Ergin Atay

Ergin Atay

Çevirmen
8.1/10
23 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
216 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Dostoyevski her zaman okumaya çekindiğim bir yazardı ve artık bu düşüncemi yok etmeye karar verdiğimde ilk kitabıyla başlamak istedim okumaya. Kitap beni aşırı etkileyen eserler arasında yerini aldı ki Dostoyevski ile iyiki tanıştım diyorum! Kitap mektup-roman şeklinde yazılmış, orta yaşlarda bir memur ile akrabası olan yirmili yaşlardaki bir kız arasında geçmekte. Yoksul kesimin yokluk karşısındaki durumlarını biraz ironik, fazlasıyla da duygusal şekilde anlatmış. Aslında dönemin zenginlerinin yoksullara nasıl bir bakış açısıyla baktığını da kitapta görebiliyorsunuz. Yoksulluğun her iki tarafta da yansıtıldığı bu kitapta hep şunu hatırladım: Dostoyevski maddi sıkıntısından dolayı "Kumarbaz" romanını da yalnızca 26 günde yazmıştı... O yüzden kitapta bu duyguyu aşırı güzel verebildiğini düşünüyorum. Kitap beni gerçekten aşırı etkiledi. Özellikle giyecek çizmesi dahi olmayan Makar'ın hâlâ sevdiği insanı Varvara'yı, düşünmesi ve çabalaması kitap boyunca hüzünlü olmanıza sebep oluyor . Kitabın mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. Aşırı akıcı bir kitap kesinlikle Dostoyevski ile tanışmalısınız. Ben geç bile kaldım çünkü.. Bir de Makar ile Varvara ile de mutlaka tanışın bence, iyi okumalar: )
216 syf.
·Beğendi·8/10
Dostoyevskinin ilk kitabı olmasına rağmen gayet başarılı olan bir yapıt.Varvara Alekseyevna ve Makar Devuşkin arasında geçen mektuplaşmalardan oluşan tatliş bir roman. “Sevgili Varvara Alekseyevna! O küçük parmaklarınızdan öperim.”
216 syf.
·10 günde·Beğendi·7/10
Varvara ile Mihaylovic'in ilişkisini ne kadar vıcık vıcık anlatsa da dönemin özelliklerini ve insan psikolojisini çok iyi yansıttığını düşünüyorum. Varvara göl kenarında otururkenki gölün betimlemesi beni benden aldı. Okunur.