eren Veysel Ersoy
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.